Travsidan qhurth |
Vincennes |
Grand Prix de Paris (Groupe 1, internationale, attelé) |
4-11 åriga hingstar
& ston |
Resultatlistor 1992 - |
Datum |
Vinnare |
Kön |
Härstamning |
Körsven |
Tränare |
Tid |
Dist. |
1:a pris |
Tvåa |
Trea |
2024-02-25 |
Hussard Du Landret |
h7 |
Bird Parker - Anarkine du Bellay - Look de Star |
Yoann Lebourgeois |
Benoit Robin |
1.11,9 |
4150 |
€ 180 000 |
Inmarosa |
Hooker Berry |
2023-02-26 |
Ampia Mede Sm |
s7 |
Ganymede - Polimpia Slide SM - Yankee Slide |
Franck Nivard |
Fabrice Souloy |
1.15,9 |
4150 |
€ 180 000 |
Harlem de Bucy |
Hooker Berry |
2022-02-27 |
Diable de Vauvert |
h9 |
Prince d'Espace - Pop Star - First de Retz |
Tony Le Beller |
Bertrand Le Beller |
1.13,3 |
4150 |
€ 180 000 |
Etonnant |
Galius |
2021-02-28 |
Etonnant |
h7 |
Timoko - Migraine - Alligator |
Anthony Barrier |
Richard Westerink |
1.14,7 |
4150 |
€ 180 000 |
Diable de Vauvert |
Moni Viking |
2020-02-23 |
Belina Josselyn |
s9 |
Love You - Lezira Josselyn - Workaholic |
Jean Michel Bazire |
Jean Michel Bazire |
1.14,4 |
4150 |
€ 157 500 |
Tony Gio |
Earl Simon |
2019-02-24 |
Belina Josselyn |
s8 |
Love You - Lezira Josselyn - Workaholic |
Jean Michel Bazire |
Jean Michel Bazire |
1.13,9 |
4150 |
€ 157 500 |
Tony Gio |
Carat Williams |
2018-02-25 |
Bird Parker |
h7 |
Ready Cash - Belisha - Fakir du Vivier |
Jean Philippe Monclin |
Philippe Allaire |
1.14,3 |
4150 |
€ 180 000 |
Belina Josselyn |
Briac Dark |
2017-02-26 |
Bold Eagle |
h6 |
Ready Cash - Reethi Rah Jet - Love You |
Franck Nivard |
Sebastien Guarato |
1.14,0 |
4150 |
€ 180 000 |
Briac Dark |
Bird Parker |
2016-02-28 |
Lionel |
h6 |
Look de Star - Aurora Sign - Smok'n Lantern |
Örjan Kihlström |
Fabrice Souloy |
1.14,8 |
4150 |
€ 180 000 |
Bold Eagle |
Tagada Tagada |
2015-02-22 |
Up And Quick |
h7 |
Buvetier d'Aunou - Fichtre - Quiton du Coral |
Jean Michel Bazire |
Franck Leblanc |
1.13,5 |
4150 |
€ 180 000 |
Anna Mix |
Texas Charm |
2014-02-23 |
Up And Quick |
h6 |
Buvetier d'Aunou - Fichtre - Quiton du Coral |
Jean Michel Bazire |
Franck Leblanc |
1.13,8 |
4150 |
€ 180 000 |
Tiego d'Etang |
Roxane Griff |
2013-02-24 |
Ready Cash |
h8 |
Indy de Vive - Kidea - Extreme Dream |
Franck Nivard |
Thierry Duvaldestin |
1.14,8 |
4150 |
€ 200 000 |
Tiego d'Etang |
Quoumba de Guez |
2012-02-26 |
Roxane Griff |
s7 |
Tenor de Baune - Julia Mesloise - Sancho Panca |
Eric Raffin |
Sebastien Guarato |
1.15,5 |
4150 |
€ 200 000 |
Ready Cash |
Severino |
2011-02-20 |
Maharajah |
h6 |
Viking Kronos - Chili Khan - Giant Chill |
Örjan Kihlström |
Stefan Hultman |
1.15,7 |
4125 |
€ 175 000 |
Oyonnax |
Quilon du Chatelet |
2010-02-21 |
Private Love |
s7 |
Goetmals Wood - Amour d'Aunou - Speedy Somolli |
Matthieu Abrivard |
Fabrice Souloy |
1.14,3 |
4125 |
€ 175 000 |
Oasis Gede |
Paris Haufor |
2009-02-15 |
Prince Gede |
h6 |
Sancho Panca - Favorite Gede - Jiosco |
Thierry Duvaldestin |
Thierry Duvaldestin |
1.15,2 |
4125 |
€ 175 000 |
Lönshults Danne |
Nouba Turgot |
2008-02-17 |
Orla Fun |
s6 |
Fleuron Perrine - Grace d'Alligny - Off Gy |
Loic Guinoiseau |
Jean Baptiste Bossuet |
1.16,2 |
4125 |
€ 175 000 |
Exploit Caf |
Niky |
2007-02-18 |
Jardy |
h10 |
Cygnus d'Odyssee - Courtisane - Petit Sam |
Jean Michel Bazire |
Jean Michel Bazire |
1.14,6 |
4125 |
€ 175 000 |
Notre Haufor |
Niky |
2006-02-19 |
Jardy |
h9 |
Cygnus d'Odyssee - Courtisane - Petit Sam |
Jean Michel Bazire |
Jean Michel Bazire |
1.14,9 |
4125 |
€ 175 000 |
Lass Drop |
My Love Lady |
2005-02-20 |
Jardy |
h8 |
Cygnus d'Odyssee - Courtisane - Petit Sam |
Jean Michel Bazire |
Jean Michel Bazire |
1.14,9 |
4125 |
€ 175 000 |
Jag de Bellouet |
Gigant Neo |
2004-02-15 |
Jag de Bellouet |
h7 |
Viking's Way - Vaunoise - Nicos du Vivier |
Christophe Gallier |
Christophe Gallier |
1.15,0 |
4125 |
€ 175 000 |
Jalba du Pont |
Isis Brennoise |
2003-02-16 |
Insert Gede |
h7 |
Jet du Vivier - Cadence Gede - Jiosco |
Yves Dreux |
Jean Luc Bigeon |
1.14,1 |
4125 |
€ 150 000 |
Jirella |
Itou Jim |
2002-02-17 |
General du Pommeau |
h8 |
Sebrazac - Actrice du Pommeau - Le Loir |
Jules Lepennetier |
Jules Lepennetier |
1.14,5 |
4125 |
€ 150 000 |
Insert Gede |
Com Lear |
2001-02-18 |
Gobernador |
h7 |
Buvetier d'Aunou - Tangala - Hymour |
Dominique Locqueneux |
Pierre Desire Allaire |
1.14,1 |
4150 |
900 000 FRF |
Fiesta d'Anjou |
Giant Cat |
2000-02-20 |
Galopin du Ravary |
h6 |
Arzel de Gournay - Benita - Ianthin |
Dominik Cordeau |
Dominik Cordeau |
1.15,2 |
4125 |
900 000 FRF |
Giant Cat |
Goetmals Wood |
1999-02-21 |
Remington Crown |
h6 |
Lord of All - Ecco G.T. - Pay Dirt |
Joseph Verbeeck |
Jan Kruithof |
1.17,3 |
4125 |
900 000 FRF |
Lovely Godiva |
Defi d'Aunou |
1998-02-15 |
Dream With Me |
h7 |
Tarass Boulba - Rangone - High Echelon |
Nicolas Roussel |
Alain Roussel |
1.16,1 |
4125 |
900 000 FRF |
Abricot du Laudot |
Defi d'Aunou |
1997-02-16 |
Defi d'Aunou |
h6 |
Armbro Goal - Nesmile - Caprior |
Jean Etienne Dubois |
Jean Etienne Dubois |
1.15,8 |
4150 |
900 000 FRF |
Arcadia |
Cygnus d'Odyssee |
1996-02-18 |
Abo Volo |
h8 |
Lurabo - Grande Volo - Fandango |
Joseph Verbeeck |
Paul Viel |
1.16,5 |
4150 |
900 000 FRF |
Cedre du Vivier |
Balou Boy |
1995-02-19 |
Vourasie |
s8 |
Fakir du Vivier - Fleurasie - Remember |
Bernard Oger |
Leopold Verroken |
1.16,9 |
4150 |
900 000 FRF |
Queen L |
Abo Volo |
1994-02-20 |
Vourasie |
s7 |
Fakir du Vivier - Fleurasie - Remember |
Bernard Oger |
Leopold Verroken |
1.18,3 |
4150 |
900 000 FRF |
Queen L |
Abo Volo |
1993-02-21 |
Vourasie |
s6 |
Fakir du Vivier - Fleurasie - Remember |
Bernard Oger |
Leopold Verroken |
1.16,5 |
3200 |
900 000 FRF |
Uno Atout |
Queen L |
1992-02-23 |
Vivier de Montfort |
h5 |
Kronos du Vivier - Hotesse du Houx - Uno |
Christian Bigeon |
Christian Bigeon |
1.17,7 |
3200 |
900 000 FRF |
Uno Atout |
Ultra Ducal |
1991-02-24 |
Ultra Ducal |
h5 |
Buffet II - Juvisy - Fandango |
Paul Viel |
Paul Viel |
1.16,0 |
3225 |
850 000 FRF |
The Big Apple |
Reussite de Rozoy |
1990-02-25 |
Piper Cub |
h7 |
Tibur - Dansös Ceder - Bill Hickey |
Stig H Johansson |
Stig Engberg |
1.16,8 |
3200 |
750 000 FRF |
Queila Gede |
Poroto |
1989-02-26 |
Ourasi |
h9 |
Greyhound - Fleurasie - Remember |
Michel Marcel Gougeon |
Jean Rene Guogeon |
1.17,0 |
3225 |
600 000 FRF |
Reve d'Udon |
Quiton du Coral |
1988-02-28 |
Poroto |
h7 |
Esquirol - Emya - Nyam Nyam |
Louis Boulard |
Louis Boulard |
1.18,3 |
3200 |
600 000 FRF |
Olympio de Corseul |
Pussy Cat |
1987-02-22 |
Noble Atout |
h8 |
Ura - Tierce d'Atout - Euripide |
Jan Kruithof |
Jan Kruithof |
1.18,5 |
3225 |
550 000 FRF |
Prince Royal |
Poroto |
1986-02-09 |
Neric Barbes |
h7 |
Caprior - Floralie Barbes - Fandango |
Jean Luc Bigeon |
Andre Francis Bigeon |
1.18,0 |
3200 |
500 000 FRF |
Noble Atout |
Olympio de Corseul |
1985-02-10 |
Malouin |
h7 |
Dianthus - Diolida - Quioco |
Jean Rene Guogeon |
Jean Rene Guogeon |
1.18,3 |
3175 |
500 000 FRF |
Landoas |
Khali de Vrie |
1984-02-12 |
Lutin d'Isigny |
h7 |
Firstly - Dame d'Isigny - Queronville LB |
Jean Paul Andre |
Maurice G Corniere |
1.17,6 |
3150 |
500 000 FRF |
Mon Tourbillon |
Ejnar Vogt |
1983-02-13 |
Katinka |
s7 |
Kerjacques - Agatha - Pacha Grandchamp |
Jean Rene Guogeon |
Jean Rene Guogeon |
1.18,5 |
3150 |
450 000 FRF |
Lutin d'Isigny |
Lancon |
1982-02-14 |
Ideal du Gazeau |
h8 |
Alexis III - Venise du Gaseau - Loiron D |
Eugene Lefevre |
Eugene Lefevre |
1.18,7 |
3150 |
400 000 FRF |
Jiosco |
Katinka |
1981-02-08 |
Jorky |
h6 |
Kerjacques - Vanina B - Carioca II |
Leopold Verroken |
Leopold Verroken |
1.18,7 |
3175 |
300 000 FRF |
Istraeki |
Grande Source |
1980-02-10 |
Fleuronne |
h9 |
Quirinus III - Tyska - Jamin |
Roger Baudron |
Roger Baudron |
1.23,1 |
3150 |
250 000 FRF |
Gadams |
Hillion Brillouard |
1979-02-11 |
Eleazar |
h9 |
Kerjacques - Querida - Carioca II |
Leopold Verroken |
Leopold Verroken |
1.19,2 |
3150 |
225 000 FRF |
Ejakval |
Grande France |
1978-02-12 |
Eleazar |
h8 |
Kerjacques - Querida - Carioca II |
Leopold Verroken |
Leopold Verroken |
1.19,4 |
3175 |
225 000 FRF |
Grandpre |
Greyhound |
1977-02-13 |
Bellino II |
h10 |
Boum III - Belle de Jour III - Esix |
Jean Rene Guogeon |
Maurice Macheret |
1.20,2 |
3200 |
|
Eleazar |
Dimitria |
1976-02-08 |
Bellino II |
h9 |
Boum III - Belle de Jour III - Esix |
Jean Rene Guogeon |
Maurice Macheret |
1.21,3 |
3225 |
|
Catharina |
Eleazard |
1975-02-09 |
Bellino II |
h8 |
Boum III - Belle de Jour III - Esix |
Jean Rene Guogeon |
Maurice Macheret |
1.18,3 |
3200 |
|
Cette Histoire |
Casdar |
1974-02-10 |
Timothy T |
h7 |
Ayres - Flicka Frost - Victory Song |
Giancarlo Baldi |
Giancarlo Baldi |
1.21,2 |
3150 |
|
Casdar |
Bellino II |
1973-02-11 |
Une de Mai |
s9 |
Kerjacques - Luciole III - Euripide |
Jean Rene Guogeon |
Jean Rene Guogeon |
1.20,7 |
3150 |
|
Costa Rica II |
Armenie |
1972-02-13 |
Tony M |
h9 |
Horus L - La Bayadere M - Quinio |
Leopold Verroken |
Leopold Verroken |
1.20,2 |
3150 |
|
Bill D |
Veronique R |
1971-02-14 |
Toscan |
h8 |
Kerjacques - Toscane B. - Junior du Verdier |
Michel Marcel Gougeon |
Jean Rene Guogeon |
1.19,7 |
3150 |
|
Tidalium Pelo |
Tony M |
1970-02-08 |
Une de Mai |
s6 |
Kerjacques - Luciole III - Euripide |
Jean Rene Guogeon |
Jean Rene Guogeon |
1.20,7 |
3150 |
|
Upsalin |
Urielle |
1969-02-09 |
Toscan |
h6 |
Kerjacques - Toscane B. - Junior du Verdier |
Michel Marcel Gougeon |
Jean Rene Guogeon |
1.20,8 |
3150 |
|
Tony M |
Murray Mir |
1968-02-10 |
Oscar R.L. |
h10 |
Dubonnet - Darling R.L. - Javari |
Henri Levesque |
Henri Levesque |
1.20,1 |
3150 |
|
Short Stop |
Tabriz |
1967-02-12 |
Querido II |
h7 |
Fandango - Dladys - Hernani III |
Roger Baudron |
Georges Dreux |
1.20,3 |
3025 |
|
Apex Hanover |
Roc Wilkes |
1966-02-13 |
Querido II |
h6 |
Fandango - Dladys - Hernani III |
Jean Riaud |
Jean Riaud |
1.21,9 |
3150 |
|
Oscar R.L. |
Pick Wick |
1965-02-14 |
Apex Hanover |
h6 |
Star's Pride - Alda Scot - Scotland |
P Litkin |
Maria Burdova |
1.21,1 |
3100 |
|
Oscar R.L. |
Olten L |
1964-02-16 |
Picardy |
h5 |
Quinio - Haltise - Loudeac |
L Della Rocca |
|
1.21,2 |
3150 |
|
Olten L |
Brogue Hanover |
1963-02-10 |
Narvick D J |
h6 |
Fandango - Sa Memere - Templier |
Gerhard Krüger |
|
1.22,9 |
3150 |
|
Oscar Rl |
Loustic T II |
1962 |
Masina |
s6 |
Quinio - Belgarde III - Quiproquo II |
François Brohier |
|
1.20,3 |
3150 |
|
Mon Cher |
Liva Volo |
1961 |
Jannot III |
h8 |
Quiroga II - Stele - Calumet Delco |
R Bals |
|
1.20,6 |
3375 |
|
Masina |
Lavandiere III |
1960 |
Jamin |
h7 |
Abner - Dladys - Hernani III |
Jean Riaud |
|
1.21,6 |
3400 |
|
Jariolain |
Kaid D |
1959 |
Jamin |
h6 |
Abner - Dladys - Hernani III |
Jean Riaud |
|
1.20,6 |
3400 |
|
Icare IV |
Jariolain |
1958 |
Jariolain |
h5 |
Carioca II - Poulaine - Hernani III |
Orlando Zamboni |
|
1.22,1 |
3375 |
|
Infante II |
Smaragd |
1957 |
Gelinotte |
s7 |
Kairos Phyticère - Fidelius |
Charlie Mills |
|
1.22,8 |
3425 |
|
Hippogriffe |
Faust VII |
1956 |
Gelinotte |
s6 |
Kairos Phyticère - Fidelius |
Charlie Mills |
|
1.21,4 |
3400 |
|
Gay Noon |
Cancanniere |
1955 |
Gelinotte |
s5 |
Kairos Phyticère - Fidelius |
Charlie Mills |
|
1.22,9 |
3425 |
|
De Belle Etoile |
Cancanniere |
1954 |
Cancanniere |
s8 |
Kankan II - Mimi Pinson III - Dixmude |
Jonel Chyriacos |
|
1.23,8 |
3425 |
|
Fushia VII |
Ettligen |
1953 |
Cancanniere |
s7 |
Kankan II - Mimi Pinson III - Dixmude |
Jonel Chyriacos |
|
1.25,9 |
3425 |
|
Crac de Corcelles |
Eylau |
1952 |
Scotch Thistle |
h8 |
Scotland - Thistledown - Guy Abbey |
Alexandre Finn |
|
1.24,8 |
3425 |
|
Cancanniere |
Ancolie B |
1951 |
Beranger |
h6 |
Fool Flyer - Rapsodie - Jean Sans Peur |
R C Simonard |
|
1.24,7 |
3400 |
|
Aetius |
Caballero III |
1950* |
Son Petit Fils |
h10 |
Embleme Royal - Nerie Williams - Sam Williams |
A Domicent |
|
1.27,1 |
3400 |
|
Valmiki |
Ajax d'Orne |
1949 |
Tira |
s8 |
Messidor - Laura - Cricri |
A Deheeger |
|
1.27,3 |
3375 |
|
Acrobate II |
Ariette III |
1948 |
Mistero |
h8 |
Prince Hall - Naomi Guy - Arion Guy |
R Ossani |
|
1.26,4 |
3425 |
|
Son Petit Fils |
Una Bella II |
1947 |
Qui Qui V |
h9 |
Dumbea - Argyll - Nemrod |
A Forcinal |
|
1.32,6 |
4050 |
|
Reine Pedauque II |
Smoki H |
1946 |
Son Petit Fils |
h6 |
Embleme Royal - Nerie Williams - Sam Williams |
A Domicent |
|
1.27,0 |
4000 |
|
Smoki H |
Ri |
1945 |
Profane |
h8 |
Enfant de Troupe - Aurore III - Intermede |
Alfonse Sourroubille |
|
1.30,7 |
4075 |
|
Quilimane |
Riga |
1944 |
Profane |
h7 |
Enfant de Troupe - Aurore III - Intermede |
Alfonse Sourroubille |
|
1.28,0 |
3400 |
|
Quebeck IV |
Petit Breton |
1943 |
Quinauderie |
s5 |
Calumet Delco - Fauvette V - Quo Vadis |
P Forcinal |
|
1.29,6 |
3375 |
|
Ingen tvåa, dött |
Nebuleuse V |
Ogaden |
h7 |
The Great McKinney - Uranie - Intermede |
M Capovilla |
|
1.28,9 |
3350 |
|
lopp om första |
1942 |
Ovidius Naso |
h6 |
Hellenvilliers - Fleuriel - Uriel V |
H Ceran-Maillard |
|
1.26,8 |
3450 |
|
Nebuleuse V |
Nementor |
1945-1947 kördes
lopp på Enghien. |
* Resultatet
korrigerat sedan vinnande Antinea II fråntagits segern i efterhand. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|