Travsidan qhurth Vincennes Grand Prix d'Amerique (Groupe 1, internationale, attelé) 4-11 åriga hingstar & ston Resultatlistor 1975-2020
Datum Vinnare Kön Härstamning Körsven Tränare Tid Dist. 1:a pris Tvåa Trea Fyra Femma
2020-01-26 Face Time Bourbon h5 Ready Cash - Vita Bourbon - Love You Björn Goop Sebastien Guarato 1.11,5 2700 405 000 Davidson du Pont Belina Josselyn Chica de Joudes Vitruvio
2019-01-27 Belina Josselyn s8 Love You - Lezira Josselyn - Workaholic Jean Michel Bazire Jean Michel Bazire 1.11,7 2700 405 000 Looking Superb Readly Express Davidson du Pont Propulsion
2018-01-28 Readly Express h6 Ready Cash - Caddie Dream - Viking Kronos  Björn Goop Timo Nurmos 1.11,2 2700 450 000 Bold Eagle Propulsion Belina Josselyn Briac Dark
2017-01-29 Bold Eagle h6 Ready Cash - Reethi Rah Jet - Love You Franck Nivard Sebastien Guarato 1.11,2 2700 450 000 Belina Josselyn Lionel Propulsion Briac Dark
2016-01-31 Bold Eagle h5 Ready Cash - Reethi Rah Jet - Love You Franck Nivard Sebastien Guarato 1.11,4 2700 450 000 Timoko Oasis Bi Akim du Cap Vert Moses Rob
2015-01-25 Up And Quick h7 Buvetier d'Aunou - Fichtre - Quiton du Coral Jean Michel Bazire Franck Leblanc 1.12,2 2700 450 000 Voltigeur de Myrt Timoko Uhlan du Val Aladin d'Ecajeul
2014-01-26 Maharajah h9 Viking Kronos - Chili Khan - Giant Chill Örjan Kihlström Stefan Hultman 1.13,3 2700 450 000 Up And Quick Yarrah Boko Roxane Griff Timoko
2013-01-27 Royal Dream h8 Love You - Ida Bourbon - Buvetier d'Aunou Jean Philippe Dubois Philippe Moulin 1.11,9 2700 500 000 Ready Cash Main Wise As Roxana de Barbray The Best Madrik
2012-01-29 Ready Cash h7 Indy de Vive - Kidea - Extreme Dream Franck Nivard Thierry Duvaldestin 1.12,0 2700 500 000 Roxane Griff The Best Madrik Maharajah Timoko
2011-01-30 Ready Cash h6 Indy de Vive - Kidea - Extreme Dream Franck Nivard Thierry Duvaldestin 1.12,1 2700 500 000 Maharajah Olga du Biwetz Oyonnax Quaker Jet
2010-01-31 Oyonnax h8 In Love With You - Hermine d'Urga - Blue Dream Sebastien Ernault Vincent Brazon 1.12,4 2700 500 000 Quaker Jet Meaulnes du Corta Nouba du Saptel Russel November
2009-01-25 Meaulnes du Corta h9 Voici du Niel - Cigale - Florestan Franck Nivard Pierre Levesque 1.12,5 2700 500 000 Nouba du Saptel Qualita Bourbon Olga du Biwetz Opal Viking
2008-01-27 Offshore Dream h6 Reve d'Udon - Enfilade - Tarass Boulba Pierre Levesque Pierre Levesque 1.12,0 2700 500 000 Opal Viking Orla Fun Kool du Caux Exploit Caf
2007-01-28 Offshore Dream h5 Reve d'Udon - Enfilade - Tarass Boulba Pierre Levesque Pierre Levesque 1.12,0 2700 500 000 Kool du Caux Kazire de Guez Kesaco Phedo Jardy
2006-01-29 Gigant Neo h8 Super Arnie - Clorita Lobell - Speedy Crown Dominik Locqueneux Stefan Melander  1.12,5 2700 500 000 Jardy Java Darche Super Light Lazio du Bourg
2005-01-30 Jag de Bellouet h8 Viking's Way - Vaunoise - Nicos du Vivier Christophe Gallier Christophe Gallier 1.12,6 2700 500 000 Gigant Neo Ilster d'Espiens Hilda Zonett Civil Action
2004-01-25 Kesaco Phedo h6 Caballio In Blue - Feria de Vrie - Hetre Vert Jean Michel Bazire Jean Michel Bazire 1.12,2 2700 500 000 Abano As Jag de Bellouet Naglo General du Pommeau
2003-01-26 Abano As h6 Dylan Lobell - Armbro Junction - Meadow Road Jos Verbeeck Erik Bondo 1.15,1 2700 400 000 Insert Gede Gigant Neo General du Pommeau Energetic
2002-01-27 Varenne h7 Waikiki Beach - Ialmaz - Zebu Giampaolo Minnucci Jori Turja 1.12,8 2700 400 000 General du Pommeau Insert Gede Ipson de Mormal Grassano
2001-01-28 Varenne h6 Waikiki Beach - Ialmaz - Zebu Giampaolo Minnucci Jori Turja 1.13,7 2700 2 500 000 FF Fan Idole General du Pommeau Ipson de Mormal Igor Brick
2000-01-30 General du Pommeau h6 Sebrazac - Actrice du Pommeau - Le Loir Jules Lepennetier Jules Lepennetier  1.12,6 2700 2 500 000 FF Galopin du Ravary Varenne Remington Crown Fee de Billeron
1999-01-31 Moni Maker s6 Speedy Crown - Nan's Catch - Bonefish Jean Michel Bazire Jimmy Takter 1.14,3 2700 2 000 000 FF Lovely Godiva Defi d'Aunou Echo Cygnus d’Odyssee
1998-01-25 Dryade des Bois s7 Off Gy - Tulipe d'Alligny - Valmont Jos Verbeeck Jean Baptiste Bossuet  1.14,3 2700 2 000 000 FF Echo Capitole Defi d’Aunou Zoogin
1997-01-26 Abo Volo h9 Lurabo - Grande Volo - Fandango Jos Verbeeck Paul Viel  1.14,6 2700 2 000 000 FF Capitole Defi d'Aunou Crowning Classic Balou Boy
1996-01-28 Coktail Jet h6 Quouky Williams - Armbro Glamour - Super Bowl Jean Etienne Dubois Jean Etienne Dubois  1.15,5 2700 2 000 000 FF Abo Volo Arnaqueur Ina Scot Camino
1995-01-29 Ina Scot s6 Allen Hanover - Lovina Grefgård - Mad Scot Helen A Johansson Kjell P Dahlström 1.14,7 2700 2 000 000 FF Vourasie Abo Volo Cèdre du Vivier Bonheur de Tillard
1994-01-30 Sea Cove h8 Bonefish - Songlark - Songcan Jos Verbeeck Harald Grendel 1.15,0 2700 2 000 000 FF Vourasie Queen L Arnaqueur Uno Atout
1993-01-31 Queen L. s7 Crowntron - Attila L. - Tibur Stig H Johansson Stig H Johansson 1.15,8 2650 2 000 000 FF Ukir de Jemma Vourasie Sea Cove Uno Atout
1992-01-26 Verdict Gede h5 Kagino - Oeuvre Gede - Fanacques Jean Claude Hallais  Jean Claude Hallais  1.16,6 2650 2 000 000 FF Ultra Ducal Queen L Beseiged Queila Gede
1991-01-27 Tenor de Baune h6 Le Loir - Colivette - Pacha Grandchamp Jean Baptiste Bossuet  Jean Baptiste Bossuet  1.15,5 2650 1 750 000 FF Rêve d'Udon Ultra Ducal Piper Cub Queila Gede
1990-01-28 Ourasi h10 Greyhound - Fleurasie - Remember Michel Marcel Gougeon Jean Rene Gougeon  1.15,2 2650 1 500 000 FF Poroto Pussy Cat Piper Cub Indus
1989-01-29 Queila Gede s7 Gazon - Deila - Querido II Roger Baudron  Roger Baudron  1.15,5 2650 1 500 000 FF Potin d'Amour Ourasi Poroto Napoletano
1988-01-31 Ourasi h8 Greyhound - Fleurasie - Remember Jean Rene Gougeon  Jean Rene Gougeon  1.15,7 2650 1 500 000 FF Permissionnaire Mack the Knife Potin d’Amour Poroto
1987-01-25 Ourasi h7 Greyhound - Fleurasie - Remember Jean Rene Gougeon  Jean Rene Gougeon  1.16,9 2650 1 200 000 FF Grades Singing Ogorek Noble Atout Oligo
1986-01-26 Ourasi h6 Greyhound - Fleurasie - Remember Jean Rene Gougeon  Jean Rene Gougeon  1.16,6 2650 1 100 000 FF Mon Tourbillon Micron Hanover Opprime Noble Atout
1985-01-27 Lutin d'Isigny h8 Firstly - Dame d'Isigny - Queronville LB Jean Paul Andre Maurice G Corniere  1.17,8 2650 1 000 000 FF Mon Tourbillon Minou du Donjon Major de Brion Lurabo
1984-01-29 Lurabo h7 Ura - Quelle Boum C - Boum III Michel Marcel Gougeon Maurice Macheret  1.17,0 2600 1 000 000 FF Jorky Kemilla Mon Tourbillon Lutin d’Isigny
1983-01-30 Ideal du Gazeau h9 Alexis III - Venise du Gazeau - Loiron D Eugene Lefevre Eugene Lefevre  1.18,7 2600 950 000 FF Lurabo Lutin d'Isigny King Black Lançon
1982-01-31 Hymour h9 Nonant le Pin - Samoura - Jamin Jean Pierre Dubois  Jean Pierre Dubois  1.16,9 2600 850 000 FF Jiosco Ideal du Gazeau Lançon Illera
1981-01-25 Ideal du Gazeau h7 Alexis III - Venise du Gazeau - Loiron D Eugene Lefevre Eugene Lefevre  1.17,4 2600 850 000 FF Jorky Classical Way Istraeki Illera
1980-01-27 Eleazar h10 Kerjacques - Querida - Carioca II Leopold Verroken  Leopold Verroken  1.18,2 2600 600 000 FF Grandpre Gadames Tarok Speed Expert
1979-01-28 High Echelon h6 Patara - Spezia - Dubonnet Jean Pierre Dubois  Georges M Ollitrault 1.18,2 2600 540 000 FF Ideal du Gazeau Fakir du Vivier Fadet Grandpre
1978-01-29 Grandpre h6 Quouick J L - Argonne II - Dicton Pierre Desire Allaire Pierre Desire Allaire 1.16,9 2600 540 000 FF Fakir du Vivier Eleazar Hadol du Vivier Carlo d’Orsay
1977-01-30 Bellino II h10 Boum III - Belle de Jour III - Esix Jean Rene Gougeon Maurice Macheret 1.17,9 2600 540 000 FF Eleazar Franca Maria Fakir du Vivier Colomba II
1976-01-25 Bellino II h9 Boum III - Belle de Jour III - Esix Jean Rene Gougeon Maurice Macheret 1.19,1 2600 540 000 FF Catharina Equileo Espoir de See Timothy T
1975-01-26 Bellino II h8 Boum III - Belle de Jour III - Esix Jean Rene Gougeon Maurice Macheret 1.17,8a 2600 540 000 FF Axius Catharina Timothy T Casdar
1974-01-27 Delmonica Hanover s5 Speedy Count - Delicious - Kimberly Kid Johannes Frömming David Miller 1.18,4a 2600 420 000 FF Axius Casdar Une de Mai Amyot
1973-01-28 Dart Hanover h8 Hoot Mon - Delicia Hanover - Dean Hanover Berndt Lindstedt William Casoli 1.17,3a 2600 420 000 FF Tony M Veronique R Une de Mai Vanina B
1972-01-30 Tidalium Pelo h9 Jidalium - Hase Williams - Mousko Williams Jean Mary Roger Lemarie 1.17,1a 2600 380 000 FF Volnay II Arbella Tony M Vismie
1971-01-31 Tidalium Pelo h8 Jidalium - Hase Williams - Mousko Williams Jean Mary Roger Lemarie 1.17,5a 2600 380 000 FF Vanina B Une de Mai Tony M Eileen Eden
1970-01-25 Toscan h7 Kerjacques - Toscane B - Junior du Verdier Michel Marcel Gougeon Jean Rene Gougeon 1.18,3a 2600 380 000 FF Tony M Tidalium Pelo Tabriz Urielle
1969-01-26 Upsalin h5 Ecusson - Kalisz II - Chambon Louis Sauve Henri Levesque 1.17,6a 2600 380 000 FF Une de Mai Toscan Eileen Eden Sole Mio B
1968-01-28 Roquepine s7 Atus II - Jalna IV - Kairos Jean Rene Gougeon Henri Levesque 1.19,1a 2600 290 800 FF Tony M Tabriz Querido II Short Shop
1967-01-29 Roquepine s6 Atus II - Jalna IV - Kairos Henri Levesque Henri Levesque 1.19,7a 2600 280 000 FF Oscar RL City Lights Petit Amoy F Querido II
1966-01-30 Roquepine s5 Atus II - Jalna IV - Kairos Jean Rene Gougeon Henri Levesque 1.18,6a 2600 280 000 FF Elma Querido II Petit Amoy F Dashing Rodney
1965-0131 Ozo s7 Vermont - Qozo - Israel Johannes Frömming Roger Massue 1.20,5a 2600 280 000 FF Elaine Rodney Oscar RL Petit Amoy F Apex Hanover
1964-01-26 Nike Hanover h7 Star's Pride - Nana Hanover - Dean Hanover Johannes Frömming L Bergami 1.18,9 2600 280 000 FF Nisos H Morlant D Osembe Minarelle H
1963-01-27 Ozo s5 Vermont - Qozo - Israel Roger Massue Roger Massue 1.20,1 2600     Oscar RL Quick Song NiciasGrandchamp Narold M
1962-01-28 Newstar s5 Petit Jean III - Udine D - Kairos Walter Baronchini Walter Baronchini 1.20,3 2600     Masina Narvick DJ Litz Tornese
1961-01-29 Masina s5 Quinio - Belgarde III - Quiproquo II Francois Brohier Henri Levesque 1.20,7 2600     Tornese Jocrisse Jariolain Mick d’Angerieux
1960-01-31 Hairos II h9 Kairos - Salambo III - Limoges Wilem H Geersen Wilem H Geersen 1.21,3 2600     Tornese Jamin Jour de Veine Infante II
1959 Jamin h6 Abner - Dladys - Hernani III Jean Riaud Francis Riaud 1.20,5 2625     Icare IV Tornese Infante II Egyptian Princess
1958 Jamin h5 Abner - Dladys - Hernani III Jean Riaud Francis Riaud 1.20,0 2600     Jariolain Infante II Honore II Icare IV
1957 Gelinotte s7 Kairos - Rhyticere - Fidelius Charlie Mills Charley Mills 1.20,8 2625     Hatik Heli Volo Tampiko Ilot du Marais
1956 Gelinotte s6 Kairos - Rhyticere - Fidelius Charlie Mills Charley Mills 1.22,2 2600     Hortensia VII Horus L Goeland Scotch Harbor
1955 Fortunato II h6 Quito - Upsala III - Elison Roger Ceran-Maillard Charley Mills 1.21,8 2600     Gelinotte Cancanniere Ettlingen Frances Bulwark
1954 Feu Follett X h5 Ogaden - Raison d'Espoir - Duc de Normandie II Maurice Riaud A Lefevre 1.21,9 2600     Frances Bulwark Eboue Wilkes Fortunato II Estelle IV
1953 Permit h8 Epilog - Maienpracht - The Great Midwest Walter Heitmann Walter Heitmann 1.23,2 2600     Tryhussey Cancanniere Egan Hanover Crac de Corcelle
1952 Cancanniere s6 Kankan II - Mimi Pinson III - Dixmude Jonel Chyriacos Jonel Chyriacos 1.23,1 2600     Cyrano II Chambon Scotch Thistle Permit
1951 Mighty Ned h9 Volomite - Nedda Guy - Guy Axworthy Alexandre Finn Alexandre Finn 1.22.7 2600     Scotch Thistle Chambon Banco III Beranger
1950 Scotch Fez h7 Scotland - Fay - Protector Sören Nordin Sören Nordin 1.22,8 2600     Buck Volontaire Scotch Thistle Sammy
1949 Venutar h6 Piorin - La Mareuillaise - Barroso Francois Reaud Francois Reaud 1.24,6 2600     Mighty Ned Reyland Scotch Thistle Acrobate II
1948 Mighty Ned h6 Volomite - Nedda Guy - Guy Axworthy Vincenzo Antonellini Vincenzo Antonellini 1.24,0 2600     Qui Qui IV Lord Maire Train Bloc Sammy
1947 Mistero h7 Prince Hall - Naomi Guy - Arion Guy Romolo Ossani Romolo Ossani 1.25,7 2800     Quick Star Sa Bourbonnaise Siki du Padouin Tamisot
1946 Ovidius Naso  h10 Hellenvilliers - Fleuriel - Uriel V Roger Ceran-Maillard H Ceran-Maillard 1.24,3 2800     Ri Quick Star Lord Maire Mistero
1945 Ovidius Naso  h9 Hellenvilliers - Fleuriel - Uriel V Roger Ceran-Maillard H Ceran-Maillard 1.23,7 2850     Rosa Bonheur Quebec VIII Ri Riga
1944 Profane  h7 Enfant de Troupe - Aurore III - Intermede Alfonse Sourroubille A Deletang 1.27,3 2600     Petit Breton Priola Ogaden Qu’en Pensez-Vous II
1943 Nebuleuse V s8 Passeport - Emeraude VIII - Enoch Raoul Simonard Raoul Simonard 1.25,4 2650     Oviedo II Premier Mars Pharaon Nas T
1942 Neulisse s7 Cricri - Unite - Intermede Celestin Domergue Celestin Domergue 1.32,4 2625     Oviedo II Notre Williams Ovidius Naso Port Wine
1939 De Sota  h5 Peter Volo - Symphonia - Guy Axworthy Alexandre Finn Alexandre Finn 1.23,9 2625     Probst Kade D Jezd Le Beau
1938 De Sota  h4 Peter Volo - Symphonia - Guy Axworthy Alexandre Finn Alexandre Finn 1.25,5 2600     Tara Calumet Epsom Jezd Calumet Delco
1937 Muscletone  h6 Mr McElwyn - Ruth M. Chenault - Peter Chenault Alexandre Finn Alexandre Finn 1.23,9 2625     Tara Mary Sunshine Net Worth Huit
1936 Javari  h5 Quo Vadis - Reluisante - Impetueux II Marcel Perlbarg A Gouin 1.24,8 2600     Muscletone Idalie B Duc de Normandie II Allegheny
1935 Muscletone  h4 Mr McElwyn - Ruth M. Chenault - Peter Chenault Alexandre Finn Alexandre Finn 1.23,8 2625     Calumet Guy Hazleton Nervus Rerum Amazone B
1934 Walter Dear  h8 The Laurell Hall - Blitzie - Walnut Hall Charlie Mills Charlie Mills 1.26,3 2600     Hazleton Fool Flyer Net Worth Epaminondas
1933 Amazone B  s9 Passeport - Anna Maloney - Sterling Hall Theo Vanlandeghem Theo Vanlandeghem 1.24,0 2625     Guy Fletcher Net Worth Plucky Heinrich
1932 Hazleton  h9 Lu Princeton - Jeannette Speed - Peter The Great Otto Dieffenbacher Otto Dieffenbacher 1.27,0 2625     Capucine X Plucky Dumbea Amazone B
1931 Hazleton  h8 Lu Princeton - Jeannette Speed - Peter The Great Otto Dieffenbacher Otto Dieffenbacher 1.27,1 2600     Amazone B Lucullus Cette Capucine X
1930 Amazone B  s6 Passeport - Anna Maloney - Sterling Hall Theo Vanlandeghem Theo Vanlandeghem 1.26,0 2625     Uranie Benjamin III Templier Capucine X
1929 Templier  h10 Diable - Judith - Daguet Augusto Butti G Bourgois 1.25,4 2550     A fait Jaser Tilly Volga II Un As
1928 Uranie  s8 Intermede - Pastourelle - Barbanegre Valentino Capovilla Valentino Capovilla 1.25,2 2500     Ulysse Tienneval Turlurette Tilly
1927 Uranie  s7 Intermede - Pastourelle - Barbanegre Valentino Capovilla Valentino Capovilla 1.28,4 2500     Templier Re Mac Gregor Ulysse Vassal
1926 Uranie  s6 Intermede - Pastourelle - Barbanegre Valentino Capovilla Valentino Capovilla 1.28,2 2500     Tienneval Re Mac Gregor Ouititi Roi Albert
1925 Re Mac Gregor  h8 Jacques - Desiree - Ready C Dessauze C Dessauze 1.26,8 2500     Tilly Roi Albert Revercourt Passeport
1924 Passeport  h9 Helder - Hermione - Alerion Alexandre Finn A-V Bulot 1.26,1 2500     Re Mac Gregor Roi Albert Ravageur Reynolds V
1923 Passeport  h8 Helder - Hermione - Alerion Paul Viel A-V Bulot 1.26,4 2500     Ouistiti Roi Albert Ravageur Quadrille
1922 Reynolds V  h5 Virois - Chrisis - Narquois Marcel Gougeon H Ceran-Maillard 1.29,2 2500     Ravageur Passeport Quarteron Ogotaï Khan
1921 Pro Patria  h6 Bemecourt - Hurgente - Urgent Theodor Monsieur J Cabrol 1.28,0 2500     Norbert Ouistiti Nelusko Passeport
1920 Pro Patria h5 Bemecourt - Hurgente - Urgent Theodor Monsieur J Cabrol 1.31,4 2500     Nelusko Enoch Kentucky Octeville