Travsidan qhurth |
Hamburg |
Grosser Preis von
Deutschland (Grupp 2, Int.) |
|
4-åriga |
Datum |
Vinnare |
Kön |
Härstamning |
Körsven |
Tränare |
Tid |
Dist. |
Odds |
1:a pris |
Tvåa |
Trea |
2023-10-03 |
Global Dubhe |
v |
Brillantissime - Global Nova |
Johan Untersteiner |
Johan Untersteiner |
1.12,9a |
2200 |
6,41 |
€ 25 000 |
Yahoo Diamant |
Schampus |
2022-10-03* |
Indy Rock |
v |
Readly Express - L.Dees Roccy |
Jörgen Sjunnesson |
Johan Untersteiner |
1.12,3a |
2200 |
8,70 |
€ 20 000 |
Gladiator As |
Luciano Lobell |
2021-10-03* |
Toto Barosso |
h |
Ready Cash - Bibi Barosso |
Peter Untersteiner |
Peter Untersteiner |
1.13,2a |
2200 |
8,70 |
€ 20 000 |
Gold Cap BR |
Kilimanjaro |
2020-10-04* |
Oscar L.A. |
h |
Ready Cash - Esperance |
Joakim Lövgren |
Joakim Lövgren |
1.14,0a |
2200 |
61 |
€ 18 000 |
Jason Dragon |
Jilt Flevo |
2019-10-13 |
Zarenne Fas |
h |
Varenne - Miss Muscle Fas |
Rikard Skoglund |
Jerry Riordan |
1.12,2a |
2200 |
44 |
€ 75 000 |
Maxus |
Zabul Fi |
2018-10-14 |
Hesiod |
h |
Explosive Matter - SJ's Sentiment |
Ulf Ohlsson |
Petri Salmela |
1.12,1a |
2200 |
134 |
€ 75 000 |
Enterprise |
Classic Connection |
2017-10-08 |
Diamanten |
h |
Adrian Chip - Iata Käll |
Kim Eriksson |
Robert Bergh |
1.12,0a |
2200 |
21 |
€ 75 000 |
Generaal Bianco |
Django Riff |
2016-10-09 |
Cruzado dela Noche |
h |
Muscle Massive - Alidade |
Per Linderoth |
Stefan Melander |
1.11,5a |
1680 |
43 |
€ 100 000 |
Cash Hanover |
Gijon |
2015-10-11 |
Exodus Hanover |
h |
Andover Hall - Exotic Destination |
Kenneth Haugstad |
Roger Walmann |
1.11,8a |
1680 |
40 |
€ 90 000 |
British Steel |
Sing Hallelujah |
2014-10-12 |
Riff Kronos |
h |
Dream Vacation - Elaine Kronos |
Veijo Heiskanen |
Veijo Heiskanen |
1.12,7a |
2720 |
62 |
€ 100 000 |
Duke of Greenwood |
Papagayo E. |
2013-10-13 |
Dreams Take Time |
h |
Andover Andover - B.My Honey |
Johnny Takter |
Lars I Nilsson |
1.14,0a |
2720 |
66 |
€ 100 000 |
Indigious |
Quid Pro Quo |
2012-10-14 |
On Track Piraten |
v |
Kool du Caux - Monrovia |
Jos Verbeeck |
Hans R Strömberg |
1.13,4a |
2720 |
109 |
€ 98 915 |
Brad de Veluwe |
Angelo |
2011-10-16 |
Tamla Celeber |
s |
Cantab Hall - Amanda Celeber |
Örjan Kihlström |
Roger Walmann |
1.14,6a |
2720 |
30 |
€ 80 572 |
Baltimore As |
Västerbo Face It |
2010-10-17 |
Zorba Oldeson |
h |
Love You - Trond's Mari |
Rob de Vlieger |
Rob de Vlieger |
1.14,1a |
2000 |
274 |
€ 75 200 |
Joke Face |
Jag Junior |
2009-10-18 |
Nu Pagadi |
h |
Love You - Noblesse Oblige |
Erik Adielsson |
Stig H Johansson |
1.13,6a |
2000 |
13 |
€ 82 372 |
Lorenz Caf |
Light Kronos |
Kördes ej 2005-2008 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2004-11-14 |
Atoll Plage |
h |
Toss Out - Donau |
Arnold Mollema |
|
1.14,6a |
2000 |
271 |
€ 15 000 |
Ustranas S´Jay |
Nordic Gold November |
2003-11-16 |
Lets Go |
h |
Aristote - Tulip Fc |
Helmut Biendl |
|
1.14,4a |
2000 |
28 |
€ 25 000 |
Jillis Joker |
Monet November |
2002-11-17 |
Oscar Schindler SL |
h |
Bosphorus - Irabell |
Heinz Wewering |
|
1.14,4a |
2000 |
11 |
€ 25 000 |
Oak General |
Tschagga |
2001-11-18 |
Freiherr As |
h |
Diamond Way - Flashlight |
Ulrich Schnieder |
|
1.15,4a |
2000 |
10 |
239 270 DEM |
Ocarine Boshoeve |
Othello Vivant |
2000-11-19 |
Park Joe |
v |
Park Avenue Joe - Polett |
Ulrich Schnieder |
|
1.15,2a |
2000 |
672 |
355 235 DEM |
Chattscha |
Arctic Star |
1999-11-28 |
Cosmic Ride |
h |
Express Ride - Career Girl |
Tuomas Korvenoja |
|
1.15,5a |
2000 |
50 |
231 136 DEM |
Hy My Boy |
Harpune |
1998-11-29 |
Francis Diamond |
h |
Joie de Vie - Francesca Laukko |
Gerhard Biendl |
|
1.15,4a |
2000 |
12 |
211 925 DEM |
Seagull Secret |
Limbo Kieivtshof |
1997-11-30 |
General November |
h |
Valley Victory - Florida Dame |
Pekka Korpi |
|
1.14,1a |
2000 |
15 |
235 660 DEM |
Mayon Bowl |
Fazimo |
1996-11-17 |
Mayfair |
h |
Grimaldi - Placid |
Jos Verbeeck |
|
1.14,9a |
2000 |
110 |
237 200 DEM |
Prahler |
Forest Dream |
1995-10-29 |
Deegie |
s |
Graf Zepplin - Heather Yankee |
Oliver Wewering |
|
1.17,8a |
2100 |
313 |
225 000 DEM |
Real Speed |
Mondena |
1994-10-30 |
Cremona |
s |
Gridiron Lad - Monique |
Heinz Wewering |
|
1.15,8a |
2100 |
28 |
200 000 DEM |
Cassela |
Songkas |
1993-11-28 |
Rambo Corner |
h |
Ifram - Early Tivoli |
Willi Rode |
|
1.15,3a |
2000 |
30 |
225 000 DEM |
Overdrive |
Sundo |
Kördes ej 1975-1992 |
|
|
|
|
|
|
|
Total prissumma |
|
|
1974 |
Nizam II |
h |
Permit – Lyrana |
Johannes Frömming |
|
|
|
|
100.000 DM |
|
|
1971 |
Tidalium Pelo (FR) |
h |
Jidalium – Hase Williams |
Jean Mary |
|
|
|
|
120.000 DM |
|
|
1970 |
Tidalium Pelo (FR) |
h |
Jidalium – Hase Williams |
Jean Mary |
|
|
|
|
100.000 DM |
|
|
1969 |
Simmerl |
h |
Unic d’Arvor – Sieglinde |
Rolf Luff |
|
|
|
|
70.000 DM |
|
|
1968 |
Feuerball |
h |
Tenebroso – Viky Bush |
Harry Rölle |
|
|
|
|
50.000 DM |
|
|
1967 |
Roquepine (FR) |
s |
Atus II – Jalna IV |
Henri Levesque |
|
|
|
|
70.000 DM |
|
|
1966 |
Vinci |
h |
Fifi beau Gosse –
Vielliebchen |
Johannes Frömming |
|
|
|
|
56.000 DM |
|
|
1965 |
Elma (US) |
s |
Hickory Smoke – Cassin
Hanover |
Johannes Frömming |
|
|
|
|
56.000 DM |
|
|
1964 |
Oscar R L (FR) |
h |
Dubonnet – Darling R L |
Henri Levesque |
|
|
|
|
50.000 DM |
|
|
1963 |
Litz (FR) |
h |
Chabrier – Herodiade IV |
Eddy Freundt |
|
|
|
|
50.000 DM |
|
|
1962 |
Eidelstedter |
h |
Epilog – Ulanka |
Johannes Frömming |
|
|
|
|
40.000 DM |
|
|
1961 |
Kristallo |
h |
Dachs – Cabinda |
Johannes Frömming |
|
|
|
|
35.000 DM |
|
|
1960 |
Hairos II (FR) |
h |
Kairos – Salambo II |
Willem Geersen |
|
|
|
|
35.000 DM |
|
|
1959 |
Tjavs (DK) |
h |
Joe’s Pride – Maggie |
Jan Petersen |
|
|
|
|
35.000 DM |
|
|
1958 |
Hairos II (FR) |
h |
Kairos – Salambo II |
Jan Kruithof |
|
|
|
|
40.000 DM |
|
|
1957 |
Gelinotte (FR) |
s |
Kairos – Rhyticere |
Charlie Mills |
|
|
|
|
36.000 DM |
|
|
1956 |
Vitus Bush |
h |
Calumet Bush – Baku |
Robert Nowak |
|
|
|
|
25.000 DM |
|
|
1944 |
Ahne |
s |
Leo Watts – The Great
Marie |
Josef Spieß |
|
|
|
|
|
|
|
1943 |
Ahne |
s |
Leo Watts – The Great
Marie |
Josef Spieß |
|
|
|
|
|
|
|
1942 |
Ludwig der Zweite |
h |
Peter Ford – Lilly |
Gottlieb Jauß jr. |
|
|
|
|
50.000 M |
|
|
1941 |
Epilog |
h |
Legality – Mary H. |
Walter Heitmann |
|
|
|
|
|
|
|
1940 |
Ziethen |
h |
Britton – Zorita |
Johannes Frömming |
|
|
|
|
|
|
|
1939 |
Probst |
h |
Walter Dear – Probable |
Charlie Mills |
|
|
|
|
20.000 M |
|
|
1938 |
Ludwig Ford |
h |
Peter Ford – Lilly |
Gottlieb Jauß jr. |
|
|
|
|
20.000 M |
|
|
1937 |
Circe |
s |
Dugout – Le Zetta |
Erich Speckmann |
|
|
|
|
|
|
|
1936 |
Champus |
h |
Guy Bacon – Baroness Volo |
Walter Heitmann |
|
|
|
|
10.000 M |
|
|
1935 |
Vitruv |
h |
Johannes – Vikuska |
Carl Weidmüller |
|
|
|
|
8.000 M |
|
|
1934 |
Washington |
h |
Peter Volo – Maggie Jiggs |
Gottlieb Jauß jr. |
|
|
|
|
8.000 M |
|
|
1933 |
Walter Dear (US) |
h |
The Laurel Hall – Blitzie |
Charlie Mills |
|
|
|
|
8.000 M |
|
|
1932 |
Legality (US) |
h |
Lawful – Rhein Lass |
Hermann Heitmann |
|
|
|
|
|
|
|
1931 |
Walter Dear (US) |
h |
The Laurel Hall – Blitzie |
Charlie Mills |
|
|
|
|
|
|
|
1930 |
Sweet Echo (US) |
s |
Guy Axworthy – Sister
Fantaline |
Paul
Finn |
|
|
|
|
|
|
|
1929 |
Arion Bingen |
h |
Arion Guy – Lucile Bingen |
Charlie Mills |
|
|
|
|
|
|
|
1928 |
Arnulf |
h |
Quastell – Anita II |
Johnny Mills |
|
|
|
|
16.000 M |
|
|
1927 |
Karl Heinz |
h |
French Knot – Huhra Hexe |
Johnny Mills |
|
|
|
|
|
|
|
1926 |
Mixer |
h |
Heir Reaper – May Ax |
Charlie Mills |
|
|
|
|
|
|
|
1925 |
Alland (YU) |
s |
The Plunger – Ashland
Society |
Charlie Mills |
|
|
|
|
20.000 M |
|
|
1924 |
Nathan IV |
h |
Black Jim – Nathalie |
Hermann Schleusner |
|
|
|
|
15.000 M |
|
|
1923 |
Taurus |
h |
Goudster – Dreamwood Lady
Leyburn |
Paul Schönrock |
|
|
|
|
59 Mill. M |
|
|
1922 |
Prahlhans |
h |
Favora II – Hansi |
Karl Kuplinger |
|
|
|
|
125.000 M |
|
|
1921 |
Edeltochter |
s |
Barongale –Bedelia |
Lorenz Weiß |
|
|
|
|
|
|
|
1920 |
Baka (AT) |
h |
Bohun – Gava |
Charlie Mills |
|
|
|
|
70.000 M |
|
|
Loppet återuppogs
1993 som ett nationellt fyraåringslopp. Kördes i Gelsenkirchen 1993 samt
1996-2004, Munchen 1994 och Dagfling 1995. Loppet kördes ej 2005-2008 men
återkom 2009 som ett |
internationellt
fyraåringslopp och kördes då, och även 2010, i Gelsenkirchen. Från 2011 är
Hamburg värd för loppet. |
*Först inställt
2020 p.g.a. för få anmälda men kördes sedan som ett Grupp 3-lopp. Ingen
gruppkategori fr.o.m. 2021-2022. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|