Travsidan qhurth |
Vincennes |
Prix Albert Viel (Groupe 1, Nationale, attelé) |
3 åriga hingstar
& ston |
Resultat 1992 - |
|
Datum |
Vinnare |
Kön |
Härstamning |
Körsven |
Tränare |
Tid |
Dist. |
1 :a pris |
Tvåa |
Trea |
|
2023-06-25 |
Koctel du Dain |
h |
Boccador de Simm - Ophelie - First de Retz |
David Thomain |
Philippe Allaire |
1.12,1 |
2700 |
€ 90 000 |
Kana de Beylev |
Kompostel |
|
2022-06-26 |
Just A Gigolo |
h |
Boccador de Simm - Blue Valentine - Ready Cash |
David Thomain |
Philippe Allaire |
1.13,2 |
2700 |
€ 90 000 |
Just For Lova |
Juninho Dry |
|
2021-06-27 |
Italiano Vero |
h |
Ready Cash - Baraka d'Henlou - Diamant Gede |
David Thomain |
Philippe Allaire |
1.13,9 |
2700 |
€ 76 500 |
Impressionist |
Infant Perrine |
|
2020-06-21 |
Helgafell |
h |
Charly du Noyer - Baaria - Quaker Jet |
Eric Raffin |
Philippe Allaire |
1.13,7 |
2700 |
€ 65 250 |
Hooker Berry |
Hede Darling |
|
2019-06-23 |
Guillermo Sport |
h |
Orlando Sport - Quoda Josselyn - Giant Cat |
Patrick Joel Pascual Lavanchy |
Miquel Mestre Suner |
1.13,9 |
2700 |
€ 76 500 |
Gamle River |
Gamin des Perdrix |
|
2018-06-24 |
Fighter Smart |
h |
Uniclove - Vicky Cash - Prodigious |
Matthieu Mottier |
Cyrille Buhigne |
1.14,1 |
2700 |
€ 90 000 |
Fortaleza |
Fend la Bise |
|
2017-06-25 |
Eros du Chene |
h |
Amour d'Haufor - Oulanova de Lou - Biesolo |
Matthieu Abrivard |
Julien Le Mer |
1.14,4 |
2700 |
€ 90 000 |
Easy des Racques |
Elite du Ruel |
|
2016-06-26 |
Django Riff |
h |
Ready Cash - Rasta Perrine - Look de Star |
Yoann Lebourgeois |
Philippe Allaire |
1.13,8 |
2700 |
€ 90 000 |
Dawana |
Dollar Macker |
|
2015-06-21 |
Cobra Bleu |
h |
Fortuna Fant - Nuit Irisee - Duc de Jiel |
Pierre Vercruysse |
Pierre Vercruysse |
1.13,6 |
2700 |
€ 90 000 |
Cocktail Meslois |
Cristal Money |
|
2014-06-22 |
Boccador de Simm |
h |
Rieussec - Poupee Charmeuse - Hetre Vert |
Pierre Vercruysse |
Philippe Allaire |
1.14,4 |
2700 |
€ 90 000 |
Brillantissime |
Brutus de Bailly |
|
2013-06-15 |
Axelle Dark |
s |
Ready Cash - Queen des Charmes - Look de Star |
Jos Verbeeck |
Philippe Allaire |
1.13,9 |
2700 |
€ 90 000 |
Aldo des Champs |
Akim du Cap Vert |
|
2012-06-16 |
Vanika du Ruel |
s |
Jardy - Jacarandine - Vroum d'Or |
Franck Anne |
Franck Anne |
1.14,4 |
2700 |
€ 100 000 |
Volcan d'Urzy |
Valdu Mag |
|
2011-06-19 |
Une Lady En Or |
s |
Kaisy Dream - Orelady - And Arifant |
Pierre Levesque |
Pierre Levesque |
1.14,6 |
2700 |
€ 100 000 |
Uncaring |
Un Amour d'Haufor |
|
2010-06-20 |
Timoko |
h |
Imoko - Kiss Me Coulonces - And Arifant |
Richard Westerink |
Richard Westerink |
1.14,7 |
2700 |
€ 100 000 |
Torino d'Auvillier |
Tonkin de Bellouet |
|
2009-06-13 |
Severino |
h |
Gobernador - Katia de Tillard - Mon Tourbillon |
Christian Bigeon |
Christian Bigeon |
1.14,0 |
2700 |
€ 100 000 |
So Lovely Girl |
Sage de Bresles |
|
2008-06-15 |
Ready Cash |
h |
Indy de Vive - Kidea - Extreme Dream |
Bernard Piton |
Philippe Allaire |
1.13,6 |
2700 |
€ 100 000 |
Rolling d'Heripre |
Rancho Gede |
|
2007-06-17 |
Qualmio de Vandel |
h |
Gobernador - Kalmia de Vandel - Tenor de Baune |
Franck Nivard |
Thierry Duvaldestin |
1.14,9 |
2700 |
€ 100 000 |
Quick de la Loge |
Quido du Goutier |
|
2006-06-18 |
Pearl Queen |
s |
Carpe Diem - Feline Queen - Qlorest du Vivier |
Thierry Duvaldestin |
Thierry Duvaldestin |
1.12,6 |
2700 |
€ 100 000 |
Prince d'Espace |
Picsou du Pommeau |
|
2005-06-19 |
Oardo |
h |
Biesolo - Troade - Le Loir |
Laurent Claude Abrivard |
Laurent Claude Abrivard |
1.15,5 |
2700 |
€ 100 000 |
Olitro |
Osiris de Corbery |
|
2004-06-20 |
Ni Ho Ped d'Ombree |
h |
Bassano - Fantasia d'Ombree - Off Gy |
Michel Lenoir |
Jean Raoul Deshayes |
1.15,2 |
2700 |
€ 100 000 |
Niky |
No Disturb |
|
2003-06-15 |
Mahana |
s |
Defi d'Aunou - Tahitienne - Kimberland |
Jean Pierre Dubois |
Jean Pierre Dubois |
1.15,2 |
2700 |
€ 100 000 |
Meaulnes du Corta |
Melo des Chaliers |
|
2002-06-16 |
Lucky d'Hilly |
h |
Coktail Jet - Cliss d'Hilly - Quebir de Chenu |
Jean Etienne Dubois |
Jean Etienne Dubois |
1.16,1 |
2700 |
€ 100 000 |
Legs du Clos |
Lilium Madrik |
|
2001-06-17 |
Kiss Melody |
s |
Extreme Dream - Norabelle - Buffet II |
Dominik Locqueneux |
Pierre Desire Allaire |
1.14,8 |
2700 |
600 000 FRF |
Kaisy Dream |
Kinder Jet |
|
2000-06-18 |
Juliano Star |
h |
Defi d'Aunou - Star Gede - Florestan |
Jean Pierre Dubois |
Jean Pierre Dubois |
1.21,0 |
2700 |
500 000 FRF |
Junior du Rib |
Jibon Tivoli |
|
1999-06-20 |
Island Dream |
s |
Coktail Jet - Bambina - Quioco |
Jean Pierre Dubois |
Jean Pierre Dubois |
1.16,5 |
2700 |
400 000 FRF |
Iatka Bocain |
Imia Josselyn |
|
1998-06-14 |
Himo Josselyn |
h |
Cezio Josselyn - Cima Josselyn - Mon Tourbillon |
Jean Michel Bazire |
Laurent G Fernandes |
1.16,1 |
2700 |
400 000 FRF |
Houston River |
Hello Jo |
|
1997-06-14 |
General du Pommeau |
h |
Sebrazac - Actice du Pommeau - Le Loir |
Jules Lepennetier |
Jules Lepennetier |
1.16,1 |
2700 |
400 000 FRF |
Gildas Meslois |
Gavroche Perrine |
|
1996-06-15 |
Forcing de Kacy |
h |
Steed Jamees - Roura - Balfour |
Alain Laurent |
Alain Laurent |
1.17,7 |
2700 |
400 000 FRF |
Full Account |
Fanacland |
|
1995-04-01 |
Esotico Star |
h |
Tarass Boulba - Star Gede - Florestan |
Jean Pierre Dubois |
Jean Pierre Dubois |
1.16,9 |
2175 |
300 000 FRF |
Ever Jet |
Eylau Square |
|
1994-04-02 |
Derby du Gîte |
h |
Riton du Gîte - Obrizia - Tabriz |
Sylvain Lelievre |
Sylvain Lelievre |
1.16,3 |
2175 |
300 000 FRF |
Dahir de Prelong |
Destin de Busset |
|
1993-04-03 |
Capitole |
h |
Passionnant - Querdowa - Bellouet |
Bernard Oger |
Leopold Verroken |
1.18,8 |
2375 |
300 000 FRF |
Casino des Sports |
Cesar d'Argos |
|
1992-04-04 |
Bahama |
s |
Quito de Talonay - Libyssa - Nivose |
Jean Pierre Dubois |
Jean Pierre Dubois |
1.18,4 |
2300 |
300 000 FRF |
Bamaro King |
Blizzard de Jiel |
|
1991-03-27 |
Alligator |
h |
Le Ham - Jaia du Chateau - Vesuve T |
Yves Dreux |
Gilbert Lemiere |
1.17,5 |
2300 |
300 000 FRF |
Auxerrois |
Atout du Closet |
|
1990-03-31 |
Vizir Pont Vautier |
h |
Manay Port - Lise Pont Vautier - Urvick |
Jean Philippe Dubois |
Jean Philippe Dubois |
1.17,4 |
2300 |
300 000 FRF |
Voldakir du Rocher |
Varum d'Ombree |
|
1989-04-01 |
Ulf d'Ombree |
h |
Kimberland - Hemeveze - Keomiko |
Jean Claude Hallais |
Jacky Bethouart |
1.18,2a |
2100 |
225 000 FRF |
Urano de Bourdenay |
Unshine |
|
1988-04-01 |
Tadzio de la Motte |
h |
Jet de Prapin - Iseult - Ruy Blas IV |
Joel Van Eeckhaute |
Joel Van Eeckhaute |
1.18,4a |
2100 |
200 000 FRF |
Turquetil |
Theo del Amor |
|
1987-04-04 |
Satan des Acres |
h |
Hillion Brillouard - Flicka de Retz - Horus L |
Guy Verva |
Fernand Fl. Dubois |
1.17,8 |
2300 |
190 000 FRF |
Sin d'Algot |
Siamois de Ryd |
|
1986-03-28 |
Ruanito d'Arc |
h |
Dianthus - Naya du Pre - Aigle Noir |
Ulf Nordin |
Ulf Nordin |
1.18,4a |
2150 |
170 000 FRF |
Rainbow Runner |
Rantzau |
|
1985-04-05 |
Quarisso |
h |
Fakir du Vivier - Farissa - Hairos II |
Michel Marcel Gougeon |
Jean Lou Peupion |
1.19,0 |
2300 |
170 000 FRF |
Quartz du Buisson |
Quel Jour |
|
1984-04-07 |
Pontcaral |
h |
Chambon P - Dany Royale - Nicias Grandchamp |
Ali Hawas |
Ali Hawas |
1.18,5 |
2250 |
165 000 FRF |
Potin d'Amour |
Perval |
|
1983-04-01 |
O Solo Mio |
h |
Guerrero - Delicieuse - Jamin |
Leopold Verroken |
Leopold Verroken |
1.18,8 |
2250 |
165 000 FRF |
Ourasi |
Orco |
|
1982-04-09 |
Nursingo |
h |
Ursin L - Cite des Doges - Hector II |
Jean Claude Hallais |
Jean Claude Hallais |
1.20,5 |
2250 |
155 000 FRF |
Nasrullah |
Noble du Pont |
|
1981-04-11 |
Malice Bleue |
s |
Beau Ludois L - Gazala - Tony M |
Jean Rene Gougeon |
Jean Rene Gougeon |
1.19,2 |
2250 |
120 000 FRF |
Mabrouka |
Moscantido |
|
1980-04-10 |
L'As d'Atout |
h |
Seddouk - Sans Atout - Hermes D |
Gerard Mascle |
Gerard Mascle |
1.20,0 |
2250 |
120 000 FRF |
Lezin du Parnasse |
Lianthus de l'Aria |
|
1979-04-13 |
Kapulco |
h |
Ruy Blas IV - Uscilla - New Williams |
Jean Lesne |
Jean Lesne |
1.18,9 |
2250 |
110 000 FRF |
King Black |
Kaolino |
|
1978 |
Jean |
h |
Vimont - Baghera - Palacios P |
Francois Georges Louiche |
Francois Georges Louiche |
1.19,5 |
2250 |
|
Jeune Orange |
Jigliana |
|
1977 |
Ideal du Gazeau |
h |
Alexis III - Venise du Gazeau - Loiron D |
Eugene Lefevre |
Eugene Lefevre |
1.20,6 |
2250 |
|
|
|
|
1976 |
Hippy Kermorvan |
h |
Tabriz - Atarioca - Harpagon C |
|
|
|
|
|
|
|
|
1975 |
Girl Blanche |
s |
Seddouk - Rose Blanche - Voronoff |
|
|
|
|
|
|
|
|
1974 |
Franc Quito |
h |
Quito - Opelka - Elope |
|
|
|
|
|
|
|
|
1973 |
Ebbon |
h |
Mick Ann - Taxe - Ephedra |
|
|
|
|
|
|
|
|
1972 |
Detos |
h |
Mitsouko - Wilma Rudolf - Job |
|
|
|
|
|
|
|
|
1971 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1970 |
Ballon Rouge |
h |
Kratius - Star Gold - Gallus II |
|
|
|
|
|
|
|
|
1969 |
Aigle Noir |
h |
Mario - Obouee DJ - Eboue Wilkes |
|
|
|
|
|
|
|
|
1968 |
Vat |
h |
Mario - Gnat II - Qui Qui V |
|
|
|
|
|
|
|
|
1967 |
Ulysse Mab |
s |
Ferrante M - Nadine Mab - Gutemberg A |
|
|
|
|
|
|
|
|
1966 |
Toscan |
h |
Kerjacques - Toscane B - Junior du Verdier |
|
|
|
|
|
|
|
|
Tidigare namn:
Prix Capucine. (t.o.m. 2001) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|