Travsidan qhurth Milano Gran Premio Nazionale (Gr 1, Nat) 3-åriga Resultat 1998-2021
Datum Premio Vinnare Kön Härstamning Körsven Tränare Tid Dist. Odds Tvåa Trea
2021-07-03 € 154 000 Chuky Roc  h Nad Al Sheba - Shimpony Roc - Daguet Rapide Filippo Rocca Sante Mollo 1.12,5a 2250 48,51 Callmethebreeze Charmant de Zack
2020-09-06 € 303 000 Barbaresco Grif h Conway Hall - Maura Grif - Varenne Enrico Bellei Holger Ehlert 1.12,1a 2250 5,26 Banderas Bi Bahia Pax
2019-04-25 € 154 000 Axl Rose h Love You - Linda di Casei -  Uronometro  Alessandro Gocciadoro Alessandro Gocciadoro 1.12,3a 2250 1,60 Al Capone Stecca Aladin Effe
2018-04-25 € 154 000 Zaccaria Bar h Ready Cash - Filanda - Lindy Lane Federico Esposito Erik Bondo 1.13,6a 2250 38,37 Zilath Ze Doca
2017-06-17 € 187 000 Vivid Wise As h Yankee Glide - Temple Blue Chip - Cantab Hall Enrico Bellei Marco Smorgon 1.12,7a 2250 1,19 Vitruvio Vessillo As
2016-06-18 € 220 000 Uma Francis s Exploit Caf - Fashion dei Sogni - Lemon Dra Enrico Bellei Giancarlo Baldi 1.14,8a 2250 7,61 United Roc Usque DL
2015-07-04 € 220 000 Timone Ek h Mr Vic - Gemona - Lemon Dra Federico Esposito Gennaro Casillo 1.14,9a 2250 4,91 Tesoro Degli Dei Tulum
2014-07-05 € 220 000 Skyline Dany h Varenne - Celeste Pl - Lemon Dra Vincenzo P Dell'Annunziata Vincenzo Tufano 1.13,5a 2100 9,59 Specialess Sing Hallelujah
2013-07-06 € 220 000 Remo Gas h Varenne - Isotta Gas - Toss Out Roberto Vecchione Giuseppe Schettino  1.14,1a 2100 6,09 Rockfeller Font Ron Howard Sm
2012-06-30 € 209 000 Pascia' Lest h Varenne - Superiors Sun - Diamond Way Enrico Bellei Holger Ehlert 1.13,0a 2100 1,28 Pershing Bi Pick Kronos
2011-07-02 € 385 000 Owen Cr h Cantab Hall - Boemia Cr - Lemon Dra Pietro Gubellini Team Gubellini  1.13,9a 2100 2,58 On The Way Grif Obama Gar
2010-06-12 € 385 000 Nad Al Sheba h Windsong's Legacy - Divina Dei - Diamond Way Davide Nuti Mauro Baroncini 1.12,1a 2100 2,45 Nando Font Nadal di Jesolo
2009-07-02 € 385 000 Mirtillo Rosso h Legendary Lover K. - Terra d'Asolo - Indro Park Enrico Bellei Claus Ernst Hollmann 1.14,5a 2100 1,85 Mario Tommaseo Mistero Lux
2008-07-03 € 385 000 Lana Del Rio s Varenne - Urbem D'Asolo - Ata Star L Santo Mollo Santo Mollo 1.14,0a 2100 1,37 Lorenz Del Ronco Lisa America
2007-07-05 € 385 000 Ilaria Jet s Pine Chip - Toby's Taxi - Baltic Speed Roberto Andreghetti Tiberio Cecere 1.13,5a 2100 4,16 Ideale Luis Idalgo Jet
2006-07-07 € 350 900 Giulia Grif s Viking Kronos - Savana Cr - Sharif di Iesolo Marco Smorgon Marco Smorgon 1.13,7a 2100 3,58 Giuseppe Bi Grande Armee
2005-07-08 € 352 000 Faliero As h Lemon Dra - Victoria Sib - Armbro Goal Mauro Baroncini Mauro Baroncini  1.13,1a 2100 2,07 Filemone Dei Fighter Bi
2004-07-09 € 341 000 Equinox BI h Valley Boss Bi - Personal Banner - Royal Prestige Mauro Biasuzzi Jan Nordin  1.14,1a 2100 3,02 Eldgrado Bi  Elliot du Kras
2003-07-10 € 341 000 Daguet Rapide h Pine Chip - Hangone - Workaholic Pietro Gubellini Maurizio Grosso  1.14,3a 2100 1,80 Donald Bi Danab Lb
2002-07-12 € 340 890 Cherokee Chief h Toss Out - Ibiza Fc - Speed Expert Arnaldo Pollini Arnaldo Pollini  1.14,5a 2100 1,30 Concord Jet Crow Lg
2001-07-13 660,0 Milj. Bartali Ok h Lemon Dra - Singer Lobell - Speedy Crown Pier Luigi D'Angelo Pier Luigi D'Angelo  1.14,9a 2100 2,80 Brancaleone Boom di Casei 
2000-07-07 660,0 Milj. Amity Lb s Valley Victory - Armbro Megan - Speedy Crown Jorma Kontio Marco Pettinari  1.14,0a 2100 3,70 Air Force Blue Almahurst Om
1999-07-10 440,0 Milj. Zatopek Ok h Indro Park - Soulful Heart - Super Bowl Marcello Mazzarini Marcello Mazzarini  1.13,9a 2100 2,90 Zulianoff Zenor Lb
1998-07-10 550,0 Milj. Viking Kronos h American Winner - Conch - Bonefish Lutfi Kolgjini Lutfi Kolgjini  1.13,7a 2100 1,10 Varenne Veloce Jet
1997-07-10 660,0 Milj. Ubresson Luis h Bon Vivant - Lemy Del Lupo - Sharif di Iesolo Carlo Bottoni Giancarlo Caiano  1.14,7a 2100 10,70 Uronometro Uniforz
1996-07-11 600,6 Milj. Topkapi As h Lurabo Blue - Miss Monrovia - Arnie Almahurst Roberto Andreghetti Marino Lovera  1.15,0a 2100   Tirak Mo Tome de Sousa
1995-07-13 600,6 Milj. Sec Mo h Ebsero Mo - Chioma - Freddy Glauco Cicognani Glauco Cicognani  1.14,8a 2100   Scorfano Smart Bi
1994-07-14 600,6 Milj. Rapid Effe h Speedy Somolli - Insolia - Seigneur Mario Rivara Mario Rivara  1.15,2a 2100   Re Dei Jet Ringmaster Bi
1993-07-15 600,6 Milj. Pecos Bi h Dance Marathon - Okayama - Barbablu Maurizio Biasuzzi Maurizio Biasuzzi  1.16,0a 2100   Penelope Bi Profumo Om
1992-07-16 500,5 Milj. Omsk h Micado C. - Faubourg - College Record Frank O'Mara Carlo Bottoni  1.16,5a 2100   Orneus Oligo Jet
1991-07-11 500,5 Milj. Nevaio h Chambon P. - Quelle Belle Brune - Ura Marco Smorgon Marco Smorgon  1.15,1a 2100 2,20 Nobody Bi Narisso
1990   Mint di Jesolo h Gator Bowl - Fucsia Lb - Daring Pride Antonio Luongo    1.14,9a 2100   Mol degli Dei Merlengo Dra
1989   Larsen Per h Lanson - Faithfully - Smokey Morn Moreno Monti    1.16,1a 2100   Lerno Luis Lancaster Om
1988   Indro Park h Sharif di Iesolo - Fontola - Marengo Hanover Lorenzo Baldi    1.15,5a 2100   Iadi Lb Isi Pl
1987   Gaian Quick h Quick Pay - Astarita Om - Marengo Hanover Edoardo Gubellini    1.16,3a 2100   Gigiotto Glauco Jet
1986   Fenech Om s Marengo Hanover - Evidenza - Ciondolo Lamberto Guzzinati    1.16,2a 2100   Feystongal Fiorino Bell
1985   Ercole AC h Top Hanover - La Reine - Tornese Marcello Mazzarini    1.16,2a 2100   Eliano Esposto
1984   Darioz h Doublemint - Mon Amour - Clayburne Guiseppe Guzzinati    1.16,8a 2100   Dai Pra Darwin Jet
1983   Cebion h Sharif di Iesolo - Barlassina - Steno Catello  Savarese    1.18,2a 2100   Cromyko Carioca Red
1982   Bangie BI s Barbablu' - Filyway - Oriolo Mario Rivara    1.18,4a 2100   Blim Bertrand
1981   Adonis d'Assia h Luther Hanover - Praia - Marengo Hanover Guiseppe Guzzinati    1.17,5a 2100   Ansaldo Red Altemps Om
1980   Govone h Short Stop - Agape - Buckeye Demon Giuseppe Rossi    1.17,8a 2100   Fregoli Foscherara
1979   Saputo h Belfagor - Abissinia - Prince John Marcello Mazzarini    1.18,4a 2100   Quiros Bi Toujours
1978   Iperide h Quick Song - Cartacala - Vermont Franco Albonetti    1.20,7a 2100   Siginda Cayal
1977   Gallieno h Keystone Spartan - Manipur - Scotch Thistle Giuseppe Nogara    1.18,9a 2100   Maltasar Urano
1976   Atollo h Snow Speed - Aviva - Oriolo Carlo Bottoni    1.20,0a 2100   Iberico Zaid
1975   Scellino h Pro Hanover - Sfax - Doctor Spencer Nello Bellei    1.19,8a 2100   Buganda Cadore
1974   Andraz h Nike Hanover - Scotia Hanover - Hickory Smoke William Casoli    1.17,7a 2100   Danzica Bolivan
1973   Garnier h Mr Pride - Beresina - Doctor Spencer Vittorio Scatolini    1.19,7a 2100   Toto di Iesolo Zigoni
1972   Sharif di Iesolo h Quick Song - Odile de Sass - Gi Giuseppe Rossi    1.18,8a 2100   Patroclo Gruber
1971   Uriele h Ciondolo - Mascotte - Mighty Ned William Casoli    1.19,3a 2100   Top Hanover Fuca
1970   Tedo h Hit Song - India - Doctor Spencer William Casoli    1.18,6a 2100   Akobo Carosio
1969   Acero h Oriolo - Bosa - Mistero     1.20.3     Radioso Quassaran
1968   Flegias h Mighty Ned - Heluan - Floridoro     1.20.3     Atina Cerway
1967   Mescaleros h Nike Hanover - Lancia - Hit Song     1.19.3     Cabral Durante
1966   Mikori di Iesolo h Hichory Fire - Mariella - Caproni     1.19.1     Segugio Torway
1965   Sailer h Oriolo - Hespaniola - Mighty Ned     1.21.7     Uranio Gustino
1964   Navazzo h Doctor Spencer - Foreign Office - Kairos     1.21.3     Basta Teobaldo
1963   Steno h Oriolo - Snella - Prince Hall     1.22.1     Marradi Blera
1962   Pratica s Mistero - Selva - Forest Fire     1.20.5     Stefano Mincio
1961   Explorer h Morse Hanover - Balboa - De Sota     1.21.9     Quinterio Ohm
1960   Gualdo h Mighty Ned - Aurora - Traveler     1.22.0     Guiglia Rubello
1959   Murier h Reyland - Leola Hanover - Dean Hanover     1.23.0     Quisque Tek
1958   Ledro h Scotch Thistle - Dogarina Lin - McLin Hanover     1.21.1     Siusi Rudere
1957   Olivari h Volotone - Miss Vermont - Dick Reynolds     1.21.3     Diaspro Occagno
1956   Cellini h Doctor Spencer - Sulmona - Prince Hall     1.24.3     Picchio Duart
1955   Gay Song s De Sota - Fidena - Muscletone     1.20.3     Ittrio Boccaccio
1954   Fourrier h Volotone - Fidena - Muscletone     1.19.5     Anzola Fra Diavolo
1953   Esedra s Condottiero - Fusea - Prince John     1.21.7     Nankino Zima
1952   Volfango h Prince Hall - Offida - De Sota     1.22.0     Vermo Vasto
1951   Ubertide s De Sota - Nereide - McLin Hanover     1.22.1     Garden Gallo d’Oro
1950   Altissimo h Schnapps - Cortina - Plucky     1.22.5     Ticino Carbonio
1949   Bayard h Mistero - Guastalla - Augias     1.20.2     Sagunto Dal Verme
1948   Rivale h Inverno - Emily Stokes - Spencer     1.24.0     Tudor Toreador
1947   Quero s McLin Hanover - Gisa - The Laurel Hall     1.27.2     Sulpizio Quoram
1946   Jonia s Prince John - Berlina - Ulder     1.24.3     Palmuccia Pan
1945   Magione h Traveler - Claudia Muzio - Lord Ellerslie     1.25.7     Offida Oderzo
1944   Pampurio h McLin Hanover - Antoniana - Rusticoat     1.26.0     Nocera Bengasi
1943   Mistero h Prince Hall - Naomi Guy - Arion Guy     1.23.2     Dardano Folgorio
1942   Ladino h Truax - Ella Brewer - Peter The Brewer     1.23.4     Loreto Trebbiolo
1941   Inverno h The Laurel Hall - Calumet Clancy - Truax     1.22.0     Impavido Diamantino
1940   Danao h Coriolanus - Nostalgia - Clyde The Great     1.22.4     Arno Gemma
1939   Direttissimo h Guy Fletcher - Rossana - Codero     1.23.7     Massimo Forum Livi
1938   Agrigento h Hazleton - Miss Woerner - The Laurel Hall     1.22.5     Pierone Caproni
1937   Dama s Augias - Rondine - Ravageur     1.24.6     Vindice Damasco
1936   Napoleone h Plucky - Dorothy Worthy - Adlon     1.25.4     Molinello Agrù
1935   Aulo Gellio h David Guy - The Ripples - Peter The Great     1.22.6     Jago Clyde Apollo Augure
1934   Quinto Romano h Lord Ellerslie - Berenice - Flotas     1.27.8     Fortunello G Parsifal
1933   Viotti h Peter Worth - Rondine - Ravageur     1.24.0     Vezza Sansone Greath
1932   Mario Fellows h Peter Fellows - Irene Jockey - Jockey     1.27.1     Lord Worth Mirandolino
1931   Petrarca h Lord Ellerslie - Lica - Jockey     1.27.3     Gianni Great Farinata
1930   Portus Naonis h Peter Golt - Capricciosa - Evil Rock     1.28.3     Radiante Germania Jockey
1929   Marcello h Binland - Maria Melatoi - Bon Vivant     1.27.4     Diavolo Nero Rissa
1928   Appia s Jockey - Tina di Codero - Codero     1.29.0     Ermanno Piti
1927   Palla h Peter Worth - Litiana - Adlon     1.27.3     Esula Guy Garner
1926   Malacoda s John Garner - Granad Kuser II - Medium Line     1.27.4     Heros Binlon Sorrento
Kördes på San Siro t.o.m. 2012, i Turin 2013-2014, därefter La Maura i Milano.