Travsidan qhurth Bjerke Norsk Travkriterium (Gr. 1, Nat.) 3 åriga norskfödda Resultat 1993-2020
Datum Vinnare Kön Härstamning Körsven Tränare Tid Dist. Odds 1:a pris Tvåa Trea
2020-09-13 High Flyer h Bold Eagle - Beverly B.R. Erlend Rennesvik Kim Pedersen 1.13,0a 2100 2,19 750 000 Custom Cheval Mr. Chocolate
2019-09-08 Custom Colt h Offshore Dream - Kentucky Avenue Svein Ove Wassberg Henry Rorgemoen 1.14,0ag 2100 21,69 750 000 Te Amo Corazon Photo Fighter
2018-09-09 Stoletheshow h Dream Vacation - Abba Hall Erlend Rennesvik Marcus Lindgren 1.13,4a 2100 26.34 750 000 Catherine's Chevy Noble Superb
2017-09-10 Hard Times h Coktail Jet - Tigerlily Ulf Ohlsson Ola Åsebö 1.13,4a 2100 8.85 1 500 000 Black Talisman Ghazi B.R.
2016-09-18 Shocking Superman h Orlando Vici - Bernadette's Cat Björn Goop Björn Goop 1.12,7a 2100 8.59 750 000 Moni Viking Evil Enok M.E.
2015-09-13 El Toro B.R. h Coktail Jet - I'm Prompt Too Per Oleg Midtfjeld Björn Goop 1.15,2a 2100 5.52 750 000 Photo Lavec Greyhound d'Estino
2014-09-07 Undone h Cigar Bar - Sugarina Land Johan Herbjörn Undem Petter Hvistendahl 1.14,0a 2100 3.24 750 000 Glen Ord Superb Victory Lap
2013-09-08 Papagayo E. h Coktail Jet - Ann Speedy T. Vidar Hop Jan Kristian Waaler 1.14,4a 2100 4.55 750 000 Conquestador B.R. Golden Street
2012-09-09 Amir B. h Standpoint - T.J. Mixy Tor Wollebaek Eldar Harviken 1.14,2a 2100 10.92 750 000 Flying Photo Red Adair Superb
2011-09-18 Viking Frecel h Viking Kronos - Speedy Elling Vidar Hop Jan Kristian Waaler 1.16,3a 2100 1.53 500 000 J.T.'s Crown Rocky Dun Dee
2010-09-19 Muscles Wiking B.R. h Muscles Yankee - Sappho Blue Chip Björn Goop Olle Goop 1.14,8a 2100 1.10 500 000 Trinitro Classic Star
2009-10-04 Bullchip h Angus Hall - Daisy Chip Vidar Hop Jan Kristian Waaler 1.15,5a 2100 9.11 500 000 Golden Brown Jaghound
2008-10-05 First Eleven L. s Coktail Jet - Eight Eleven L. Vidar Hop Jan Kristian Waaler 1.16,0a 2100 2.30 500 000 Diablo Va Bene Caesar Endurance
2007-09-30 Lucky Buck h Buckaroo K. - Effi Poppelgård Vidar Hop Jan Kristian Waaler 1.15,8a 2100 1.21 500 000 Hamblers Poltergeist Twist Chocolate
2006-10-01 Tinita Love s Super News - Zandra Hill Geir Vegard Gundersen Ole Isaksen 1,15,3a 2100 1.20 500 000 Hugo d'Estino Money Market
2005-10-02 Mystical News s Super News - Mystic Queen Frode Hamre Tor Olav Waaler 1.16,0a 2100 1.59 500 000 Flying Winner Rite To Gold
2004-09-26 Jetstile h Coktail Jet - Classical Stile Geir Vegard Gundersen Per Johansen 1.14,7a 2100 1.60 500 000 Mystical Dream Niro
2003-09-28 Thai Tanic h Viking Kronos - Sweetpike Vidar Hop Trond Anderssen 1.14,9a 2100 1.09 500 000 Kings Punck Prince Miller Place
2002-10-06 Hot Chili Pepper h Express Ride - Gunslinger Lady Frode Hamre Lars Magne Sövik 1.16,4a 2100 1.15 500 000 Virago Mac Cane
2001-10-07 Millmaker h J.R. Broline - Mill Volo Lars Anvar Kolle Hans Tore Halland 1.16,9a 2100 4.31 500 000 Idol Palema Victornes
2000-10-07 Nimbus Goal h Armbro Goal - Never Never Land Trond Skauen Trond Anderssen 1.15,6a 2100 3.23 400 000 Star's Ride Play'n Win
1999-10-02 Scott Springborne v Ata Star L. - Volo Scotty Björn Duestad Björn Duestad 1.16,7a 2100 3.39 300 000 Don Brilliant Thai Harley D.
1998-10-03 Trix Pedro v Tom Pedro - Trixi Håleryd Gunnar Eggen Terje Pedersen 1.15,2a 2100 3.04 300 000 Turbo Sandy Elken Sugar
1997-10-04 Sugarcane Volo h Sugarcane Hanover - Simply Hanover Hans Petter Tholfsen Hans Petter Tholfsen 1.16,1a 2100 2.12 300 000 Express Yankee Ontheroadagain
1996-10-06 Sir Volo v Supergill - Simply Hanover Hans Petter Tholfsen Hans Petter Tholfsen 1.16,5a 2100 5.52 272 700 Master Thoj Thrill Tee
1995-10-01 Gentle Star h Speedy Tomali - Vanda Star Gunleif Tollefsen Gunleif Tollefsen 1.15,5a 2100 1.92 268 335 Sweetpike Hell's Pride
1994-10-02 Soir Des Tibur h Tibur - Li Li Bug Trond Skauen Camel Benkheira 1.15,1a 2100 1.63 323 700 B.Gent L. St. Atoil
1993-10-02 Tamin Sandy h Speedy Tomali - Princess Anita Björn Garberg Olav Christiansen 1.17,1a 2100 1.41 364 800 Filiocus Pedro Cherie's Yankee
1992-10-10 Supervision v Lindy's Crown - Tarport Lively Tor Wollebaek   1.17,0a 2100 -65,00 285 947 Ingen tvåa dött Deep Bowler
Lamitech Quality h Joie De Vie - Yankee Halo Atle Hamre   1.17,0a 2100 -18,00 285 947 lopp om första
1991-10-05 Super Dancer v Super Victory - Mirett Dancer Leif Gustav Raae   1.17,0a 2100 4.48 363 747 Winnie Laylock Happy Hoff
1990-10-07 Shan Rags h Horton - Surgy Miss Noralf Braekken   1.18,5a 2100 1.90 334 644 Marvelous Volo Proper Crown
1989-11-11 Glad Suit s Zoot Suit - Rebecca R.R. Asbjörn Mehla   1.17,9a 2100 2.99 318 000 Scott Dior Spin Hanover
1988-10-02 Cherie's Boy h Speedy Spin - Earl's Cherie Gunnar Eggen   1.17,0a 2100 1.31 283 000 Yankee Pedro Mr. Moxy
1987-10-04 Siggy Star h Glory Dream - Vanda Star Gunnar Mehla   1.17,0a 2100 1.13 247 100 Startle Count Free
1986-10-04 Stocking v Glasgow - Daisy Hedevang Boye Ölstören   1.20,6a 2100 1.69 214 600 Moonlight Shadow Fanny Trotter
1985-09-29 Master Love h Blazing Love - Marie Song Tore Helge Larsen   1.20,3a 2100 2.05 208 300 Tom Pedro Speedy T.
1984-10-07 Bonnie Key v Speedy Coaltown - Go Bonnie Atle Jostein Owren   1.20,6a 2100 4.09 167 600 Costa Nock Rona Queen
1983-10-08 Volo Expert h Charismatic - Extra Notice Hans Petter Tholfsen   1.22,7a 2100 5.43 168 300 Star Hero Parant Queen
1982-10-10 Superpedro h Soda Hill - Henniett Gunnar Eggen   1.20,2a 2100   158 000 Volo Christin Victoria S.
1981 Bull's Eye h Manana - Miss Anne Alf Ulven   1.22,0a 2100   161 400 Proud Royal L. Bazooka S.
1980 Cardinal E. h The Prophet - Ditte Håleryd Ulf Thoresen   1.23,2a 2100     Elken Star Hoot Selected
1979 Miss Marion s Emigrant - Madame Ekko Jan Risa   1.20,2a 2100     Monty Star Betty L.
1978 Volo Frost h Blaze Frost - Seduisante Martin Austevoll   1.21,9a 2100     Francis Day Spit King
1977 Frances Puck s Frances Nibs - Lucy Puck Ulf Thoresen   1.22,7a 2100     Red Nibble Baron Bunter
1976 Volo Dino h Jaguar Hanover - Volo Dior Eivind Abrahamsen   1.23,6a 2100     Bonnie Song Windflower
1975 King Olympic h Jaguar Hanover - Olympic Pride Svend Hansen   1.23,9a 2100     Mr Cal Pride Top Yankee
1974 Safaga Vixi h Francis Senator - Nebraska Ulf Thoresen   1.22,6a 2100     Scarlett Bitt Zu
1973 Prins Janeiro h Janerio - Karen First  Alf Ulven   1.25,8a 2100     Aid Senator Volo Atlanta
1972 Split-En h Juniors Nibs Song - Dernier Per Ulven   1.24,9a 2100     Pett Axworthy Lin Hanover
1971 Direktiva s Direktiv - Aidry Einar Olafsen   1.26,3a 2100     Ine Scott Karina Pinero
1970 Sweet Song h Puck Song - Anitra Johan Cedell   1.24,6a 2100     Volo Freedom Juniors Will
1969 Lutz v Victory's First - Lutzena Lönne Per Ulven   1.23,6a 2100     Glorrin Judy Song
1968 Tigre Royal R. h Jasmino Royal - Princess Royal Karsten Buer   1.27,0 2100     Albar Elis
1967 Prince Royal h Jasmino Royal - Princess Royal Kåre E.Jahnsen   1.25,5a 2100     Mersong Lux Protector
1966 Permita s Victory's First - Miss Permit Per Ulven   1.28,5a 2100     Robin Hood Nygen Magnet
1965 Lucky Boy h Puck Song - Winnie Jon Espeseth   1.29,0 2100     El Capitan Tamuna
1964 Baby Song s Puck Song - Toni P. Karsten Buer   1.27,1 2100     Olympic Champ Scott Protector
1963 Fair Lady s Bulford - Toscana Alf Ulven   1.28,7 2100     Volo Chief Volo Vestone
1962 Rogga s Khedive - Tarantella Trygve Diskerud   1.27,1 2100     Pet Song Orchid Hunter
1961 Merceno h Victory's First - Mercita Kai Eriksen   1.25,8 2100     Magnet Senator Earl Song
1960 Juniors Ekspress h Locomotive - Amureth Jon Espeseth   1.29,3 2100     Martin Lain Queens Protector
1959 Star Protector h Saint Protector - Ingma Scott Jon Espeseth   1.31,8 2100     Addison Star Belwin
1958 Taurin h Senator Martin - Taurida Knut Ulven   1.26,1 2100     Peter McKinney Miss Judo
1957 Puck Song h Rollo - Madam Song Kåre Rastad   1.28,0 2100     Saint Lutzena Estelle
1956 Volo King h Senator Ford - Queen Volo Thor Tholfsen   1.28,7 2100     Perhaps Grethe Rei
1955 Premier h Attache - Molly McElwyn Trygve Diskerud   1.29,2 2100     Appalachian Cicerone
1954 Princess Martin s Senator Martin - Oxford Karsten Buer   1.27,0 2100     Bellmite J. McElwyn
1953 Quicksilver s Senator Ford - Josey Johan Bjerke   1.28,4 2100     Spenda Sunny Ford
1952 True Lady s Champlain - Elanta Ford Wilhelm Brockstedt   1.30,9 2100     Ingma Scott Enos
1951 Earl h Senator Ford - Ethel McElwyn Johan Olberg   1.28,4 2100     Magnet Demon
1950 Sportsmanden h Sir Walter Scott - Ilse K. Kai Eriksen   1.29,9 2100     Dr Walter Harald Senator
1949 Senator Champlain  h Champlain - Senator Girl Karsten Buer   1.34,0 2100     Astrid Ford Fröken Lönne
1948 Ellen Champlain  s Champlain - Mary Ford Nils Buer   1.31,5 2100     Splendid Eno Wilson
1947 Laurel Protector h Saint Protector - Laurel Frisco Nils Buer   1.29,0 2100     Pet Champlian Inger Senator
1946 Champli  s Champlain - Gölla Preacher Karsten Buer   1.32,2 2100     Princess Champlian Figaro
1945 Belle Oxan  s Oxan - Belle Dillon Thor Tholfsen   1.34,9 2100     Valencia Ruth Senator
1944 Lons Pet s Senator Ford - Pet Axworthy Fritz Nilsen   1.31,0 2100     Yardlain Aida Sunny
1943 Star So-Ja v Star McElwyn - So-Ja Halvor Fjelddalen   1.31,0 2100     The King Tella Preacher
1942 Juel McElwyn h Star McElwyn - Fanny Walton Leif Haslie   1.34,3 2100     Tango Senator Wilkas
1941 Odd Druien v Harvest Druin - Day Star Halvor Fjelddalen   1.30,5 2100     Mette Hanover Little Yardley
1940 Rei h The Eno - Priscilla Jon Espeseth   1.28,5 2100     Leo Harvester Volga
1939 Mister Odd h Jason - Vis a Vis Jon Espeseth   1.30,3 2100     Roya McElwyn Liv Ford
1938 Bacchus h  Volomo - Miss Guy Worthy Kai Eriksen   1.32,0 2100     Nervolo Belle Fin Wilson
1937 Star Druien v Harvest Druin - Day Star Magnus Botslangen   1.30,7 2100     Great Senator Juan
1936 Bunter Frisco s Bunter - Laurel Frisco Leif Haslie   1.30,5 2100     Fantast Emma Eno
1935 Senator's Pet s The Senator - Pet Axworthy Magnus Botslangen   1.29,9 2100     Tonnys Boston
1934 Topas s Truax - Pricilla Johan Widding   1.34,8 2100     Dux Eno Hollyrood Prince
1933 Gölla Preacher s Peter the Preacher - Gölla Worthy J Galby   1.33,4 2100     Eno Goi Ireno