Travsidan qhurth Östersund   Jämtländskt uppfödningslopp       3 åriga kallblod
Datum Vinnare Kön Härstamning Körsven Tränare Tid Dist. Odds: 1:a (sek) Tvåa Trea
2020-10-15 Nelson Anton h Fjord Jerven - Alm Inger Magnus A Djuse Öystein Tjomsland 1.26,3a 2140 5,53 100 000 Oppgårdsdrängen Olaf Frost
2019-10-04 Theofaksa s Norheim Faksen - Thoeblessa Ulf Eriksson Karen E Kvåle 1.28,6 2140 5,59 100 000 Klack Ymer Holter Oda
2018-09-16 Ängsborken h Bork Odin - Puma Jerva Jimmy Jonsson Alf Jonsson 1.25,2 2200 1,41 100 000 Alma Prins Gott Klirr
2017-11-02 Silver Sprinta s Klack Jo - Silver Lisa Rikard N Skoglund Joakim Reiser 1.31,1 2140 6,52 100 000 Delsbofaks Björlifix
2016-10-07 Langlands Odin h Moe Odin - Heliblessa Vidar Tjomsland Öystein Tjomsland 1.29,2 2140 2,64 100 000 Hägern T.H. Lomex
2015-10-09 Tangen Piril h Moe Odin - Tangen Stili Vidar Tjomsland Öystein Tjomsland 1.28,4 2160 1,29 70 000 Ängsrappen Mitt Hjärtas Tango
2014-10-03 Gaardens Viktor h Alm Viktor - Edle Mollyn Bo Eklöf Beate Halvei Klomstad 1.28,5 2140 4,74 70 000 Järvsörappen Kalle Växus
2013-10-04 B.B. Petter N h Moe Odin - Sterkrun Jomar Blekkan Jomar Blekkan 1.29,7 2180 1,40 70 000 Björli Odin Ulvsås Ballerina
2012-10-05 Hongslojerven h Åsajerven - Hongslo Tausa Frank Westberg Thorleif Dahl 1.30,5 2160 7,87 70 000 Åsarappen Kvickers Kaxe
2011-10-07 Lome Felix v Lome Kongen - Granina Alf Jonsson Alf Jonsson 1.28,6ag 2140 1,33 70 000 Ulvsås Zico Prins Tom*
2010-10-08 Guli Järven h Järvsöfaks - Ternemy Jan-Olov Persson Jan-Olov Persson 1.27,1a 2140 4,28 70 000 Puma Jerva Wik Stjernen*
2009-10-09 Hovfaksen h Järvsöfaks - Tummelisa Jan-Olov Persson Jan-Olov Persson 1.29,7a 2140 1,67 75 000 Frigge Lomen* Krusen
2008-10-10 Trolldin h Moe Odin - Trollvi Ulf Ohlsson Karl-Erik Sjöbom 1.30,8a 2140 3,07 75 000 Faste Lundi* Karelli
2007-10-12 Eld Kevin h Elding - Farmesona Jan Norberg Jan Norberg 1.30.5a 2140 1,25 75 000 Hibogubben Hongslo Sokka*
2006-10-13 Voje Faks* h Järvsöfaks - Voje Lykka Jan-Olov Persson Jan-Olov Persson 1.30,1ag 2140 1,93 75 000 Perleann Vixie
2005-10-14 Faksen J:r h Järvsöfaks - Tummelisa Jan-Olov Persson Jan-Olov Persson 1.27,5a 2140 1,13 75 000 Keik Jo* Kingemaja
2004-07-02 Wikvinn* h Lome Elden - Fjeldbergjenta Ulf Ohlsson Martin Wik 1.33,1a 2140 1,94 75 000 Sindar* Rau Jo*
2003-06-27 Röste Bo h Järvsöfaks - Korenka Jan-Olov Åberg Jan-Olov Åberg 1.29,3a 2140 24,76 75 000 Frisli To Jo* Åkre Lurifax
2002-06-27 Storm Jo* h Rigel Jo - Stormyr Blessa Jomar Blekkan Jon A Högstad 1.29,8a 2140 1,23 75 000 Troll Kevin Spännar Anders
2001-06-29 Alm Rau Jo* h Rigel Jo - Bleikli Terna Jomar Blekkan Jon A Högstad 1.28,1a 2140 1,00 75 000 Lannem Mai* Idenors Tindex
2000-06-30 Larisso v Marine Svarten - Orkania Per-Arne Lindström Per-Arne Lindström 1.32,6 2140 3,79 50 000 Bennett J:r* Scan Lykke Per*
1999-07-02 Kjöstad Jo* h Rigel Jo - Veslepaja Jomar Blekkan Jon A Högstad 1.30,7 2140 1,36 50 000 Guli Gutten Troll Pers
1998-07-03 Söstra* s Elding - Komnes Stjerne Arne Nilsen Arne Nilsen 1.31,8 2140 1,28 50 000 Turbo Rigel J.K.Lucas
1997-07-04 Greison v Braute - Greitösa John Dahlman Jerry Nilsson 1.31,0 2140 4,21 50 000 Rolex K. Jo Porta*
1996-07-05 Fröyding* h Alm Rigel - Fröytora Erik Killingmo Erik Killingmo 1.32,0 2140 3,49 50 000 Röder* Klättavinn
1995-07-07 Lykke Gutten* h Elding - Fröytora Erik Killingmo Erik Killingmo 1.32,4 2140 1,98 50 000 Bakkmo Björn* Hyper
1994-07-08 Rigel Jo* h Alm Rigel - Trollenka Jomar Blekkan   1.33,8 2140 1,28 50 000 Lille Eyolf* Ertebron*
1993-07-08 Lannem Sjura* s Elding - Sjur Pila Tor Wollebaek   1.34,2 2140 1,65 50 000 Järvsöfuxen Oggbest*
1992-08-23 Sokna Troll* h Troll Jahn - Slettrosa Björn Garberg   1.33,4 2140 2,93 50 000 Pålex K. Tranmälspila*
1991-08-25 Bork Rigel* h Alm Rigel - Linsi Jomar Blekkan   1.30,6 2140 1,28 50 000 Håenmona Östby Pilen
1990-09-25 Buaas Stjerna* s Troll Jahn - Glåmdals Mina Cato Antonsen   1.34,6 2140 1,65 50 000 Lasso Babsson
1989-08-08 Lapello h Lapp Nils - Turita Per-Arne Lindström   1.32,4 2160 1,47 50 000 Forin Brage Lill Nisse
1988-08-30 Atom Vinter* h Alm Rigel - Åslill Arve G Blihovde   1.35,4 2140 1,31 40 000 Spiltakungen Rosspojken
1987-08-25 Sanna Storm v Svintor - Lill Tindra Lennart Dahlberg   1.36,0 2140 5,08 40 000 Rivergubben Trollfinn
198608-26 Vessle Donn* h Donno - Vessle Gunn Boye Ölstören   1.39,9 2140 1,67 31 425 Ed Stjerna* Andor Prinsen*
1985-06-04 Grimar* h Skorve - Gunn Anita Gunnar Mehla   1.40,1 1640 1,62 36 000 Lundick Hejdino
1984-06-05 Solskenskalle h Soljerker - Kajsa Lill Alf Jonsson   1.38,5 1640 1,68 10 000 Horgina Kaggis
1983-06-07 Hagajerky s Säterbest - Tomtjerky Sune Svensson   1.38,8 1640 1,90 10 000 Solvar Best Frej
1982-06-04 Beste Gran h Granvar - Herda Best Anders Lindqvist   1.43,8 1640 1,56 10 000 Trumf Solminna
1981-06-05 Tomtnic v Vinnic - Tomtjerky Åke Eriksson   1.47,4 1640 7,32 8 000 Lottvinn Stjärnkvarten
1980-05-24 Skreijen h Pilmin - Vikaterna Sune Svensson   1.38,6 1640 1,56 8 000 Skarvar Stjärnefrid
1979-06-02 Larry h Barry - Torlilja Lars Lindberg   1.40,8 1640 1,88 8 000 Horga Mini Jana
1978-06-03 Jurina s Sabin - Norvina Einar Magnusson   1.40,6 1600 1,74 4 000 Solbrun Gullbest
1977-06-04 Salting h Bestmin - Stabina Carl-Ivar Larsson   1.48,5 1600 4,43 4 000 Jämte Sabrina
1976-05-08 Spiltablanken h Solblanken - Spilta Best Sune Svensson   1.46,7 1600 1,79 4 000 Slogum Brage Volta
1975-05-11 Maffe h Steggbest - Alita Jan-Ivan Eriksson   1.47,1 1600 2,78 4 000 Solremma Serino
1974-05-11 Normstegg h Steggbest - Pavinorma Erik Berglund   1.50,8 1600 1,16 5 000 Sandra Gillbest
1973-05-12 Pavjol h Pavin - Steggjola Elis Skoglund   1.44,3 1600 2,44 4 000 Kalita Greiskarp
1972-05-13 Jonsa s Skarphedin - Toralita Jan-Ivan Eriksson   1.47,2 1600 1,80 4 000 Borga Pika
1971-05-22 Opefuxen h Petter Tidemand - Cassia Einar Magnusson   1.51,3 1600 1,26 3 000 Pereira Reor
1970-05-16 Greiser h Torvinn - Bedora Rune Norlin   1.49,9 1600 1,68 3 000 Skarpskalle Niga
1969-05-10 Spiltagutt h Bausgutt - Spilta Bertil Linderoth   1.50,9 1600 8,18 3 000 Maliana Kall
1968-05-11 Skarpisa s Skarphedin - Isa Vinn Bertil Ångström   1.48,5 1600 1,70 3 000 Skarpora Bausgutten
1967-04-02 Kingvard h Gjönnvard - Bedora Einar Magnusson   1.59,4 1600 1,64 3 000 Partvina Basola
1966-03-20 Juka s Bausgutt - Bedora Gustaf Persson   1.59,8 1500 1,57 2 000 Lill Greia Jillman
1965-03-14 Spiltaflickan s Frejre - Spilta Sune Svensson   1.49,8 1500      u,t 2 000 Pavefly  (Odds 1.85) Bausborka
1964-04-05 Torvallatösen s Herding - Torvalla Axel Johnson   1.54,7   1,68   Spiltatösen Hagalill
1963-03-24 Heira s Frejre - Hilja Anton H Halvarsson   2.00,1   1,59   Alita Torblända
1962-03-18 Tildor h Torvinn - Didorika Hubert Sundviksson   2.00,5   3,89   Fresta Torlög
1961-03-19 Expreia s Express - Eirona Olle Svensson   2.07,9   4,62   Tomtvin Vinna
1960-03-20 Gullvina s Torvinn - Gullungen Eric Myrskog   2.04,8   1,70      
1959-03-15 Tormi s Torvinn - Solopålla Axel Johnson   1.59,0   u,t,      
1958-03-16 Hemming h Solo - Eiti Sten Johansson   1.58,6   1,95      
1957-03-17 Herja s Herding - Lillemor Erik Eriksson   1.56,3   1,59      
1956-03-18 Opepojken h Herding - Texora Gustaf Persson   2.09,5   u,t,      
1955-03-13 Reminjunga s Remin - Rappljunga Anders Wikander   2.10,3   u,t,      
1954-03-14 Omer Figge h Viking - Omertösen Olle Thor   2.04,7   1,72      
1953 Minella s Remin - Lillemor Erik Eriksson   2.08,5   6,15      
1952 Remmy s Remin - Bellsy Axel Johnson   2.12,1   1,21      
1951 Rella s Remin - Ulla Bella II Karl Eriksson   2.12,3   3,85      
1950 Ero h Solo - Cerona Sven O Persson   1.59,3   1,51      
1949 Jungmaj s Junger - Yrhättan Erik Lindberg   2.08,4   6,96      
1948 Lulo h Solo - Lula E G Andersson   1.54,6   1,07      
1947 Bjälke v Eivin - Waagull Axel Karlsson   2.06,4   2,22      
1946 Isjung h Junger - Isa Johan Norlin   2.05,7   1,14      
1945 Miressa s Elsass - Miranda Georg Mohlander   2.11,6   1,53      
1944 Jungfigg h Junger - Figga II Olle Svedberg   2.09,9   3,87      
1943 Bytösen s From - Dagny Åke Henriksson   2.12,3   18,38      
1942 Capriola s Elsass - Lady VIII Erik Lindberg   2.11,4   1,00      
1941 Valldo h Valde - Ovalia Axel Karlsson   2.02,7   2,15      
1940 Rönn h Eivin - Lånny Anton H Halvarsson   2.08,8   1,36      
1939 Waa Gull s Waagaarn - Fåker Fagra Axel Karlsson   2.12,5   6,26      
1938 Renåj h Waagaarn - Lånny Anton H Halvarsson   2.06,0   2,14      
1937 Trånuu h Risko - Flora Jöns Olovsson   2.05,7   1,50      
1936 Heijvor s Waagaarn - Heija Olov Halvarsson   2.07,2   2,29      
1935 Kryger h Waagaarn - Fagra Erik Göransson   2.20,9   1,59      
1934 Elsass h Dacke - Elsi Lill Jöns Olofsson   2.10,6   1,27      
1933 Lill Fagra s Valde - Fagra Erik Göransson   2.03,5   2,35      
1932 Jossi s Orest - Borka J C Petrusson   2.13,8   1,81      
1931 Patron h Patrik - Mela Jöns Olovsson   2.16,0   3,65      
Körs sedan 2017 med tilläggsnamnet Herjas Minne.