Travsidan qhurth Berlin-Mariendorf Jugend-Preis   2 åriga
Datum Vinnare Kön Härstamning Körsven Tränare Tid Dist. Odds 1:a pris Tvåa Trea
2020-09-20 Jimmy Ferro BR h Love You - Avalaon Transs R Michael Nimczyk Wolfgand Nimczyk 1.15,4a 1900 12,10 € 10 000 Ole Bo Lord Bianco
2020-09-20 Cindy Truppo s Maharajah - Nives Manco Thorsten Tietz Thorsten Tietz 1.17,3a 1900 1,60 € 5 000 Xylene Diamant Lazy Breeze
2019-09-07 Namanga Bo s Maharajah - Here comes Bo Jaap van Rijn   1.17,1a 1900 180 € 10 000 Wild West Diamant Winnetou Diamant
2018-08-26 Gaya de Pervenche  s Bold Eagle - Her Way Dion Tesselaar   1.16,4a 1900 25 € 10 000 Java Greenwood  Otero
2017-08-27 Isabella Boshoeve s Ready Cash - Yewel Bohoeve Dion Tesselaar   1.16,7a 1900 14 € 10 000 Infant Boko Zarch Wise As
2017-07-23 Laura Vici s Orlando Vici - Lavaletta Michael Nimczyk   1.18,6a 1609 21 € 4 000 Very Impressive S Lightning Bo
2016-08-28 On Vogue s Cantab Hall - Olly Lane Heinz Wewering   1.15,6a 1900 36 € 10 000 Mary Ann J Hennis Neyenrode
Broadwell h Conway Hall - Boria Robin Bakker   1.16,6a 1900 11 € 10 000 Lovers Hall Perfect Hall
2016-07-20 On Vogue s Cantab Hall - Olly Lane Heinz Wewering   1.17,0a 1900 28 € 4 000 Masters Design Mary Ann J
2015-10-11 Gilda Newport s Donato Hanover - Color Schemes Dion Tesselaar   1.14,5a 1680 40 € 12 500 Dreambreaker United Love
2014-08-31 Flyer Boshoeve s Look de Star - Yasmine Boshoeve Michael Schmid   1.20,9a 1609 42 € 12 500 Barolo SL Halva von Haithabu
2013-09-01 Sciacallo OM h Yankee Slide - My Kinda Tribute Gerhard Holtermann   1.15,1a 1609 181 € 12 500 Swan Wise As  Indover
2012-09-09 Rapido Ok h Ganymede / Movida Ok Josef Franzl J:r   1.16,3a 1609 72 € 12 500 Rexilla Höwings Shiva Z
2011-09-04 Plutonio h  Self Possessed - Indra Bi Antonio Greppi   1.14,8a 1609 34 € 12 500 Dream Magic BE Peter Pan Diamant
2010-09-05 Bambi Boko s Eilean Donon - Saga Boko Michael Nimczyk   1.17,8a 1609 19 € 12 500 Rumpelstilzchen Jill
2009-09-06 Gilbert Becaud h Lucky Wood - Greasers Glory Jochen Holzschuh   1.16,8a 1609 64 € 12 500 Giro Super Neo
2008-09-07 Black Attack s Buzz Saw - Grace Attack Herbert Strobl   1.18,2a 1609 57 € 10 000 Little Rapid Emerson
2002-09-01 Desly As h Diamond Way - Corinna As  Cees Kaminga   1.17,3a 1900 148 € 15 000 Vercelli Nelson November
2001-09-02 German Boy h Titan Way - Primadonna Heinz Wewering   1.17,5a 1900 11 30 000 DEM Mon Seigneur Rooms of Fire
2000-09-03 Oscar Schindler SL h Bosphorus - Irabell Heinz Wewering   1.17,3a 1900 15 30 000 DEM Kosmos Lobell Wonderfull As
1999-09-05 Sir Vogue h Call Upon - Vogue Heinz Wewering   1.16,2a 1900 49 30 000 DEM Don Bolero Kimba November
1998-09-06 Day and Night h Crysta’s Best - Dissette Thomas Panschow   1.18,0a 1800 83 30 000 DEM Icy Boy Diamant Sir Laukko
1997-09-07 Indian November h Callit - India Crown Michael Hönemann   1.18,4a 1800 125 44 000 DEM Sinatra Hanover Mondeo
1996-09-01 Dino As h Diamond Way - Dashing Doreen Thomas Panschow   1.19,1a 1800 18 50 000 DEM Hyperion November Homerun November
1995-09-03 Gisco Line h J.R. Broline - Gisela Thomas Panschow   1.20,1a 1800 129 50 000 DEM Diamond Best Floridas Speed
1994-09-04 Jetline Boshoeve s Heres - Yum Yum Oliver Wewering   1.20,4a 1800 186 70 000 DEM Gecko As Holsteiner
1993-09-05 Royal Riches h Royal Prestige - Sandy Riches Michael Schmid   1.17,8a 1800 58 70 000 DEM Sunset Lane Deegie
1992-09-06 Hans Boshoeve h Zoot Suit - Yeaning Boshoeve Heinz Wewering   1.19,4a 1800 18 60 000 DEM Scotch Velvet Xovirax
1991-08-25 Titan Way h Diamond Way - Terra Titanic Heinz Wewering   1.20,2a 1800 13 60 000 DEM Keen Expresson Rosa Hanover
1990-08-26 Freddy Boshoeve h Cheetah - Udina Norton Willi Roth   1.17,4a 1800 36 56 000 DEM Count Noble Yankee Diamond
1989 Ideal h Diamond Way - Garwi Hans Joachim Tipke   1.19,8a 1800     Ata Dee Izard Way
1988 Garison h Lord Pit - Judy Song Helmut Beckemeyer   1.17,9a 1800     Navajo Quincy Hanover
1987 Irisante s Keystone Voager - Schwarze Arabeske Heinz Wewering   1.19,0a 1800     Carolina Gracia
1986 Toppino h Cheetah - Toppy Wilhelm Paal   1.18,5a 1800     Quasim Clöving Roots Boot
1985 Every Way h Super Way - Gastilla Wilhelm Paal   1.19,6a 1800     Desira Dorema Pit
1984 Diamond Way h Super Way - Königskrone Heinz Wewering   1.21,6a 1800     Galante Calgary
1983 Indira Pit s Lord Pit - India Helmut Biendl   1.22,8a 1800     El Lute Speedy Anja
1982 Speed Clöving h Speedy Somolli - Envy Duke Dieter Oppoli   1.21,4a 1800     J.J. Bowling Erido Nevele
1981 Lyrical Crown s Speedy Crown - Lyrical Heinz Wewering   1.23,9a 1800     Rodna Mannetot Adeline
1980 Mazo h Cap d’Antibes - Jazma Heinz Wewering   1.23,1a 1800     Candy Light Vespucci
1979 Alcytano h Alcyon - Maritana Heinz Gülden   1.23,9a 1800     Vizam Santissly
1978 Troika s Keystone Hilliard - Goldilocks Peter Heitmann   1.24,1a 1800     Baxa Inge Hans Harald
1977 Skipper h Polaris - Namanga Peter Kwiet   1.23,0a 1800     Topo Pride Alpenprinz
1976 Corner h Polaris - Angel Kurt Hörmann   1.24,1a 1800     Ilnette Ermelani
1975 Hegrina s Gerrol - Negri Rolf Dautzenberg   1.24,3a 1800     Floral Scot Filserin
1974 Cascabell h Polaris - Cora Mimi Harry Rölle   1.21,3a 1400     - Sato
1974 Liaisonstar h Amastar - Liaison  Dieter Oppoli   1.21,3a 1400     - -
1973 Eglantine s Vagant - Passiflora Harry Rölle   1.22,1a 1400     Telestar Rodney Girl
1972 Early Walker h Fred Walker - Emmy Eddy Freundt   1.23,4a 1500     Boss Normanne
1971 Lord Walker h Fred Walker - Loreley Eddy Freundt   1.22,6a 1500     Assab Diagonale
1970 Cento h Gerrol - Germany Dieter Oppoli   1.23,6a 1500     Eifelcosy Santi
1969 Maler h Pioneer - Mariantje Fritz Blaume   1.23,9a 1800     Chelnette Kifkif II
1968 Violine s Corsaro - Virginie Eddy Freundt   1.23,1a 1800     Crazy Way Herold Iskander
1967 Palomina s Bond Hanover - Parquita Eddy Freundt   1.27,9 1800     Majano    Ellis
1966 Lord Pit h Permit - Nobleness                Walter Heitmann   1.24,5 1800     Vöros Kadett
1965 Escala h Permit - Hanneken Hermann Kraum   1.24,4 1600     Irving Immer
1964 Auftakt h Don Jose - Sonnengöttin Adolf Lawerenz   1.25,5 1600     Edinburg Fulla
1963 Ibykos h Permit - Queen Paula Erich Speckmann   1.26,3 1600     Corsio Irgamid
1962 Hadu h Permit - Nobleness Walter Heitmann   1.25,6 1600     Leopride Veit
1961 Christbaum h Irmberoth - Christblume Adolf Lawerenz   1.25,5 1600     Euratom Fia Song
1960 Biologe h Permit - Biala Gerhard Krüger   1.25,1 1600     La Plata Ditmarsia
1959 Canaris h Bibijunge - Wiebke Gerhard Krüger   1.26,8 1600     Caro-As Quellugs
1958 Delingsdorferin s Permit - Nobleness                Walter Heitmann   1.25,7 1600     Merian Luzerne
1957 Way Around (US) s Algiers - Countess Belwin Josef Spieß   1.23,8 1600     Alfa Romeo Avantis Sohn
1956 Heideglühn h Flottweg - Heidrun                Wilhelm Benker   1.28,0 1600     Bodo Nomade
1955 Alarich h Bibijunge - Silvana Johnny Mills   1.26,2 1600     Wonne Chronist
1954 Wulf h Permit - Reditta Walter Heitmann   1.27,0 1600     F.S. Eboli
1953 Vielliebchen s Epilog - Great Nelly Walter Heitmann   1.26,3 1600     Zora Episode
1952 Idola s Prolog - Ida S Johnny Mills   1.28,1 1600     Estrid Dahlie
1952 Konsul h Istro - Kudowa Hans Malik   1.29,6 1600     Jagretto Lucidus
1951 Voltaire h Aribert - Volte Hans Malik   1.30,0 1600     Thomas Guy Etoral
1950 Mutiger h Lee Nelson - Frahmina Johnny Mills   1.28,4 1600     Cicero Mister Charm
1949 Tell h Peter von Lurup - Treue Johannes Frömming   1.27,2 1600        
1948 Stella bella s Leno - Stella maris Johnny Mills   1.32,0 1400        
1947 Florian h Antritt - Flora Hans Malik   1.28,9 1400     Mephisto Quintano
1946 Almansor h Mistral - Alhambra Johnny Mills   1.34,0 1400        
1945 Sichel s Challenger - Gloria Dear J. Piotrowski   1.43,4 1200        
1944 Jagdflieger h Walter Dear - Jane W. Charlie Mills   1.26,5 1600        
1943 Manitu h Calumet Bush - Altona Johnny Mills   1.28,0 1600        
1942 Heston h Washington - Hestia Charlie Mills   1.25,1 1600        
1941 Missouri h Walter Dear - Miss Neva Charlie Mills   1.28,0 1600        
1940 Laurie Magowan s Colonel Magowan - Laurie Fritz Perk   1.28,2 1600        
1939 Adriatica s Walter Dear - Adria Johannes Frömming   1.26,2 1600     Differenz Hambert
1938 Kampfgesell h David Guy - Beta Lee Alfons v. d. Beek   1.24,7 1600     Marathonläufer Dachs
1937 Ali Baba h Britton - Alabama Johannes Frömming   1.26,5 1600     Crispa Mister Ford
1936 Barke s David Guy - Maud Peters Otto Dieffenbacher   - 1600     Cassandra Bonne
1935 Bertha Guy s David Guy - Brigitte Johannes Frömming   1.29,0 1600        
1934 Probst h Walter Dear - Probable Charlie Mills   1.27,6 1600        
1933 Yquem h David Guy - Susan Volo Willi Kraus   1.29,9 1600        
1932 Abgott h Morgan Axworthy - Alland Charlie Mills   1.31,0 1600        
1931 Dankwart h Morgan Axworthy - Dankwart Huga Charlie Mills   1.26,1 1600        
1930 Cicero h Long B - Lady Cherry Gottlieb Jauß J:r   1.27,8 1600        
1929 Semper Idem h Morgenwind - Santos Maid Johnny Mills   1.25,9 1600     Cordula Alabama
1928 König Lear h Morgan Axworthy - Lady May King Charlie Mills   1.27,0 1600        
1927 Zaunkönig h Morgan Axworthy - Azora Axworthy Charlie Mills   1.27,3 1600     Augias Edzard
1926 Gottfried h Heir Reaper - The Great Eve Charlie Mills   1.28,6 1600        
1925 Der Beste h Constantine the Great - Della Bell Robert Großmann   1.34,0 1600     Lebenskünstler Peraktion
1924 Buchdrucker h Anvil - Bingen’s Dawn Robert Großmann   1.31,6 1600        
1923 Baroness Lybia s Baron Watts - Lybia Johnny Mills   1.34,0 1600     Prinzess Bertha Invasion
1922 Mary H. s Issy les Moulineaux - Mary Mac Carl Weidmüller   1.33,8 1600     Wasserfall Jeffries jr.
1921 Simpel h Adbell Toddington - Siema Lorenz Weiß   1.39,4 1600        
1920 Frundsberg h Adbell Toddington - Friederike Robert Großmann   1.37,8 1600     Feuerwehr Filmdiva
1919 Edeltochter s Barongale - Bedelia Lorenz Weiß   1.47,3 1600     Kusertrud Eilzug
1918 Dabendorferin s Barongale - Idylle J. Lichtenfeld   1.34,1 1600        
1917 Erbprinz h Adbell Toddington - Erda I G. Lautenberger   1.42,8 1600        
1916 Bedelia Todd s Echo Todd - Bedelia Eugen Treuherz   1.35,9 1600        
1915 Baron Watts h General Watts - Tregantle Flower Otto Dieffenbacher   1.33,3 1600        
1914 Türkis h Hurrah - Alcolear Mathias Helmus   1.35,1 1600        
1913 Longerda s Longino - Erda I Charlie Mills   1.33,5 1600        
1912 Adbell Toddington h Toddington - Della Bell Robert Großmann   1.35,1 1600        
1911 Prima s Favorite Baron - Prim Willy Lemzer   1.36,6 1600        
1910 Eiche s Idolita - Elly Turnbull Charlie Mills   1.35,0 1600     Alla H. Nelke I
1909 Bruder Straubinger h Alamito / King Vasco - Jaspine Robert Großmann   1.35,0 1600     Ortolan Bergfried
1908 Glücksstern h Alentell - Pearl Belle Robert Großmann   1.33,8 1600     Nimbus Nachtwandlerin
1907 Möwe s Alzone - Daisy Mathias Helmus   1.40,4 1600        
1906 Goldregen h Guy Baron - Männertreu C. Witt   1.39,0 1600        
1905 Moosrose s Junio - Moss Rose F. Maidment   1.39,6 1600        
1904 Levcoye s Lord Byron - Lady Warlock Robert Großmann   1.39,0 1600        
1903 Hurrah h Diamant - Snipnose Mathias Helmus   1.44,5 1600        
1902 Wanderbursch h Trevillian - Wachlatschka Eugen Treuherz   1.44,0 1600        
1901 Edeltraut s Bytschok - Primadonna Johannes Göbl   1.53,0 1600     Festina Mais
1900 Emilia s Emigrant - Brünhilde Carl Anthes   1.47,3 1600     Aristokrat Ocean Girl
1899 Kiautschau h Nominator - Krieau Robert Großmann   1.49,1 1600        
1898 Columbia s John R. Gentry - Flare Hinrich Heitmann   1.42,9 1600        
1897 Intendant h Dark Night - Ivyleaf Eugen Treuherz   1.46,8 1600        
1896 Taxus h Independence - Tumannaja Xaver Absmaier   1.44,6 1600        
1895 Cid h Independence - Tumannaja Eugen Treuherz   1.58,0 1250        
1894 La France s Spinola - Lady Alvord J. Orgill   2.00,8 1250        
1893 Minnie Thorne s Jersey Thorne - Minnie Franklin Anthony Mills   1.47,9 1200        
1892 Primadonna s Macey’s Hambletonian - Bonnie Belle Schick   1.52,4 1000        
Kördes i Dinslaken t.o.m. 2012, München-Daglfing 2013-2016 och därefter Berlin-Mariendorf.