Gran Premio Nazionale  Memorial Gianni Ferraris 3 åriga
  Datum Premio     Vinnare Kön   Härstamning   Körsven   Tränare Tid Dist. Odds     Tvåa   Trea
  2019-04-25 154 000     Axl Rose h   Love You - Linda di Casei -  Uronometro   Alessandro Gocciadoro   Alessandro Gocciadoro 1.12,3a 2250 1.60     Al Capone Stecca   Aladin Effe
  2018-04-25 154 000     Zaccaria Bar h   Ready Cash - Filanda - Lindy Lane   Federico Esposito   Erik Bondo 1.13,6a 2250 38.37     Zilath   Ze Doca
  2017-06-17 187 000     Vivid Wise As h   Yankee Glide - Temple Blue Chip - Cantab Hall   Enrico Bellei   Marco Smorgon 1.12,7a 2250 1.19     Vitruvio   Vessillo As
  2016-06-18 220 000     Uma Francis s   Exploit Caf - Fashion dei Sogni - Lemon Dra   Enrico Bellei   Giancarlo Baldi 1.14,8a 2250 7.61     United Roc   Usque DL
  2015-07-04 220 000     Timone Ek h   Mr Vic - Gemona - Lemon Dra   Federico Esposito   Gennaro Casillo 1.14,9a 2250 4.91     Tesoro Degli Dei   Tulum
  2014-07-05 220 000     Skyline Dany h   Varenne - Celeste Pl - Lemon Dra   Vincenzo P Dell'Annunziata   Vincenzo Tufano 1.13,5a 2100 9.59     Specialess   Sing Hallelujah
  2013-07-06 220 000     Remo Gas h   Varenne - Isotta Gas - Toss Out   Roberto Vecchione   Giuseppe Schettino  1.14,1a 2100 6.09     Rockfeller Font   Ron Howard Sm
  2012-06-30 209 000     Pascia' Lest h   Varenne - Superiors Sun - Diamond Way   Enrico Bellei   Holger Ehlert 1.13,0a 2100 1.28     Pershing Bi   Pick Kronos
  2011-07-02 385 000     Owen Cr h   Cantab Hall - Boemia Cr - Lemon Dra   Pietro Gubellini   Team Gubellini 1.13,9a 2100 2.58     On The Way Grif   Obama Gar
  2010-06-12 385 000     Nad Al Sheba h   Windsong's Legacy - Divina Dei - Diamond Way   Davide Nuti   Mauro Baroncini 1.12,1a 2100 2.45     Nando Font   Nadal di Jesolo
  2009-07-02 385 000     Mirtillo Rosso h   Legendary Lover K. - Terra d'Asolo - Indro Park   Enrico Bellei   Claus Ernst Hollmann 1.14,5a 2100 1.85     Mario Tommaseo   Mistero Lux
  2008-07-03 385 000     Lana Del Rio s   Varenne - Urbem D'Asolo - Ata Star L   Santo Mollo   Santo Mollo 1.14,0a 2100 1.37     Lorenz Del Ronco   Lisa America
  2007-07-05 385 000     Ilaria Jet s   Pine Chip - Toby's Taxi - Baltic Speed   Roberto Andreghetti   Tiberio Cecere 1.13,5a 2100 4.16     Ideale Luis   Idalgo Jet
  2006-07-07 350 900     Giulia Grif s   Viking Kronos - Savana Cr - Sharif di Iesolo   Marco Smorgon   Marco Smorgon 1.13,7a 2100 3.58     Giuseppe Bi   Grande Armee
  2005-07-08 352 000     Faliero As h   Lemon Dra - Victoria Sib - Armbro Goal   Mauro Baroncini   Mauro Baroncini  1.13,1a 2100 2.07     Filemone Dei   Fighter Bi
  2004-07-09 341 000     Equinox BI h   Valley Boss Bi - Personal Banner - Royal Prestige   Mauro Biasuzzi   Jan Nordin  1.14,1a 2100 3.02     Eldgrado Bi   Elliot du Kras
  2003-07-10 341 000     Daguet Rapide h   Pine Chip - Hangone - Workaholic   Pietro Gubellini   Maurizio Grosso  1.14,3a 2100 1.80     Donald Bi   Danab Lb
  2002-07-12 340 890     Cherokee Chief h   Toss Out - Ibiza Fc - Speed Expert   Arnaldo Pollini   Arnaldo Pollini  1.14,5a 2100 1.30     Concord Jet   Crow Lg
  2001-07-13 660,0 Milj.     Bartali Ok h   Lemon Dra - Singer Lobell - Speedy Crown   Pier Luigi D'Angelo   Pier Luigi D'Angelo  1.14,9a 2100 2.80     Brancaleone   Boom di Casei
  2000-07-07 660,0 Milj.     Amity Lb s   Valley Victory - Armbro Megan - Speedy Crown   Jorma Kontio   Marco Pettinari  1.14,0a 2100 3.70     Air Force Blue   Almahurst Om
  1999-07-10 440,0 Milj.     Zatopek Ok h   Indro Park - Soulful Heart - Super Bowl   Marcello Mazzarini   Marcello Mazzarini  1.13,9a 2100 2.90     Zulianoff   Zenor Lb
  1998-07-10 550,0 Milj.     Viking Kronos h   American Winner - Conch - Bonefish   Lutfi Kolgjini   Lutfi Kolgjini  1.13,7a 2100 1.10     Varenne   Veloce Jet
  1997-07-10 660,0 Milj.     Ubresson Luis h   Bon Vivant - Lemy Del Lupo - Sharif di Iesolo   Carlo Bottoni   Giancarlo Caiano  1.14,7a 2100 10.70     Uronometro   Uniforz
  1996-07-11 600,6 Milj.     Topkapi As h   Lurabo Blue - Miss Monrovia - Arnie Almahurst   Roberto Andreghetti   Marino Lovera  1.15,0a 2100       Tirak Mo   Tome de Sousa
  1995-07-13 600,6 Milj.     Sec Mo h   Ebsero Mo - Chioma - Freddy   Glauco Cicognani   Glauco Cicognani  1.14,8a 2100       Scorfano   Smart Bi
  1994-07-14 600,6 Milj.     Rapid Effe h   Speedy Somolli - Insolia - Seigneur   Mario Rivara   Mario Rivara  1.15,2a 2100       Re Dei Jet   Ringmaster Bi
  1993-07-15 600,6 Milj.     Pecos Bi h   Dance Marathon - Okayama - Barbablu   Maurizio Biasuzzi   Maurizio Biasuzzi  1.16,0a 2100       Penelope Bi   Profumo Om
  1992-07-16 500,5 Milj.     Omsk h   Micado C. - Faubourg - College Record   Frank O'Mara   Carlo Bottoni  1.16,5a 2100       Orneus   Oligo Jet
  1991-07-11 500,5 Milj.     Nevaio h   Chambon P. - Quelle Belle Brune - Ura   Marco Smorgon   Marco Smorgon  1.15,1a 2100 2.20     Nobody Bi   Narisso
  1990       Mint di Jesolo h   Gator Bowl - Fucsia Lb - Daring Pride   Antonio Luongo      1.14,9a 2100       Mol degli Dei   Merlengo Dra
  1989       Larsen Per h   Lanson - Faithfully - Smokey Morn   Moreno Monti      1.16,1a 2100       Lerno Luis   Lancaster Om
  1988       Indro Park h   Sharif di Iesolo - Fontola - Marengo Hanover   Lorenzo Baldi      1.15,5a 2100       Iadi Lb   Isi Pl
  1987       Gaian Quick h   Quick Pay - Astarita Om - Marengo Hanover   Edoardo Gubellini      1.16,3a 2100       Gigiotto   Glauco Jet
  1986       Fenech Om s   Marengo Hanover - Evidenza - Ciondolo   Lamberto Guzzinati      1.16,2a 2100       Feystongal   Fiorino Bell
  1985       Ercole AC h   Top Hanover - La Reine - Tornese   Marcello Mazzarini      1.16,2a 2100       Eliano   Esposto
  1984       Darioz h   Doublemint - Mon Amour - Clayburne   Guiseppe Guzzinati      1.16,8a 2100       Dai Pra   Darwin Jet
  1983       Cebion h   Sharif di Iesolo - Barlassina - Steno   Catello  Savarese      1.18,2a 2100       Cromyko   Carioca Red
  1982       Bangie BI s   Barbablu' - Filyway - Oriolo   Mario Rivara      1.18,4a 2100       Blim   Bertrand
  1981       Adonis d'Assia h   Luther Hanover - Praia - Marengo Hanover   Guiseppe Guzzinati      1.17,5a 2100       Ansaldo Red   Altemps Om
  1980       Govone h   Short Stop - Agape - Buckeye Demon   Giuseppe Rossi      1.17,8a 2100       Fregoli   Foscherara
  1979       Saputo h   Belfagor - Abissinia - Prince John   Marcello Mazzarini      1.18,4a 2100       Quiros Bi   Toujours
  1978       Iperide h   Quick Song - Cartacala - Vermont   Franco Albonetti      1.20,7a 2100       Siginda   Cayal
  1977       Gallieno h   Keystone Spartan - Manipur - Scotch Thistle   Giuseppe Nogara      1.18,9a 2100       Maltasar   Urano
  1976       Atollo h   Snow Speed - Aviva - Oriolo   Carlo Bottoni      1.20,0a 2100       Iberico   Zaid
  1975       Scellino h   Pro Hanover - Sfax - Doctor Spencer   Nello Bellei      1.19,8a 2100       Buganda   Cadore
  1974       Andraz h   Nike Hanover - Scotia Hanover - Hickory Smoke   William Casoli      1.17,7a 2100       Danzica   Bolivan
  1973       Garnier h   Mr Pride - Beresina - Doctor Spencer   Vittorio Scatolini      1.19,7a 2100       Toto di Iesolo   Zigoni
  1972       Sharif di Iesolo h   Quick Song - Odile de Sass - Gi   Giuseppe Rossi      1.18,8a 2100       Patroclo   Gruber
  1971       Uriele h   Ciondolo - Mascotte - Mighty Ned   William Casoli      1.19,3a 2100       Top Hanover   Fuca
  1970       Tedo h   Hit Song - India - Doctor Spencer   William Casoli      1.18,6a 2100       Akobo   Carosio
  1969       Acero h   Oriolo - Bosa - Mistero         1.20.3         Radioso   Quassaran
  1968       Flegias h   Mighty Ned - Heluan - Floridoro         1.20.3         Atina   Cerway
  1967       Mescaleros h   Nike Hanover - Lancia - Hit Song         1.19.3         Cabral   Durante
  1966       Mikori di Iesolo h   Hichory Fire - Mariella - Caproni         1.19.1         Segugio   Torway
  1965       Sailer h   Oriolo - Hespaniola - Mighty Ned         1.21.7         Uranio   Gustino
  1964       Navazzo h   Doctor Spencer - Foreign Office - Kairos         1.21.3         Basta   Teobaldo
  1963       Steno h   Oriolo - Snella - Prince Hall         1.22.1         Marradi   Blera
  1962       Pratica s   Mistero - Selva - Forest Fire         1.20.5         Stefano   Mincio
  1961       Explorer h   Morse Hanover - Balboa - De Sota         1.21.9         Quinterio   Ohm
  1960       Gualdo h   Mighty Ned - Aurora - Traveler         1.22.0         Guiglia   Rubello
  1959       Murier h   Reyland - Leola Hanover - Dean Hanover         1.23.0         Quisque   Tek
  1958       Ledro h   Scotch Thistle - Dogarina Lin - McLin Hanover         1.21.1         Siusi   Rudere
  1957       Olivari h   Volotone - Miss Vermont - Dick Reynolds         1.21.3         Diaspro   Occagno
  1956       Cellini h   Doctor Spencer - Sulmona - Prince Hall         1.24.3         Picchio   Duart
  1955       Gay Song s   De Sota - Fidena - Muscletone         1.20.3         Ittrio   Boccaccio
  1954       Fourrier h   Volotone - Fidena - Muscletone         1.19.5         Anzola   Fra Diavolo
  1953       Esedra s   Condottiero - Fusea - Prince John         1.21.7         Nankino   Zima
  1952       Volfango h   Prince Hall - Offida - De Sota         1.22.0         Vermo   Vasto
  1951       Ubertide s   De Sota - Nereide - McLin Hanover         1.22.1         Garden   Gallo d’Oro
  1950       Altissimo h   Schnapps - Cortina - Plucky         1.22.5         Ticino   Carbonio
  1949       Bayard h   Mistero - Guastalla - Augias         1.20.2         Sagunto   Dal Verme
  1948       Rivale h   Inverno - Emily Stokes - Spencer         1.24.0         Tudor   Toreador
  1947       Quero s   McLin Hanover - Gisa - The Laurel Hall         1.27.2         Sulpizio   Quoram
  1946       Jonia s   Prince John - Berlina - Ulder         1.24.3         Palmuccia   Pan
  1945       Magione h   Traveler - Claudia Muzio - Lord Ellerslie         1.25.7         Offida   Oderzo
  1944       Pampurio h   McLin Hanover - Antoniana - Rusticoat         1.26.0         Nocera   Bengasi
  1943       Mistero h   Prince Hall - Naomi Guy - Arion Guy         1.23.2         Dardano   Folgorio
  1942       Ladino h   Truax - Ella Brewer - Peter The Brewer         1.23.4         Loreto   Trebbiolo
  1941       Inverno h   The Laurel Hall - Calumet Clancy - Truax         1.22.0         Impavido   Diamantino
  1940       Danao h   Coriolanus - Nostalgia - Clyde The Great         1.22.4         Arno   Gemma
  1939       Direttissimo h   Guy Fletcher - Rossana - Codero         1.23.7         Massimo   Forum Livi
  1938       Agrigento h   Hazleton - Miss Woerner - The Laurel Hall         1.22.5         Pierone   Caproni
  1937       Dama s   Augias - Rondine - Ravageur         1.24.6         Vindice   Damasco
  1936       Napoleone h   Plucky - Dorothy Worthy - Adlon         1.25.4         Molinello   Agrù
  1935       Aulo Gellio h   David Guy - The Ripples - Peter The Great         1.22.6         Jago Clyde   Apollo Augure
  1934       Quinto Romano h   Lord Ellerslie - Berenice - Flotas         1.27.8         Fortunello G   Parsifal
  1933       Viotti h   Peter Worth - Rondine - Ravageur         1.24.0         Vezza   Sansone Greath
  1932       Mario Fellows h   Peter Fellows - Irene Jockey - Jockey         1.27.1         Lord Worth   Mirandolino
  1931       Petrarca h   Lord Ellerslie - Lica - Jockey         1.27.3         Gianni Great   Farinata
  1930       Portus Naonis h   Peter Golt - Capricciosa - Evil Rock         1.28.3         Radiante   Germania Jockey
  1929       Marcello h   Binland - Maria Melatoi - Bon Vivant         1.27.4         Diavolo Nero   Rissa
  1928       Appia s   Jockey - Tina di Codero - Codero         1.29.0         Ermanno   Piti
  1927       Palla h   Peter Worth - Litiana - Adlon         1.27.3         Esula   Guy Garner
  1926       Malacoda s   John Garner - Granad Kuser II - Medium Line         1.27.4         Heros Binlon   Sorrento