Travsidan qhurth Bjerke   H.M. Kongens Pokallöp       4 åriga kallblod
Datum Vinnare Kön Härstamning Körsven Tränare Tid Dist. Odds: 1:a (nok) Tvåa Trea
2021-04-24* Tangen Bork h Bork Odin - Tangen Stöva Tom Erik Solberg Öystein Tjomsland 1.28,4a 2140 1,74 125 000 Grisle Tore G.L. Grude Elling
2019-04-06 Tangen Trygg h Bork Odin - Tangen Tina Jan Roar Mjölneröd   1.24,8a 2100 2,65 200 000 Rappstjernen Nordsjö Odin
2018-04-14 Tekno Eld h Tekno Odin - Eldsiri Ulf Ohlsson   1.26,1a 2100 2,25 200 000 Lome Diamant Valle Ask
2017-04-01 G. Jerken h Mörtvedt Jerkeld - Hjertusota Ole Gaute Gudmestad   1.27,0ag 2100 10,28 200 000 Kuven Storm Vill Solen
2016-02-20 Kleppe Fanden h Alm Viktor - Gjömle Vinni Kjetil Djöseland   1.27,2a 2100 7,54 200 000 Moe Garm Solvik Faksa
2015-02-28 Smedheim Solan h Bork Odin - Lila Geir Vegard Gundersen   1.28,1a 2100 3,03 200 000 Kolnes Kjell Spik Mollyn
2014-03-08 Lannem Silje s Åsajerven - Lannem Sjura Tor Wollebæk   1.25,4ag 2100 1,07 200 000 Vesle Fröken Stöen Art Vinterfari
2013-02-23 Timian Scott h Tangen Scott - Hege Tina Vidar Hop   1.28,1a 2100 4,80 200 000 Hellin Faxen Norheim Svenn
2012-03-24 Tekno Odin h Moe Odin - Lyana Öystein Tjomsland   1.25,1a 2100 1,26 200 000 Tomdin Ö.K. Gylden Balder
2011-01-22 Dotterud Teddy h Alm Viktor - Steine Koso Tom Erik Solberg   1.27,0a 2100 1,60 125 000 Järvsö Ole Tekno Jerken
2010-01-23 Horgen Tore h Spikeld - Horgen Laila Jan Roar Mjölneröd   1.27,0a 2100 3,43 125 000 Rossi Lykkje Odin
2009-01-21 Bork Odin h Moe Odin - Bork Perla Tom Erik Solberg   1.29,8a 2100 2,12 125 000 Særpefanten Lome Mix
2008-02-02 Gonagas h Ulsrud Igel - Heidina Dagfinn Aarum   1.30,2a 2100 1,87 100 000 Finspika Stuve Vinn
2007-02-03 Raikkonen h Spikeld - Imola Thor Borg   1.28,6a 2100 41,85 100 000 Junior Jokern Håkon Jo
2006-02-04 Moe Brage h Moe Odin - Slogum Bris Asbjörn Mehla   1.29,3a 2100 2,22 100 000 Åsajerven Keik Jo
2005-01-30 Alm Viktor h Rigel Jo - Bleikli Terna Rune Wiig   1.27,1a 2100 2,47 100 000 Frigg Elden Mörtvedt Jerkeld
2004-02-01 Lome Kongen h Spikeld - Tröpila Thor Borg   1.29,3a 2100 3,63 100 000 Lumjor Troll Eld
2003-02-02 Storm Jo h Rigel Jo - Stormyr Blessa Jomar Blekkan   1.29,3a 2100 2,73 125 000 Järvsömolle Frigg Mollyn
2002-02-03 Alm Rau Jo h Rigel Jo - Bleikli Terna Jomar Blekkan   1.27,7a 2100 1,00 125 000 Alsaker Svarten Trygbjörn
2001-02-04 Moe Odin h Elding - Moe Vilja Asbjörn Mehla   1.27,9a 2100 1,29 125 000 Eld Per Bol Elden
2000-02-06 Kjöstad Jo h Rigel Jo - Veslepaja Jomar Blekkan   1.31,1a 2100 6,92 125 000 Sjefen Alsaker Eldmöy
1999-01-02 Lome Elden h Elding - Tröpila Vidar Hop   1.30,3a 2100 1,18 80 000 Söstra Dag Sven
1998-01-03 Sindy Vinter s Atom Vinter - Norheim Sindy Odd-Arne Sagholen   1.33,0a 2100 2,11 75 000 Mentor Mollyn Calle S.R.
1997-01-04 Fröyding h Alm Rigel - Fröytora Erik Killingmo   1.30,7a 2100 6,62 60 000 Klättavinn Röder
1996-01-03 Lykke Gutten h Elding - Fröytora Erik Killingmo   1.32,2a 2100 2,78 60 000 Sagi Knut Sköiar
1995-01-04 Spang Best h Bestjerker - Britta Tor Wollebaek   1.32,9a 2100 2,00 60 000 Rakås Blesen Hoechst Jerven
1994-01-02 Leik Kvik h Alm Kvik - Stjerne Leika Hans Petter Tholfsen   1.33,0a 2100 5,02 65 000 Hvatt Djerven Espe Stjernen
1993-01-02 Polar Troll h Troll Jahn - Kvitdalstjerna Cato Antonsen   1.32,5a 2100 1,57 50 000 Vital Best Steiner
1992-01-05 Bork Rigel h Alm Rigel - Linsi Jomar Blekkan   1.31,4a 2100 1,41 50 000 Håenmona Skjoldsvarten
1991-01-05 Lygna Fina s Alm Svarten - Stjerne-Molly Vidar Hop   1.36,5a 2100 3,81 50 000 Nordby Knoll Buas Stjerna
1990-01-07 Piril Friggen h Friggbest - Piriltussa Roy Gjölberg   1.35,4a 2100 4,26 50 000 Baylson Stötmin
1989-01-08 Atom Vinter h Alm Rigel - Åslill Arve G Blihovde   1.33,8a 2100 1,30 40 000 Buås Per Golan
1988-01-03 Fjeldar h Pål Lunar - Eldina Hans Petter Tholfsen   1.34,2a 2100 11,36 50 000 Lappdon Vikse Balder
1987-01-04 Lund Blessa s Kinge Balder - Solbergstjerna Ulf Thoresen   1.36,0a 2100 2,11 40 000 Vinning Tora Stegg Lill
1986-01-05 Lund Jerker h Jerker - Solbergstjerna Gunnar Eggen   1.37,0a 2100 1,31 40 000 Nordli Tora Korulv
1985-01-06 Glup h Pilmin - Glunta Ole L Engen   1.36,4a 2100 1,37 30 000 Sambo Alm Svarten
1984-01-08 Gyda s Kark - Pirilstjerna Hans Petter Tholfsen   1.36,7 2100 9,37 30 000 Gullmin Mörtvedt Alma
1983-01-02 Pål Lunar h Pål Best - Jahluna Brede Killingmo   1.38,2 2100 4,30 30 000 Gjölmes Troll Lyngsvarten
1982 Kinge Balder h Slogum Tor - Kinge Terna Gunnar Diskerud   1.38,5 2100     Pilil Rådimjenta
1981 Gamindi s Pilmin - Gamina Tore H Larsen   1.35,4 2100     Sprintmin Tofte Kari
1980 Regon h Roger - Ihleterna Tore H Larsen   1.35,9 2100     Skogli May Janne Viker
1979 Norheim Piril v Sabo Piril - Dale Tulla Kåre E Jahnsen   1.37,4 2100     Korin Gampila
1978 Stjernelydia s Nixen - Plata Carl Wollebaek   1.39,0 2100     Helgin Jac Ronson
1977 Kipmin h Donno - Mindi Carl Wollebaek   1.40,5 2100     Dally Stöva Solmann
1976 Remi h Gamill - Almlin Ulf Thoresen   1.38,0 2100     Flatvara Seierssylfiden
1975 Sirkeline s Årnsethgubben - Vangstjerna Carl Wollebaek   1.39,9 2100     Larsmann Texas Jan
1974 Pilmin h Jahn Piril - Mindi Ole Helgestad   1.40,7 2100     Vintilla Lyn Jerker
1973 Wenche Sjur s Jahn Sjur - Lyna Vilter Ulf Thoresen   1.37,7 2100     Virmar Lon Blesen
1972 Thomar h Spenter - Toma Gunnar Diskerud   1.40,6 2100     Boris Stjerne Aila
1971 Ulver h Kvikk Sylfiden - Ulverud Stjerna Ole Östby   1.42,9 2100     Brage Kark
1970 Frigge s Sjur - Frigg Hans Petter Tholfsen   1.40,1 2100     Ingmar Aassnella
1969 Nic h Jerker - Hjalla Terje Borstad   1.40,8 2100     Kil Stjerna Stjerne Vira
1968 Lyn Ståle h Jahn Sjur - Rivinda Per Ulven   1.41,3 2100     Djerv Sjurgutten
1967 Norm h Mindin - Normana Trygve Diskerud   1.47,6 1700     Tornell Gjönniblesa
1966 Bestmin h Steggbest - Mindi Trygve Diskerud   1.41,5 1700     Jerker Spentvinn
1965 Marinus h Kvikk Sylfiden - Ljönna Jahn Schou   1.39,1 1700     Grans Ternen Kilde
1964 Sjur h Vossevinn - Schuvarda Kjetil Dale   1.37,9 1600     Jahn Piril Knattestjerna
1963 Gulle s Steggbest - Komnesjenta Karsten Buer   1.41,1 1600     Vesle Vilter Romeriksgutten
1962 Tordenlyn h Tordenfly - Petra Karsten Buer   1.43,6 1600     Dolly Dally Prinsen
1961 Nilen h Vinvar - Molynstjerna Reidar Olsen   1.42,0 1600     Luynar Baus Eriksönn
1960 Spentina s Spenter - Hertina Gunnar E Böhren   1.43,4 1600     Spent Sabrina
1959 Kapp h Sigvin - Kaplyst Karsten Buer   1.44,6 1600     Toma Engbron
1958 Schuvarda s Tofteruggen - Schudina Kjetil Dale   1.40,6 1600     Atlas Gulli Vesle Kina
1957 Tordenfly h Molyn - Josefine Karsten Buer   1.42,6 1600     Geiri Steggtina
1956 Spenter h Molyn - Toftestjerna Trygve Diskerud   1.39,2 1600     Lyrikken PetterTidemand
1955 Dally Bausen h Baus Tryggsön - Dally Mjölner Kåre Solberg   1.42,6 1600     Gundaprinsen Klästad Terna
1954 Sanda s Drivar - Vesla Jakson Karsten Buer   1.44,4 1600     Darrin Tidemand Sokken
1953 Snåpen h Molyn - Reitlilja Gunnar Lium   1.43,9 1600     Helmindokka Valensy
1952 Tore Jonsok v Stegg - Thoralill Trygve Diskerud   1.45,1 1600     Löverappa Neslyn
1951 Spikla s Stegg - Guri Lars Gjersöyen   1.46,6 1600     Selerliv Javara
1950 Grans Terna s Stegg - Viktoria Nils Buer   1.43,2 1600     Stegg Svarta Mjösvinnsokken
1949 Rivanda s Tröi - Riona Nils Buer   1.44,3 1600     Mjöslill Attilovar
1948 Pamin h Remin - Pauline Erik Garberg   1.47,5 1600     Eva Gille Valer
1947 Marmon h Kong Gyller - Guri Erik Garberg   1.46,5 1600     Elmar Pavesokken
1946 Ansigutten h Gyller - Ansi Trygve Diskerud   1.51,4 1600     Trygveruff Gratanjå
1945 Vinter h Trygve - Nera Harald Landsverk   1.44,5 1600     Fjellrosa Lövesokken
1944 Pjokkina s Pjokken - Anneth Trygve Diskerud   1.47,6 1600     Helminraua Albino
1943 Heika s Gelmin - Driva L O Törset   1.47,6 1600     Gjylming Marita
1942 Libella s Gullhov - Eftang Flinka Hans Hasle   1.50,6 1600     Neskongen Rani
1941 Donna Gyller s Kong Gyller - Nikla Leif Haslie   1.53,2 1600     Östlands-Baus Roman
1940 Donnaprinsen v Omergubben - Donna Jakson Hans Hasle   1.46,6 1600     Bondegutten VesleGrova
1939 Borgunn s Borgar - Blenda Nils Buer   1.51,5 1600     Lyno Fridolin
1938 Elyn s Bessar - Greta Johan Ödegård   1.48,5 1600     Svanvinn Guri Simson
1937 Don Gyller h Gyller - Donna Jakson G G Borstad   1.45,1 1600     Silver Pluggen
1936 Hetta s Jakken - Rigmor Th Gjölstad   1.47,5 1600     Eiman Arild
1935 Veslefrikk h Östlandskogen Leif Haslie   1.50,1 1600     Sölvstjerna Mjölner
1934 Donnagubben h Omergubben - Donna Jakson G G Borstad   1.49,7 1600     Pino Höstbjörg
1933 Voje Kari h Jazz Hans Hasle   1.51,2 1600     Bergny Gilmaks
1932 Möyfrid s Kvarberggrauen - Maalfrid Ove Röstad   1.52,0 1600     Atlas Schumann
1931 Viga s Glimt A Fuhre   1.55,6 1275     Atlas Gyller
1930 Jensine s Bjane - Granhild Jens Galby   1.52,3 1060     Galant Rappo
1929 Bolla s Blaagutt Magnus Botslangen   1.53,6 1060     Sölvkongen Sanja
1928 Tröndergutten h Trygg - Dalterna Fin Ulven   1.57,4 950     Sorte Mand Taralyn
Kördes ej 2020 p.g.a. den globala pandemin.
*2021 kördes loppet på Sörlandet.
Vinnare 1903-1927.