Travsidan qhurth |
Vincennes |
|
Criterium des 3 ans (Groupe 1, Nationale, attelé) |
|
3-åriga hingstar
& ston |
Resultatlistor 1992 - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Datum |
Vinnare |
Kön |
Härstamning |
Körsven |
Tränare |
Tid |
Dist. |
1:a pris |
Tvåa |
Trea |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-09-17 |
Krack Time Atout |
h |
Face Time Bourbon - Topaze d'Atout - Coktail Jet |
Paul Philippe Ploquin |
Sebastien Guarato |
1.12,5 |
2700 |
€ 135 000 |
King Opera |
Koctel du Dain |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2022-09-18 |
Just A Gigolo |
h |
Boccador de Simm - Blue Valentine - Ready Cash |
Franck Nivard |
Philippe Allaire |
1.13,1 |
2700 |
€ 135 000 |
Jaguar Griiff |
Jaguar Wit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2021-12-19 |
Idylle Speed |
s |
Carat Williams - Prudence du Ham - Hulk des Champs |
Jean-Michel Bazire |
Francois Pierre Bossuet |
1.12,2 |
2700 |
€ 90 000 |
Izoard Vedaquais |
Ideal Lignieres |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2020-12-20 |
Hanna des Molles |
s |
Village Mystic - Ultimate Jet - Nuage de Lait |
Alexandre Abrivard |
Laurent Claude Abrivard |
1.13,9 |
2700 |
€ 76 500 |
Havanaise |
Hooker Berry |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2019-12-15 |
Gunilla d'Atout |
s |
Ready Cash - Topaze däAtout - Coktail Jet |
Eric Raffin |
Sebastien Guarato |
1.13,4 |
2700 |
€ 90 000 |
Gu d'Heripre |
Galilea Money |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2018-12-16 |
Face Time Bourbon |
h |
Ready Cash - Vita Bourbon - Love You |
Björn Goop |
Sebastien Guarato |
1.14,4 |
2700 |
€ 108 000 |
Favorite Fligny |
Fanina des Racques |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2017-12-09 |
Erminig d'Oliverie |
s |
Scipion du Goutier - Theze d'Oliverie - Gobernador |
Franck Nivard |
Franck Leblanc |
1.14,4 |
2700 |
€ 108 000 |
Ecu Pierji |
Elite du Ruel |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2016-12-11 |
Diego du Guelier |
h |
Kepler - Ophelie la Garenne - Blason Clayettois |
Matthieu Mottier |
Dominique Mottier |
1.14,1 |
2700 |
€ 108 000 |
Django Riff |
Dawana |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2015-12-13 |
Charly du Noyer |
h |
Ready Cash - Ornella Jet - Halimede |
Yoann Lebourgeois |
Philippe Allaire |
1.13,6 |
2700 |
€ 108 000 |
Cobra Bleu |
Combattante |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2014-12-07 |
Bold Eagle |
h |
Ready Cash - Reethi Rah Jet - Love You |
Franck Nivard |
Sebastien Guarato |
1.13,6 |
2700 |
€ 108 000 |
Brillantissime |
Billie de Montfort |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2013-12-08 |
Aladin d'Ecajeul |
h |
Quaker Jet - Nancy d'Ecajeul - Halimede |
Eric Raffin |
Sebastien Guarato |
1.14,0 |
2700 |
€ 108 000 |
Ausone du Kastel |
Alesia d'Atout |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2012-12-09 |
Vanika du Ruel |
s |
Jardy - Jacarandine - Vroum d'Or |
Franck Anne |
Franck Anne |
1.14,4 |
2700 |
€ 120 000 |
Vaux le Vicomte |
Victoire |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2011-12-11 |
Unique Quick |
h |
Prince d'Espace - Karoll Brador - Capriccio |
Franck Leblanc |
Franck Leblanc |
1.14,1 |
2700 |
€ 120 000 |
Un Amour d'Haufor |
Une Lady En Or |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2010-12-12 |
Timoko |
h |
Imoko - Kiss Me Coulonces - And Arifant |
Richard Westerink |
Richard Westerink |
1.12,6 |
2700 |
€ 120 000 |
The Lovely Gwen |
Terre d'Any |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2009-12-13 |
Sun Ceravin |
h |
Mon Premier Cehere - Nindra de Val - Quiton du Coral |
Franck Nivard |
Vincent Renault |
1.13,4 |
2700 |
€ 120 000 |
Saxo de Vandel |
Severino |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2008-12-07 |
Ready Cash |
h |
Indy de Vive - Kidea - Extreme Dream |
Bernard Piton |
Philippe Allaire |
1.15,0 |
2700 |
€ 120 000 |
Rolling d'Heripre |
Royal Crown |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2007-12-09 |
Quaro |
h |
Kiwi - Encombevineuse - Workaholic |
Jean Michel Bazire |
Fabrice Souloy |
1.13,6 |
2700 |
€ 120 000 |
Qualita Bourbon |
Qualmio de Vandel |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2006-12-10 |
Pearl Queen |
s |
Carpe Diem - Feline Queen - Qlorest du Vivier |
Thierry Duvaldestin |
Thierry Duvaldestin |
1.15,0 |
2700 |
€ 120 000 |
Popinee de Timbia |
Prince d'Espace |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2005-12-11 |
Orlando Vici |
h |
Quadrophenio - Irlande du Nord - Workaholic |
Jean Michel Bazire |
Fabrice Souloy |
1.15,1 |
2700 |
€ 120 000 |
Olivia Jet |
Offshore Dream |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2004-12-12 |
Nikita du Rib |
s |
Hulk des Champs - Une Passion - Chambon P |
Joel Hallais |
Joel Hallais |
1.15,3 |
2700 |
€ 120 000 |
New Aldo |
Naïf Phi |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2003-12-07 |
Memphis du Rib |
h |
Elvis de Rossignol - Unite de Vandel - Kepi Vert |
Jean Loïc Claude Dersoir |
Joel Hallais |
1.16,2 |
2700 |
€ 120 000 |
Millenium Wood |
Mahana |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2002-12-08 |
Lazio du Bourg |
s |
Tadzio de la Motte - Fee de Marancourt - Tarass Boulba |
Joel Van Eeckhaute |
Joel Van Eeckhaute |
1.15,5 |
2700 |
€ 120 000 |
L'As de Boussieres |
Lucky d'Hilly |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2001-12-09 |
Kesaco Phedo |
h |
Caballio - Feria de Vrie - Hetre Vert |
Jos Verbeeck |
Philippe Allaire |
1.16,2 |
2700 |
750 000 FRF |
Kaisy Dream |
Keed Tivoli |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2000-12-10 |
Jain de Beval |
h |
Coktail Jet - Touta - Kepi Vert |
Dominik Locqueneux |
Pierre Desire Allaire |
1.15,3 |
2700 |
750 000 FRF |
Jolmeto |
Jorade du Fruitier |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1999-12-12 |
Install |
h |
Buvetier d'Aunou - Aneva - Quioco |
Fabrice Souloy |
Fabrice Souloy |
1.15,9 |
2700 |
600 000 FRF |
In Love With You |
Insert Gede |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1998-12-06 |
Himo Josselyn |
h |
Cezio Josselyn - Cima Josselyn - Mon Tourbillon |
Jean Michel Bazire |
L Goncalves Fernandes |
1.16,0 |
2700 |
600 000 FRF |
Hello Jo |
Hockey Boy du Clos |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1997-12-07 |
Gavroche Perrine |
h |
Tenor de Baune - Tina Perrine - Fanacques |
Jean Baptiste Bossuet |
Jean Baptiste Bossuet |
1.15,6 |
2700 |
600 000 FRF |
Gentille de Brevol |
Ganymede |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1996-12-08 |
Fleuron Perrine |
h |
Tenor de Baune - Neresse - Buffet II |
Jean Baptiste Bossuet |
Jean Baptiste Bossuet |
1.16,2 |
2700 |
600 000 FRF |
Florilege |
Fripon Rose |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1995-12-10 |
Escartefigue |
h |
Steed James - Oika - Ciki |
Alain Laurent |
Alain Laurent |
1.16,3 |
2700 |
600 000 FRF |
Extreme Dream |
Elision |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1994-12-10 |
Destin de Busset |
h |
Opus Dei - Joncheraye - Calino |
Ulf Nordin |
Ulf Nordin |
1.17,4 |
2700 |
600 000 FRF |
Dahir de Prelong |
Defi d'Aunou |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1993-12-11 |
Carpe Diem |
h |
Workaholic - Krille - Calino |
Jean Etienne Dubois |
Jean Etienne Dubois |
1.17,3 |
2700 |
600 000 FRF |
Charaky |
Cezio Josselyn |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1992-12-12 |
Buvetier d'Aunou |
h |
Royal Prestige - Nesmile - Caprior |
Jean Pierre Dubois |
Jean Pierre Dubois |
1.17,9 |
2650 |
600 000 FRF |
Bragi |
Bahama |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1991-12-14 |
Atout du Closet |
h |
Mon Quiton - Mancelle - Florisuge |
Jean Marie Monclin |
Leopold Verroken |
1.18,5 |
2650 |
600 000 FRF |
Aiglon d'Eau |
Ancenit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1990-12-15 |
Vasquez |
h |
Muscle - Runesa - Granit |
Jean Pierre Dubois |
Jean Pierre Dubois |
1.18,8 |
2650 |
600 000 FRF |
Vip Tilly |
Victoire Classique |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1989-12-17 |
Ultra Ducal |
h |
Buffet II - Juvisy - Fandango |
Paul Viel |
Paul Viel |
1.19,4 |
2650 |
500 000 FRF |
Unshine |
Ultra Prior |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1988-12-18 |
Tabac Blond |
h |
Kidy - Nisonia - Fondon |
Bernard Bedeloup |
Bernard Bedeloup |
1.18,4 |
2650 |
500 000 FRF |
Tadzio de la Motte |
Theo del Amor |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1987-12-20 |
Speaker |
h |
Harmol - Ines de Pommereux - Ataturk L |
Joel Hallais |
Joel Hallais |
1.18,9 |
2650 |
450 000 FRF |
Sin d'Algot |
Satan des Acres |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1986-12-21 |
Rainbow Runner |
h |
Fakir du Vivier - Kravotte - Caprior |
Jean Pierre Dubois |
Jean Pierre Dubois |
1.19,3 |
2650 |
400 000 FRF |
Ruanito d'Arc |
Renoso |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1985-12-22 |
Quito de Talonay |
h |
Florestan - Dent Blanche - Seddouk |
Jean Rene Gougeon |
Jack de Bellaigue |
1.18,3 |
2650 |
375 000 FRF |
Querdowa |
Quiradol d'Hilly |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1984-12-16 |
Passionnant |
h |
Florestan - Vesubie III - Hermes D |
Michel Roussel |
Michel Roussel |
1.18,8 |
2650 |
350 000 FRF |
Pontcaral |
Petit Manou |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1983-12-18 |
Orco |
h |
Carlo d'Orsay - Invention - Panipa |
Gerard Mascle |
Domingo Perea |
1.19,9 |
2600 |
350 000 FRF |
Ourasi |
Option |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1982-12-19 |
Noble Atout |
h |
Ura - Tierce d'Atout - Euripide |
Jan Kruithof |
Jan Kruithof |
1.20,3 |
2600 |
325 000 FRF |
Neuilly |
Nuit Dazeray |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1981-12-20 |
Moktar |
h |
Chambon P - Doralie - Fuschia VII |
Paul Viel |
Paul Viel |
1.20,3 |
2600 |
300 000 FRF |
Mon Tourbillon |
Moscantido |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1980-12-21 |
Larabello |
h |
Sabi Pas - Arabella III - Ecusson |
Philippe Allaire |
Philippe Allaire |
1.20,5 |
2600 |
250 000 FRF |
Lancon |
L'Alezan |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1979-12-16 |
Kapulco |
h |
Ruy Blas IV - Uscilla - New Williams |
Jean Lesne |
Jean Marie Lesne |
1.20,9 |
2600 |
225 000 FRF |
Kivien |
Kerridou |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1978-12-17 |
Jorky |
h |
Kerjacques - Vanina B - Carioca II |
Leopold Verroken |
Leopold Verroken |
1.20,2 |
2600 |
200 000 FRF |
Jean |
Jaquelle |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1977 |
Ivory Queen |
s |
Ura - Quasi Reine IV - Atus II |
Francois Brohier |
Francois Brohier |
1.22,7 |
2600 |
|
Italia du Pont |
Ideal du Gazeau |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1976 |
Hadol du Vivier |
h |
Mitsouko - Ua Uka - Kerjacques |
Jean Rene Gougeon |
Henri Levesque |
1.21,7 |
2600 |
|
Horse Born |
Harmol |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1975 |
Gamelia |
s |
Kerjacques - Idumee - Atus II |
Pierre Leopold Marie |
D de Bellaigue |
1.21,3 |
2600 |
|
Garinella |
Girl Blanche |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1974 |
Fakir du Vivier |
h |
Sabi Pas - Ua Uka - Kerjacques |
Michel Marcel Gougeon |
Pierre Desire Allaire |
1.22,3 |
2600 |
|
Fort d'Orange |
Floride |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1973 |
Ebbon |
h |
Mick Ann - Taxe - Ephedra |
Jan Kruithof |
Jan Kruithof |
1.20,5 |
2600 |
|
Espoir de See |
Ecu de Retz |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1972 |
Dame de Carreau |
s |
Fandango - Rita LD - Gardon |
Francois Balliere |
Jean Balliere |
1.19,7 |
2600 |
|
Don Juan Royal |
Doublet |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1971 |
Clissa |
s |
Quioco - Oulah Sunshine - Oliav Volo |
Michel Marcel Gougeon |
D de Bellaigue |
1.19,6 |
2600 |
|
Cotentin |
Comte d'Orange |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1970 |
Bill D. |
h |
Kerjacques - Darling - Quebec IV |
Andre Louis Dreux |
Andre Louis Dreux |
1.20,5 |
2600 |
|
Belle Doris |
Ballon Rouge |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1969 |
Aigle Noir |
h |
Mario - Oboue DJ - Eboue Wilkes |
Pierre Giffard |
Pierre Giffard |
1.18,6 |
2600 |
|
Allo Mannetôt |
Alexis III |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1968 |
Vaccares II |
h |
Horus L - Ultra Gentille - Loudeac |
Jean Rene Gougeon |
Jean Rene Gougeon |
1.19,5 |
2600 |
|
Vat |
Verdict |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1967 |
Une de Mai |
s |
Kerjacques - Luciole III - Euripide |
Jean Rene Gougeon |
|
1.20,7 |
2600 |
|
Upsal du Pont |
Uros H |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1966 |
Toscan |
h |
Kerjacques - Toscane B - Junior du Verdier |
Michel Marcel Gougeon |
|
1.20,4 |
2600 |
|
Tabriz |
Tahitienne J |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1965 |
Sy |
h |
Abner - Hissy - Quiroga II |
Hans Sasse |
|
1.22,3 |
2600 |
|
Ingen tvåa |
Sissy III |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sara de Bourgogne |
h |
Ilot du Marais - Depeche toi III - Oranais |
B Simonard |
|
1.22,3 |
2600 |
|
dött lopp om 1:a |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1964 |
Robert P |
h |
Euripide - Kerna Volo - Tamisot |
J Mascle |
|
1.22,0 |
2600 |
|
Riesling Ii |
Ramboa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1963 |
Quasipyl |
h |
In extremis - Grande Pile - Atus II |
B Simonard |
|
1.21,0 |
2600 |
|
Quoltimecq |
Qualine H |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1962 |
Pinochle |
s |
Quinio - Brunehaut - Kairos |
R Baudron |
|
1.22,1 |
2600 |
|
Pastourelle Viii |
Pluvier III |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1961 |
Okapi II |
h |
Dede V - As de Pique - Mousko Williams |
Cl Berger |
|
1.20,3 |
2600 |
|
Olivel |
Ozo |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1960 |
Nicias Grandchamp |
h |
Fandango - Altesse de Grandchamp - Mistral |
Jean Rene Gougeon |
|
1.23,4 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1959 |
Magellan II |
h |
Tigre Royal - Beatrice IV - Hernani III |
R Aveline |
|
1.24,0 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1958 |
Luth Grandchamp |
h |
Ogaden - Vestale de Grandchamp - Net Worth |
Charlie Mills |
|
1.21,9 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1957 |
Kimono Royal |
h |
Tigre Royal - Belle Perle - Phedre |
M Perlbarg |
|
1.22,4 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1956 |
Joyeux Troupier |
h |
Loudeac - Troupiere - Enfant de Troupe |
G Roussel |
|
1.22,8 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1955 |
Ideal IV |
h |
Quiproquo II - Savoyarde II - Calumet Delco |
J Begou |
|
1.22,8 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1954 |
Herodiade III |
h |
Atus II - Tata Williams - Sam Williams |
W Baroncini |
|
1.23,3 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1953 |
Good Williams III |
s |
Prim Williams - Quinette V - Kankan II |
R Ossani |
|
1.24,8 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1952 |
Fandango |
h |
Loudeac - Tombelaine - Javari |
Jean Rene Gougeon |
|
1.25,4 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1951 |
Elope |
h |
Quel Veinard - Penelope III - Ramses |
Charlie Mills |
|
1.27,6 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1950 |
Directoire |
h |
Tadellos - Geole - Turenne |
M Perlbarg |
|
1.25,4 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1949 |
Courant d'Air II |
h |
Jakow - Petruvienne II - Quo Vadis |
A Morel |
|
1.26,6 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1948 |
Buck |
h |
Maurico B - Halentine - Passeport |
Jan Kruithof |
|
1.23,3 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1947 |
Abd-El-Krim D |
h |
Kairos - Ika - Tienneval |
Jan Kruithof |
|
1.27,7 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1946 |
Voronoff |
h |
Janus - la Canadienne - Passeport |
M Perlbarg |
|
1.25,1 |
2700 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1945 |
Uli |
h |
Kade D - Maggy II - Fidus |
Jonel Chyriacos |
|
1.31,7 |
2700 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1944 |
Toutepile |
s |
Kozyr - Nadypile - Enfant de Troupe |
Roger Ceran Maillard |
|
1.29,4 |
2700 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1943 |
Simoun M. |
h |
Net Worth - Io IV - Pro Patria |
H Masson |
|
1.35,9 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1942 |
Riga |
s |
Trianon - Braïla - Kentucky |
R C Simonard |
|
1.32,4 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1941 |
Quiproquo II |
h |
Gael - Ugalde - Nemrod |
H Masson |
|
1.30,7 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1940 |
Popayan |
h |
Quo Vadis - Heve III - Trianon |
Raoul Simonard |
|
1.30,2 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1939 |
Oviedo II |
h |
Quo Vadis - Folle nuit - Telemaque V |
Roger Ceran Maillard |
|
1.29,9 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1938 |
Nevada IV |
s |
Telemaque V - Dejanire II - Kentucky |
M Roussel |
|
1.28,9 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1937 |
Mistral |
h |
Telemaque V - Febora - Quo Vadis |
R Gayet |
|
1.28,0 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1936 |
Lord Williams |
h |
Sam Williams - Slim - Beaumanoir |
R Geenens |
|
1.28,8 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1935 |
Kankan II |
h |
Quo Vadis - Union - Maxworthy |
M Perlbarg |
|
1.29,6 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1934 |
Joli Coeur II |
h |
Tilly - Prosba - Intermede |
Roger Ceran Maillard |
|
1.29,2 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1933 |
Igloo |
h |
Bas de Laine II - Renette - Helios |
Valentino Capovilla |
|
1.32,4 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1932 |
Hernani III |
h |
Ontario - Odessa - Faucon II |
F Riaud |
|
1.31,8 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1931 |
Ganeça |
h |
Pacha - Caltha - The Tramp |
Augusto Butti |
|
1.31,2 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1930 |
Fakir V |
h |
Koenisberg - Rahale - L'Empereur |
A Gouin |
|
1.31,5 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1929 |
Embleme Royal |
h |
Phoenix - Redowa - Harold |
C Begou |
|
1.33,7 |
2600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1928 |
Duc de Normandie II |
h |
Salam - Mademoiselle de la Morandiere - Trinqueur |
Paul Viel |
|
1.32,5 |
2550 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1927 |
Courcy |
h |
Intermede - Entrainante - Narquois |
Roger Ceran Maillard |
|
1.31,9 |
2500 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1926 |
Baltimore |
h |
Kentucky - Los Angeles - Bemecourt |
L Carre |
|
1.33,2 |
2800 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1925 |
Audomarois II |
h |
Orkhan - Artesienne - Hetman |
C de Wazieres |
|
1.35,1 |
2800 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1924 |
Vassal |
h |
Intermede - Petrograde - Urgent |
Theodor Monsieur |
|
1.33,1 |
2800 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|