Travsidan qhurth Östersund Svenskt Kallblodsderby 4-åriga svenska och norska  kallblod Resultat från 1990
Datum Vinnare Kön Härstamning Körsven Tränare Tid Dist.   Odds   Pris Tvåa Trea
2021-08-04 Tangen Bork h Bork Odin - Tangen Stöva Tom Erik Solberg Öystein Tjomsland 1.22,9a 2140 1,41 700 000 Oppgårdsdrängen Grisle Tore G.L.
2020-07-22 Havglimt h Moe Odin - Sjefslill Öystein Tjomsland Öystein Tjomsland 1.24,0a 2140 1,45 700 000 Grisleprinsen G.L. Mustang
2019-07-24 Nordsjö Odin h Tekno Odin - Nordli Vinni Öystein Tjomsland Öystein Tjomsland 1.22,0a 2140 3,16 700 000 Våler Nikolai Tangen Trygg
2018-07-25 Philip Ess h Briskeby Philip - Tangen Pia Öystein Tjomsland Öystein Tjomsland 1.24,0a 2140 10,57 700 000 Tekno Eld  Brenne Banker
2017-07-26 Järvsö Pegasus h Tangen Scott - Järvsö Emma Örjan Kihlström Jan-Olov Persson 1.24,2a 2140 5,12 700 000 Bokli Teddy Horgen Lynet
2016-07-27 Mjölner Herkules h Horgen Tore - Myrtrolla Jan Roar Mjölneröd Jan Roar Mjölneröd 1.24,6a 2140 12,27 700 000 Myllkärrs Sune Ängsrappen
2015-07-31 Järvsörappen h Järvsöfaks - Tuvrappa Jomar Blekkan Jomar Blekkan 1.24,1a 2140 1,90 700 000 Smedheim Solan Sjö Odin
2014-08-01 Lannem Silje s Åsajerven - Lannem Sjura Tor Wollebaek Ola M Skrugstad 1.23,1a 2140 1,18 700 000 Odd Herakles Fjord Jerven
2013-08-02 Hellin Faxen h Järvsöfaks - Nebbenes Faxa Jan Roar Mjölneröd Jan Roar Mjölneröd 1.27,0a 2140 1,32 700 000 Myr Faksen Bro Viking
2012-08-05 Tekno Odin h Moe Odin - Lyana Öystein Tjomsland Öystein Tjomsland 1.22,9a 2140 1,17 700 000 Eikdölen Vestpol Dennis
2011-08-07 Månprinsen A.M. h Svall Ivar - Månskära Gunnar Melander Gunnar Melander 1.24,2a 2140 4,75 500 000 Tekno Jerken Dotterud Teddy
2010-08-08 Norheim Faksen h Järvsöfaks - Norheim Elle Tom Erik Solberg Lars O. Romtveit 1.25,9a 2140 1,67 400 000 Tin Tveiten Mel Odin
2009-08-02 Särpefanten h Moe Odin - Rilitha Jan Roar Mjölneröd Jan Roar Mjölneröd 1.24,4a 2140 3,45 300 000 Bork Odin Remelden
2008-08-03 Järvsöviking h Järvsöfaks - Tummelisa Jan-Olov Persson Jan-Olov Persson 1.27,8a 2140 1,29 300 000 Eld Kevin Ulvsås Elvis
2007-06-08 Stjerne Faks  h Järvsöfaks - Vinter Stjerna Ulf Ohlsson Jan-Olov Persson 1.26,0a 2140 4,03 300 000 Håkon Jo Eldfaksen
2006-06-09 Slått Eld h Lome Elden - Slått Vina Jomar Blekkan Jomar Blekkan 1.26,3a 2140 5,62 300 000 Keik Jo Åsajerven
2005-06-10 H.G.Balder h Lome Elden - Simir Vidar Hop John Hasle 1.25,5a 2140 1,00 300 000 Wikvinn Spik Troll
2004-06-11 Hallsta Lotus h Järvsöfaks - Hallsta Malibu Jan-Olov Persson Jan-Olov Persson 1.26,9a 2140 5,38 300 000 Åkre Lurifax Frisli To Jo
2003-06-06 Troll Kevin h Troll Jahn - Farmesona Jan Norberg Jan Norberg 1.27,5a 2140 4,25 300 000 Sleipner Tor Spännar Anders
2002-06-08 Gislum h Höiby Kongen - Klästad Seira Geir-Vegard Gundersen Lars J Onsager 1.27,2a 2140 3,05 300 000 Alsaker Svarten Qvadrigo
2001-06-08 Bol Elden h Elding - Bolblesa Jomar Blekkan Petter Glittum 1.27,5a 2140 1,41 300 000 Polar Svarten Troll Kos
2000-06-09 Sjefen h Elding - Stjernetine Kjell Håkonsen Kjell Håkonsen 1.26,1a 2140 1,12 300 000 Bokli Balder Viggjo
1999-06-11 Lome Elden h Elding - Tröpila Vidar Hop John Hasle 1.26,8a 2140 1,34 300 000 Ara Svarten Lannem Sjur
1998-06-12 Rolex K. h Troll Jahn - Smulan K. Lars I Eriksson Lars I Eriksson 1.26,6a 2140 2,12 300 000 Järvsöfaks Pelle Babs
1997-06-13 Röder h Alm Svarten - Linsi  Jomar Blekkan Lasse Hafeld 1.27,6 2140 2,08 300 000 Ravn Jahn Truls K.
1996-06-15 Prins Vinter h Atom Vinter - Ultana Tor Wollebaek Tor Wollebaek 1.28,6 2140 6,49 300 000 Snärt Troll Lykke Gutten
1995-06-17 Rigel Jo h Alm Rigel - Trollenka Jomar Blekkan John A Högstad 1.30,6 2140 1,81 414 500 Ertebron Pål Soberano
1994-06-29 Leik Kvik h Alm Kvik - Stjerne Leika Hans-Petter Tholfsen Björn Garberg 1.27,8 2140 2,86 414 500 Heie Prinsen Torinto
1993-06-19 Pålex K. h Pål Best - Smulan K. Lars I Eriksson Lars I Eriksson 1.28,3 2140 3,34 414 000 Tranmälspila Polar Troll
1992-07-03 Bork Rigel h Alm Rigel - Linsi Jomar Blekkan Jens A Wanvik 1.27,4 2140 1,23 200 000 Nilsby Gutt Östby Pilen
1991-09-21 Buaas Stjerna s Troll Jahn - Glåmdals Mina Jomar Blekkan Jens A Wanvik 1.29,1 2140 1,25 200 000 Babsson Korlyn
1990-09-29 Erk Tron h Slogum Tron - Kalita Åke Sundberg Sven Abenius 1.30,6 2140 3,49 200 000 Lappello Bayison
1989-06-11 Atom Vinter h Alm Rigel - Åslill  Arve-Gudbrand Blihovde Arve-Gudbrand Blihovde 1.30,4 2140 1,31 100 000 Elva E. Verner
1988-07-10 Lappdon h Reitlappen - Donate Gunnar Mehla Asbjörn Mehla 1.30,0 2140 1,39 100 000 Texas Per Almagutten
1987-07-04 Slogum Jim h Kinge Balder - Slogum Jill Gunnar Eggen Gunnar Eggen 1.32,0 2140 2,81 100 000 Trons Trollmin Ulunda
1986-07-06 Lundick h Pavjol - Mylunda Alf Jonsson Alf Jonsson 1.32,8 2140 10,34 100 000 Kinge Pegg Trolle
1985-06-30 Månsäter v Säterbest - Månsola Åke Eriksson Bo Eriksson 1.31,6 2140 1,48 58 600 Näs Fuxen Stellbarr
1984-07-01 Gyller Jan h Gyller Stegg - Jana Best Gerth-Ove Karlsson Gerth-Ove Karlsson 1.32,4 2140 2,39 54 100 Mosäter Sjungjola
1983-07-03 Bausbring h Barry - Bausa  Jan-Ivan Eriksson Jan-Ivan Eriksson 1.36,0 2140 6,46 54 100 Rappino Virmagg
1982-07-04 Asbjörn h Rappfot - Skarpessa Karl Halvarsson Karl Halvarsson 1.40,6 2140 1,96 60 800 Frejbina Lottvinn
1981-06-20 Stjärnbest h Bestmin - Lolalill Gunnar Melander Gunnar Melander 1.36,4 2140 1,89 53 200 Mulle Min Dox
1980-06-22 Mitaz h Ministegg - Karlgårds Fia Karl-Gunnar Gren   1.35,3 2140 6,72 50 000 Ponicka Beststjärn
1979-06-23 Frejsab h Sabin - Frejtösen Stig Lindmark   1.37,8 2140 1,16 30 000 Fyråpojken Lavina
1978-06-24 Runic v Nic - Rutan Sven-Erik Karlsson   1.35,3 2200 6,72 30 000 Viggo Best Pajnic
1977-06-25 Rappstegg v Steggbest - Herda Rapp Alf Wahlman   1.38,5 2200 4,45 30 000 Slogum Brage Foresti
1976-06-26 Fixy s Mjös Prins - Fixola Arvid Arvidsson   1.34,5 2200 2,16 30 000 Kvisten Vinnie
1975-01-21 Sjunga Best s Steggbest - Sjungartösen Kjell Davidsson   1.37,9 2200 1,81 30 000 Dansbest Juliana
1974-06-22 Mjösbest h Steggbest - Mjösvinnstjärna Karl-Axel Isaksson   1.34,0 2200 1,72 30 000 Greivin Zorro
1973-06-23 Jonsa s Skarphedin - Toralita  Jan-Ivan Eriksson   1.38,1 2200 2,08 30 000 Steggjol Borga
1972-06-24 River h Steggbest - Fjällbläsa Elof Olsson   1.42,1 2200 1,77 30 000 Itico Guldtjärn
1971-06-26 Gyrd h Skarphedin - Gylva Sune Svensson   1.43,1 2200 7,99 30 000 Rågsby Ponit Niga
1970-06-20 Snärtbest h Steggbest - Snärti  Mats Nilsson   1.39,2 2200 4,21 30 000 Borrvina Sjungarbruden
1969-06-21 Skarpmin v Skarphedin - Minella Bertil Eriksson   1.39,0 2200 2,95 25 000 Greisol Röde Pär
1968-06-22 Spentor v Spenter - Guttora Hilmer Haglund   1.41,4 2200 4,54 25 000 Paletta Alfi
1967-06-24 Pegg h Pavin - Stjärn Peggy Lars Sillén   1.40,6 2200 21,06 25 000 Skansus Solspenter
1966-06-25 Prick v Pavin - Solblända Bengt Nilsson   1.41,0 2220 3,34 20 000 Varagutten Panlo
1965-06-26 Vendin h Pavin - Solvendla Axel Sundqvist   1.43,4 2220 u,t 20 000 Spiltatösen Bingelsjäntan
1964-06-20 Lyrik v Pavin - Syndoni Carl-Erik Carlsson   1.47,7 2200 2,05 20 000 Peggina Borrino
1963-06-22 Steggson h Stegg - Missola Torsten Jansson   1.43,1 2220 1,38 20 000 Sexiana Tildor
1962-06-23 Sanna Stegg h Stegg - Sally Torsten Bohlin   1.43,8 2240 2,86 15 000 Heitor Solna
1961-06-24 Pavinblända s Pavin - Solblända Bengt Nilsson   1.41,3 2240 1,71 15 000 Wimin Brynjola
1960 Solbalett s Solo - Åby Lissa Olov Larsson   1.43,2 2220 1,76 15 000    
1959 Pålmi s Remin - Solopålla Axel Johnsson   1.44,1 2220 4,19 15 000    
1958 Herja s Herding - Lillemor Erik Eriksson   1.47,0 2260 1,45 15 000    
1957 Coreia s Cornell/Grei Gyller - Remina Rapp Anton H Halvarsson   1.47,6 2260 2,14 15 000    
1956 Pandor v Solo - Pandora Georg Rutgersson   1.43,3 2260 1,43 15 000    
1955 Sorro h Solo - Orrejäntan Olle Svensson   1.48,7 2260 5,77 10 000    
1954 Reval h Remin - Valdejunga Olow Gärdvall   1.43,8 2280 1,66 6 000    
1953 Solremin h Remin - Solonita Helge Frelin   1.52,6 2020 4,85 3 000    
1952 Pyramid v Remin - Pylana II Gustaf Persson   1.49,1 2020 4,74 3 000    
1951 Solana s Solo - Ceranijung Gustaf Persson   1.54,5 2040 4,41 3 000    
1950 Kläpp   Junger - Elsine Erik G Andersson   1.54,6 2020 3,86 3 000    
1949 Lulo   Solo - Lula Erik G Andersson   1.49,3 2040 1,74 3 000    
1948 Mignon s Solo - Aida Erik G Andersson   1.49,5 2060 3,15 3 000    
1947 Stjärnfuxen   Ceres - Säterbruna Erik L Persha   1.44,4 2000 2,89 3 000    
1946 Orrtula s Orre - Tua Olle Thor   1.51,6 2040 10,02 3 000    
1945 Jungvar   Junger - Heivor Bror Halvarsson   1.52,8 2000 12,62 3 000    
1944 Bjurina s Arne - Packra II Olof Nordström   1.47,5 2080 12,57 3 000