Travsidan qhurth Vincennes Criterium des 4 ans (Groupe 1 Nationale, attelé) 4 åriga hingstar & ston Resultat 1992-2020
Datum Vinnare Kön Härstamning Körsven Tränare Tid Dist. Odds 1:a pris Tvåa Trea
2020-08-29 Gunilla d'Atout* s Ready Cash - Topaze d'Atout - Coktail Jet Björn Goop Sebastien Guarato 1.12,0 2850 87 € 76 500 Gu d'Heripre Gotland
2019-05-05 Falcao de Laurma h Uniclove - Rangoon - Capriccio Franck Nivard Thierry Duvaldestin 1.13,2 2850 37 € 90 000 Frisbee d'Am Fric du Chene
2018-05-05 Enino du Pommereux h Coktail Jet - Noune du Pommereux - Halimede Jean Michel Bazire Sylvain Roger 1.11,7 2850 68 € 108 000 Erminig d'Oliverie Express Jet
2017-05-06 Darling de Reux s Prodigious - Queen Jet - Vikings Way David Thomain Sebastien Guarato 1.12,2 2850 154 € 108 000 Draft Life Dragon des Racques
2016-05-07 Charly du Noyer h Ready Cash - Ornella Jet - Halimede Yoann Lebourgeois Philippe Allaire 1.12,5 2850 55 € 108 000 Coup de Poker Cahal des Rioults
2015-05-02 Bird Parker h Ready Cash - Belisha - Fakir du Vivier Jos Verbeeck Philippe Allaire 1.13,2 2850 65 € 108 000 Briac Dark Bolero Love
2014-05-03 Akim du Cap Vert h First de Retz - Prima du Cap Vert - Cezio Josselyn Franck Anne Franck Anne 1.11,8 2850 173 € 108 000 Aladin d'Ecajeul Athos des Elfes
2013-05-04 Voltigeur de Myrt h Opus Viervil - Myrtille des Bois - Tenor de Baune Dominik Locqueneux Roberto Donati 1.12,0 2850 168 € 108 000 Volcan d'Urzy Vigove
2012-05-05 Unique Quick h Prince d'Espace - Karoll Brador - Capriccio Franck Leblanc Franck Leblanc 1.12,9 2850 37 € 120 000 Un Mec d'Heripre Ubriaco
2011-05-07 Timoko h Imoko - Kiss Me Coulonces - And Arifant Richard Westerink Richard Westerink 1.12,7 2850 18 € 120 000 Treskool du Caux The Lovely Gwen
2010-05-08 Speedy Blue h Echo - Mathilda Blue - Gai Brillant Yves Dreux Jean Philippe Mary 1.13,1 2850 548 € 120 000 Sancho du Glay Severino
2009-05-02 Rolling d'Heripre  h Dahir de Prelong - Harmony Blue - Blue Dream Christophe Martens Fabrice Souloy 1.12,8 2850 77 € 120 000 Rieussec  Roc Meslois 
2008-05-03 Quaro h Kiwi - Encombevineuse - Workaholic Jean Michel Bazire Fabrice Souloy 1.13,3 2850 25 € 120 000 Quel Amour Dudel Qualita Bourbon
2007-05-05 Pirogue Jenilou s Blue Eyes America - Arina - Jiosco Bernard Piton Louis Baudron 1.13,1 2850 480 € 120 000 Prince d'Espace Prodigious
2006-05-06 Orlando Vici h Quadrophenio - Irlande du Nord - Workaholic Jean Michel Bazire Fabrice Souloy 1.14,2 2850 36 € 120 000 Olitro Oiseau de Feux
2005-05-07 Nikita du Rib s Hulk des Champs-Urne Passion - Chambon P Jean Loïc Cl Dersoir Joel Hallais 1.13,0 2850 89 € 120 000 Neutron du Cebe Nobody du Chene
2004-05-08 Memphis du Rib  h Elvis de Rossignol - Unite de Vandel - Kepi Vert Jean Loic Claude Dersoir Joel Hallais 1.15,2 2850 58 € 120 000 Montesicar Mage de la Merite 
2003-05-03 Lulo Josselyn  h Tenor de Baune - Ulodea - Quioco Thierry Duvaldestin Daniel Lacroix 1.13,8 2850 22 € 120 000 Loumana Flor  Lazio du Bourg
2002-05-04 Korean  h Dahir de Prelong - Calmness - Robespierre Jean Michel Bazire Ecurie Le Tremont 1.14,7 2850 59 € 120 000 Kerido du Donjon Krac Special
2001-05-05 Jasmin de Flore  h Vivier de Montfort - Etoile du Pasteret - Mon Tourbillon Jean Michel Bazire Philippe Dauphin 1.15,4 2850 23 € 750 000 Jain de Beval Jam Pridem
2000-05-06 Ipson de Mormal  h Biesolo - Vera Vera Dof - Pontcaral Ulf Nordin Edouard Genin 1.15,3 2850 85 € 600 000 Install Idas du Goutier
1999-05-08 Hermes Perrine  h Tenor de Baune - Neresse - Buffet II Jean Baptiste Bossuet Ecurie Merett CV 1.15,4 2850 263 € 600 000 Hulk des Champs Hudo de Ray
1998-05-02 General du Pommeau  h Sebrazac - Actrice du Pommeau - Le Loir Jules Lepennetier Jules Lepennetier 1.15,8 2800 32 € 600 000 Gavroche Perrine Ganymede
1997-05-04 Fleuron Perrine  h Tenor de Baune - Neresse - Buffet II Jean Baptiste Bossuet Jean Baptiste Bossuet 1.15,5 2800 51 € 600 000 Florilege Full Account
1996-05-04 Extreme Dream  h Quito de Talonay - Tahitienne - Kimberland Anders Lindqvist Jean Pierre Dubois 1.15,4 2800 21 € 600 000 Erestan des Rondes Echo
1995-05-06 Defi d'Aunou  h Armbro Goal - Nesmile - Caprior Jean Etienne Dubois Jean Etienne Dubois 1.17,6 2800 26 € 600 000 Dahir de Prelong Dance Marathon
1994-05-07 Cygnus d'Odyssee  h Workaholic - Nymphe d'Odyssee - Seddouk Jean Philippe Dubois Jean Philippe Dubois 1.15,1 2800 14 € 600 000 Cedre du Vivier Cesar d'Argos
1993-09-11 Buvetier d'Aunou  h Royal Prestige - Nesmile - Caprior Jean Pierre Dubois Jean Pierre Dubois 1.17,3 2775 12 € 600 000 Bragi Boy du Pre
1992-05-02 Artiste du But  h Ianthin - Maglionne - Taglioni Nicolas Roussel Alain Roussel 1.16,0 2775 55 € 600 000 As du Clos Axe des Sarts
1991-05-04 Verdict Gede  h Kagino - Oeuvre Gede - Fanacques Jean Claude Hallais Jean Claude Hallais 1.16,5 2775   € 600 000 Virstly Gede Vip Tilly
1990-05-05 Ursulo de Crouay  h Mivus - Jamylene de Blay - Valeuil Joel Hallais Joel Hallais 1.17,0 2775   € 600 000 Ultra Ducal Ukir de Jemma
1989-05-06 Tenor de Baune  h Le Loir - Colivette - Pacha Grandchamp Jean Baptiste Bossuet Jean Baptiste Bossuet 1.16,5 2775   € 500 000 Tango Barbes Tarif des Bois
1988-05-07 Sancho Panca h Chambon P - Dulcinee - Kalmia II Joel Hallais Joel Hallais 1.16,8 2775   € 500 000 Sabre d'Avril Swing
1987-05-02 Ruanito d'Arc  h Dianthus - Naya du Pre - Aigle Noir Ulf Nordin Ulf Nordin 1.16,5 2775   € 500 000 Rainbow Runner Renoso
1986-05-03 Quadrophenio  h Dekeel - Halte à la Biche - Valiant P Ulf Nordin Daniel Bethouart 1.18,2 2775   € 425 000 Quito de Couronne Quito de Talonay
1985-05-04 Passionnant  h Florestan - Vesubie III - Hermes D Michel Roussel Michel Roussel 1.18,5 2800   € 425 000 Potin d'Amour Pan de la Vaudere
1984-05-05 Oeillet du Corta  h Duc de Vrie - Odasga - Quiroga II Michel Roussel Jean Lou Peupion 1.18,7 2800   € 400 000 Olaf de Brion Oligo
1983-05-14 Nodesso  h Quioco - Goddess - Seddouk Bernard Bedeloup Stig Engberg 1.18,4 2800   € 375 000 Noble Atout Nevers
1982-05-01 Marco Bonheur h Buffet II - Bella Bonheur - Jamin Jean Claude Hallais Jean Pierre Viel 1.18,5 2800   € 350 000 Mon Tourbillon Malouin
1981-05-02 Lancon h Toledo II - Ecaille Sourdine - Rubis Royal Ali Hawas Ali Hawas 1.19,4 2800   € 325 000 Lapito Lutin d'Isigny
1980-05-03 Kapulco h Ruy Blas IV - Uscilla - New Williams Jean Lesne Jean Marie Lesne 1.19,6 2800   € 300 000 Kepi Vert Katinka
1979-05-05 Jorky   h Kerjacques - Vanina B - Carioca II Leopold Verroken Leopold Verroken 1.20,8 2800   € 275 000 Jacob du Chignon Jamboree
1978-05-06 Ideal du Gazeau   h Alexis III - Venise du Gazeau - Loiron D Eugene Lefevre Eugene Lefevre 1.20,9 2800   € 250 000 Ianthin Ideal du Maine
1977 Hadol du Vivier   h Mitsouko - Ua Uka - Kerjacques Jean Rene Gougeon Henry Louis Levesque 1.20,8 2800     Hadol Helios des Bois
1976 Gars De Fontaine   h Volnay II - Reine de Gretz - Iota Pierre Levasseur Pierre Levasseur 1.20,8 2800     Gorel Gadames
1975 Fakir du Vivier   h Sabi Pas - Ua Uka - Kerjacques Michel Marcel Gougeon Pierre Desire Allaire 1.20,9 2800     Feroe Feinte
1974 Espoir De See   h Uccello B - Vallee de See - Nestoc Alain Houssin R Houssin 1.20,7 2800     Esquirol Equileo
1973 Dor   h Harold D III - Huita - Quiproquo II Jean Mary Jean Riaud 1.18,2 2800     Duo de Pampa Doux Peche
1972 Casdar   h Mitsouko - Sonatine F - Hector IV Jean Claude Hallais Y Mottier 1.19,1 2800     Cotentin Chabichou
1971 Beau Rivage   h Obervi - Pavide - Erciso Gerard Mascle Y Mottier 1.18,8 2800     Buffet II Bill D
1970 Armenie   s Osembe - Nebuleuse C - Omecourt D R Aveline R Aveline 1.19,2 2800     Amyot Agrippa
1969 Vaccares II   h Horus L - Ultra Gentille - Loudeac Henri Levesque Henri Levesque 1.19,0 2800     Vat Volnay II
1968 Upsalin   h Ecusson - Kalisz II - Chambon Henri Levesque Henri Levesque 1.21,2 2800     Une de Mai Uti Rogas II
1967 Toscan   h Kerjacques - Toscane B - Junior du Verdier Michel Marcel Gougeon Jean-René Gougeon 1.20,6 2800     Tony M Tahitienne J
1966 Sans Atout II h Vermont - Fleur d'Atout - Quinio Henri Levesque Henri Levesque 1.22,1 2800     Suspense Ii Son Idylle P
1965 Roquepine s Atus II - Jalna IV - Kairos Henri Levesque Henri Levesque 1.22,5 2800     Robert P Rex Grandchamp
1964 Quioco h Vermont - Beatrix II - Lord Williams Marcel Gougeon Vicomte G. de Bellaigue 1.22,0 2800     Queronville Lb Querido Ii
1963 Pont l'Eveque h Ecusson - Bidassoa - Kairos M Perlbarg Mme G. Sentis 1.21,3 2800     Palifiee D Pluvier Iii
1962 Osembe h Quiroga II - Gitane XIV - Kairos R. Aveline R. Aveline 1.21,0 2800     Olten L Ourfa
1961 Nautilus G h Dubonnet - Cancanniere - Kankan II M Manfredi Scuderia Magli 1.21,5 2800     Niky Des Etangs Nystag
1960 Mick d'Angerieux h Ephedra - Riojette P - Jonchery Ed Berger S. Berger 1.21,9 2800        
1959 Liebelei s Volontaire - Tira - Messidor L. Mellette L. Melette 1.23,1 2800        
1958 Kimono Royal h Tigre Royal - Belle Perle - Phedre Charlie Mills J. Powels 1.21,7 2800        
1957 Jamin h Abner - Dladys - Hernani III Jean Riaud Mme L. Olry-Roederer 1.21,9 2800        
1956 Idumee s Atus II - Ulun - Kozyr Roger Ceran Maillard R. Céran-Maillard 1.22,8 2800        
1955 Hortansia VII s Abner - Tempete du Matin - Hernani III A Deheegher J.-B. Andrieux 1.22,7 2800        
1954 Gelinotte s Kairos - Rhyticere - Fidelius Charlie Mills Mme S. Karle 1.23,0 2800        
1953 Foreign Office s Kairos - Tara Otzi - Otzinachson M Perlbarg P. Bauer 1.23,7 2800        
1952 Elope h Quel Veinard - Penelope III - Ramses Charlie Mills R. Michel 1.24,9 2800        
1951 Dumbea II h Kade D - Stara - Floridor II Raoul Simonard A. Daubin 1.23,8 2800        
1950 Chambon h Quiproquo II - Normarchie - Gael Charlie Mills R. Michel 1.23,0 2800        
1949 Bleinheim h Kairos - Qualifiee - Net Worth Charlie Mills Alfred Lefèvre 1.23,9 2800        
1948 Abd-El-Krim D h Kairos - Ika - Tienneval Jan Kruithof A. Domicent 1.27,2 2800        
1947 Varus h Kozyr el. Embleme Royal - Junon - Quo Vadis Roger Ceran Maillard H. Céran-Maillard 1.26,7 2800        
1946 Ussy s Oviedo II el. Quo Vadis - Azalee - Koenigsberg Raoul Simonard A. Cornet 1.26,7 2800        
1945 Tamiso h Geo M - Poudre d'Or - Joyeux Convive Jonel Chyriacos R. Laforgue 1.26,8 2800        
1944 Sa Bourbonnaise s Karoly II - Beresina II - Nenni Jonel Chyriacos G. Deloison 1.28,3 2800        
1943 Ribecourt III h Geo M - Hirondelle X - Norbert Jonel Chyriacos R. Michel 1.28,0 2800        
1942 Quarantaine s Farceur X - Capucine X - Kalmouk E Neveux M. Andrieu 1.29,5 2800        
1941 Premier Mars h Epaminondas - Goyana - Trianon J Bertho J. Larochette 1.29,4 2800        
1940 Oviedo II h Quo Vadis - Folle Nuit - Telemaque V Raoul Simonard G.-F. Bertin 1.32,8 2800        
1939 Neron M h Phoenix - Redowa - Harold H Masson Georges Moreau 1.26,7 2800        
1938 Mastic h The Great Mc Kinney - Serbie - Intermede Th Vanlandeghem V. Doligé 1.25,9 2800        
1937 Lord Williams h Sam Williams - Slim - Beaumanoir R Geenens P. Vanhecke 1.27,8 2800        
1936 Kozyr h Trianon - Zsiba - The Harvester Roger Ceran Maillard Roger Ceran Maillard 1.27,6 2800        
1935 Junior du Verdier h Salam - Delphe du Verdier - Tigrane R Geenens P. Vanhecke 1.26,0 2800        
1934 Ideal Normand h Passeport - Djelma - Salam E Neveux L. Huet 1.29,2 2800        
1933 Hernani III h Ontario - Odessa - Faucon II F Riaud Mme L. Olry-Roederer 1.30,4 2800        
1932 Grippeminaud h Turenne - Normandie - Francouer A Tamberi Mme Ch. Badiou 1.28,5 2800        
1931 Fakir V h Koenigsberg - Rahale - L'Empereur M Pelbarg A. Col 1.32,4 2800        
1930 Embleme Royal h Phoenix - Redowa - Harold Begou L. Dassonville 1.28,9 2800        
1930 Enfant de Troupe h Quo Vadis - Olga - Intermede A. Gypteau A. Gypteau 1.28,9 2800        
1929 Depeche-Toi V h Enoch - Josette - Azur Auvray A. Delattre 1.31,7 2800        
1928 Cajoleuse B s Passeport - Kerguelen - Trinqueur Dessauze A.-V. Bulot 1.31,5 2800        
1927 Bravade II s Intermede - Revanche - Fortunio Paul Viel O. Goubet 1.29,9 2800        
1926 Amarante V s Koenigsberg - Printaniere - Virois M Gougeon H. Céran-Maillard 1.29,9 2800        
1925 Vassal h Intermede - Petrograde - Urgent Theodor Monsieur M. Brière 1.29,5 2800        
1924 Uriel V h Omar - Naurita - Dakota Roger Ceran Maillard H. Céran-Maillard 1.30,0 2800        
* 2020 blev Go On Boy fråndömd segern i efterhand. Vinnaroddset avser Go On Boy.