Travsidan qhurth Groningen Sweepstakes hengsten       3 åriga hingstar
Datum Vinnare Kön Härstamning Körsven Tränare Tid Dist. 1:a pris Tvåa Trea
2020-09-02 Koen N Klasbak h Formula One - Mikado Jeffrey Mieras D.P. Tesselaar 1.17,7a 2300 € 6 700 Kenickie Kite Kosmos Renka
2019-07-07 Jewel Star v Muscle Mass - Secret Star J van Rijn   1.17,7a 2300 € 5 600 Jack Hanover Jo Black
2018-07-01 Ilclassico Renka v Classic Photo – Ulriek Ravestein  Ruud Pools   1.16,5a 2300 € 5 000 Ivanhoe Charisma Iyan Stardust
2017-07-02 Hummer Scott  h Love You - Tantivy Kievitshof  Dion Tesselaar   1.17,9a 2300 € 4 050 Heart of Steel  Hamilton Quick
2016-07-03 Gaz Occagnes h Quite Easy - Flash Hanover Rick Ebbinge   1.16,2a 2300 € 5 150 Gento Generaal Bianco
2015-07-05 Facebook h Russel November - Ventura HH Rick Ebbinge   1.17,4a 2300 € 5 700 Favourite Wish Frankie Lobell
2014-07-13 Exceptional Boko h Virgill Boko - Uncommon Boko Dion Tesselaar   1.18,1a 2300 € 6 350 Elliott River Enjoy Dream
2013-07-07 Davy Boko h From Above - Staro Almighty Hugo Langeweg J:r   1.17.3a 2300 € 8 750 Domani Toscana Dave Dream
2012-07-01 Caen Oldeson h Offshore Dream - Krona Oldeseon John de Leeuw   1.16,7a 2300 € 12 500 Cowboy Fanatic Candy Mann Scott
2011-07-03 Balanced Budget h Credit Winner - Star Groenhof Michael Schmid   1.17,0a 2300 € 12 600 Balzan le Blanc Basil Elegance
2010-07-04 Adonis Boko h Ken Warkentin - Shae Boko Hugo Langeweg J:r   1.16,3a 2300 € 12 600 Alki Flevo / Ajax Boko  
2009-07-05 Zander v Castleton Bass - Norma Lindsey Pegram   1.18,0a 2300 € 12 250 Zoran Lobell Zizou Limburgia
2008-07-06 Yeovani Boko h Express Ride - Ineke P Boko Hugo Langeweg J:r   1.16,7a 2300 € 13 900 Yellow Eden Yendi Boko
2007-07-01 Willem W Boko h Express Ride - Ineke P Boko Hugo Langeweg J:r   1.16,0a 2300 € 12 250 Wido P Wild Chestnut
2006-07-02 Virgill Boko h Express Ride - Ineke P Boko Hugo Langeweg J:r   1.17,0a 2300 € 13 850 Vriend v Wolvega  Vilas Boko 
2005-07-03 Uriah Boko h Juliano Star - Nina Boko Hugo Langeweg   1.16,7a 2100 € 13 675 Unbounded River  United Spirit 
2004-07-04 Time Out h Armbro Goal - Never Too Late Hugo Langeweg   1.17.3a 2300 € 11 700 Thor Topshot Limburgia
2003-07-06 Santana Boko h Muscles Yankee - Tipptop Winspeed Hugo Langeweg J:r   1.17,2a 2300 € 11 500 Succes Boko Sir Joop
2002-06-30 Rowdy Joe Boko h Mondo Joe - Iwema's First Hugo Langeweg J:r   1.17.8a 2300 € 12 250 Royal of Moments Run Boy Worthy
2001-07-01 Paul W Boko h Express Ride - Ineke P Boko Peter Strooper    1.16.1a 2300 € 11 345 Pim Wielinga Poemba Paniek
2000-07-02 Overrule's Wish h Why Not - Wishfull Fortuna Frans van der Blonk    1.18,7a 2300 € 11 345 Only Ricardo Orion Medo
1999-07-04 Nepal Dan Boko h Kosar - Love and Divorce Jos Oorthuysen    1.17,6a 2300 € 11 345 Nike Oldeson Noble Mack
1998-07-05 Milo Windspiel h Manza Buitenzorg - Czarin Windspiel Peter Strooper    1.16,5a 2300 € 11 004 Mack the Butcher Milord Boko
1997-07-06 Leen van Camstra h Nevele Impulse - Ada van Cornjum Hubert Schoonhoven   1.17,6a 2300 € 12 479 Libero Cunera Liquidity BP
1996-07-07 Kosmos Groenhof h Nuclear Kosmos - Wimke Hennie Grift    1.17,3a 2300 € 13 613 Kazan Buitenzorg Kaliman
1995-07-02 John F Boko h Cobra Lobell - Lougessa Hugo Langeweg    1.16,9a 2300 € 15 882 Johny Maid Joep Kievitshof
1994-06-12 It's Buitenzorg h Rapid Royalty - First Tryst Gerard van Eykelenborg    1.17,4a 2300 € 15 882 Iliad Boko Iwan Bas
1993-06-13 Herbie W h Shiny Scot - Tosca H Hubert Schoonhoven    1.18,2a 2300 € 15 882 Hayo Oldeson Hamlets Wishbone
1992-06-13 Greatest Secret h Amor Geert - Cassandra Guapa Frans Gorter    1.18,5a 2300 € 15 882 Goofy Boshoeve Gert Steenwijk
1991-06-15 Floris Bos h Gouge - Vrouke Boszorg Hennie Grift    1.17,1a 2300 € 13 613 Flash of Light Falco Judson
1990-06-16 Exito Frisiana h Leonard Hanover - Uviana di Robles Bas Crebas    1.17,0a 2300 € 13 613 Enzo Ferrari Everytranss R
1989-06-17 David H h Essis - Tanja H Wim Velis    1.18,6a 2300 € 14 975 Donderstraal Diamond Fortuna
1988 Clan Vrijenesse h Evento - Toto Buitenzorg Hugo Langeweg    1.19,5a 2300      
1987 Brahms Melodie h Heres - Loes Areta Jan van Dooyeweerd    1.21,3a 2300      
1986 Amor Geert h Heres - Leonieke Arend de Wrede    1.18,3a 2300      
1985 Zilver Prince h Surge Hanover - Latona J Hans Bot    1.19,0a 2300      
1984 Yardley Cup h Stanley Cup - Orrna Pride Jan Wagenaar    1.20,6a 2300      
1983 Wina Oostland h Brogan - Dina Mieke Ad Suykerbuyk    1.20,8a 2300      
1982 Veloce h Heres - Leone Be Marian Vos   1.23,2a 2300      
1981 Uno Hazelaar h Nimrod R - Iris Volo     1.20,8a 2300      
1980 Torpedo Fortuna h Speedy Crown - Vies Charm     1.20,6a 2300      
1979 Sam Hollyrood h Heres - Irene Hollyrood     1.21,7a 2300      
1978 Rogan van Echten h Brogan - Jewel Buitenzorg     1.22,0a 2300      
1977 Prizefigher h Pepitone Hanover - Fan Dancer     1.22,2a 2300      
1976 Olafski Itenska h Gallant Prince - Helrna van Hiddum     1.21.6a 2300      
1975 Nubar van Echten h Star Performer - Jewel Buitenzorg     1.21,1a 2300      
1974 Manza Buitenzorg h Star Performer - Chimene Mac     1.21,8a 2200      
1973 Lord Faune h Urdy Mars - Cyfaune     1.21,7a 2200      
1972 Korjak h Double Six M - Ylanda     1.22,8a 2200      
1971 Jonker Volann h Royal Hanover - Denise Volann     1.23,8a 2200      
1970 Illya Kuryakin h Curlew - Whirlwind     1.24,1a 2200      
1969 Henri Buitenzorg h Lullwater Victory - Progusta     1.24,8a 2200      
1968 Goudvos h Lord Scotch - Wilna Illustra     1.24,5a 2200      
1967 Firmin h lolcus - Umbra     1.25,6a 2200      
1966 EikoT h Kan Pom B - Yzolde     1.25.2a 2200      
1965 Discovery h Double Six M - Quena BH     1.27,7a 2200      
1964 Caracara S h Stüermann - Juno Vita     1.24.1a 2100      
1963 Bento Kitty h Lord Scotch - Kitty Zora     1.26,4a 2100      
1962 Axkit Hollandia h Enterprise - Pearl Spencer     1.27.3a 2100      
1961 Zegérus Th Hollandia h Lord Scotch - Pearl Spencer     1.25,2a 2100      
1960 Yberflöte h Double Six M - Feodosia     1.25,8 2100      
1959 Xema S h Stüermann - Juno Vita     1.26,3 2100      
1958 Winston Spencer h Parisien - Barones Spencer     1.30,2 2100      
1957 Vitalis h Fabian - Klarinette     1.27,7 2100      
1956 Upward Hollandia h Notekraker S - Diana Norton     1.27,3 2100      
1955 Tabor h Premier Mars - Gonny D     1.28,3 2000      
1954 Spencer Hollandia h Spencer Gay - Lady Ruth B     1.29,8 2000      
1953 Ronald h Parisien - Gonny D     1.33,1 2000      
1952 Quintus Harvester h Parisien - Cilly Harvester H     1.27,3 2000      
1951 Persimmon h Determination - Evelyn Hanover     1.35,4 2000      
1950 Onderduiker G h Illustre Hanover - Diana Norton     1.35,3 2000      
1949 New Spencer h Narciso of Parisien - Barones Spencer     1.36,5 2000      
1948 Main Axworthy h Axkit - Amazone G     1.31,7 2000      
1947 Louis Axkit h Axkit - Aida     1.27,5 2000      
1946 Karel Pluto h Trusting Guy - Nelly Pluto     1.36.5 2000      
1945 Juggler h Axkit - Carnelia     1.35,0 2000      
1944 Importeur h Libertus - Winni Scott     1.35,5 2000      
1943 Harrie Scott h Judge Scott - Mixerin     1.33,9 2000